نمایش جزییات خبر
۸ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۴۸

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: زمینه مناسبی برای توسعه صادرات محصولات چاپی فراهم شده است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: صنعت چاپ میراث اقتصادی و فرهنگی خراسان رضوی و مشهد و از نمونه هایی است که در آن تلاقی فرهنگ و اقتصاد را می توان در فضای مشهد و تاریخ کهن آن مشاهده کرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: زمینه مناسبی برای توسعه صادرات محصولات چاپی فراهم شده است

جعفر مروارید در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ در مشهد افزود: از یک سو جریان نشر فکر و اشاعه اطلاعات و آگاهی بخشی به طور سنتی در گرو صنعت چاپ است و از سوی دیگر جریان رونق تولید و توجه به فناوری های نوین در این صنعت وجود دارد.

وی ادامه داد: امسال سه هزار میلیارد ریال محصولات چاپی و صنایع بسته بندی از این استان به کشورهای منطقه صادر شده است. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: هم اینک ۳۵۵ واحد چاپخانه با اشتغالزایی براي سه هزار و ۵۰۰ نفر در صنعت چاپ خراسان رضوی فعال هستند و این واحدها طی یک سال گذشته شرایط درخشانی را برای صنعت چاپ و چشم انداز امیدبخشی را برای آن در آینده ترسیم کرده اند.

مروارید افزود: در سالی که به نام "رونق تولید" نامگذاری شده است و در طرح جامع مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی استاندار خراسان رضوی، به سرمایه گذاری در استان، کار و تولید، مقابله با ناامیدی و سوداگری، خروج اعتبارات از دپوی بانکی به سمت حوزه تولید توجه زیادی شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا توجه به صنعت چاپ، شاخص برنامه مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی استاندار خراسان رضوی است، صنعتی که از سال ها قبل در کشور وجود داشته و آماده توسعه در فضای جدید است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برای هر نوع نوآوری جدید در توسعه اقتصادی استان در ابتدا باید براساس آن صنایع قدیمی و سنتی تقویت شوند و سپس صنایع جدید مورد حمایت قرار گیرند و این حکم در مورد صنعت چاپ هم صادق است و این صنعت از چنین ظرفیتی برخوردار است.

مروارید افزود: با توجه به فضای حاکم بر کشورهای منطقه و کشورهای عضو سازمان اکو و فاصله زیادی که بین قیمت تمام شده تولید محصولات چاپی در داخل کشور با نرخ ارز وجود دارد زمینه مناسبی برای توسعه صادرات محصولات چاپی به ویژه به کشورهای عضو سازمان اکو فراهم شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که قوانین دست و پاگیر مالیاتی و بانکی در حوزه تولید و صادرات آسان شود و تفویض اختیارهای لازم به مسئولان استان خراسان رضوی از سوی دولت انجام گیرد تا فضا برای توسعه صادرات محصولات چاپی و محصولات بسته بندی فراهم شود.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: امسال آغاز به کار میز کشورهای عضو سازمان اکو برای توسعه صادرات در مشهد و ارائه خدمات الکترونیکی به صنعتگران چاپ در قالب راه اندازی سامانه جامع الکترونیک در استان افق های تازه ای را به روی صنعت چاپ خراسان رضوی خواهد گشود.

 مروارید با اشاره به توفیقات نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ و بسته بندی سال گذشته در خراسان رضوی و حضور پررنگ صنعتگران در آن افزود: امسال در نظر است نمایشگاه صنعت چاپ با حضور نمایندگان سازمان فرهنگی – اقتصادی اکو و مبتنی بر فناوری های جدید صنعت چاپ در مشهد برگزار شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید