نمایش جزییات خبر
۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۷:۳۷

صالحی در آیین پایانی جشنواره هدهد سفید: کتابخانه‌ها باید کارگاه خلاقیت شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از گام‌هایی که کتابخانه‌ها باید به آن توجه داشته باشند این است که باید کتابخانه‌ها به کارگاه خلاقیت تبدیل شود.
صالحی در آیین پایانی جشنواره هدهد سفید: کتابخانه‌ها باید کارگاه خلاقیت شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر امروز در آیین پایانی نخستین جشنواره نشان هدهد سفید (برای محبوب‌ترین کتاب‌ها به انتخاب کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی کشور) با تاکید بر این مطلب افزود: یکی از موضوعاتی که در فضای کتابخانه‌ها به آن توجه داشته‌ایم این بود که به سمتی حرکت کنیم که کتابخانه‌ها برای کودکان به صورت محل زندگی باشد. 

وی در عین حال تصریح کرد: با این نگاه و رویکرد اتفاقات خوبی رخ داده ولی تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی با این حال قدم‌هایی با این رویکرد برداشته‌ایم. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گام اول در این مسیر این بود که هیچ کتابخانه‌ای بدون بخش کودک و نوجوان نداشته باشیم.

وی افزود: گام دوم این بود که تلاش کنیم بخش کودک و نوجوان در کتابخانه‌ها جذابیت بیشتری برای زندگی کردن داشته باشد. به این معنا که کتابخانه محلی مانند خانه بشود و جذابیت‌های آن را داشته باشد. طوری که وقتی کودک و نوجوان به آن مراجعه نمی‌کند احساس گم کردگی داشته باشد.

صالحی ادامه داد: جذاب کردن کتابخانه کار آسانی نیست اما با این نگاه مسیرهایی را طی کرده‌ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کتابخانه نباید صرفا محل قرار دادن کتاب باشد. کتابخانه محل قفسه‌های زمخت کتاب نیست. باید جایی باشد که افراد در آن احساس تنفس داشته باشند.

صالحی ادامه داد: گام سوم که باید اتفاق بیفتد این است که کتابخانه تبدیل به کارگاه خلاقیت شود و فقط قرائت‌خانه نباشد. محیطی مانند چشمه باشد که از درون کودکان بجوشد. باید طوری باشد که کودکان در آن احساس بزرگ‌تر شدن داشته باشند.

وی گفت: یکی از اتفاقات و گام‌های دیگری که باید برداشته شود این است که کتابخانه یک طرفه نباشد. باید نقش مشارکتی و تعاملی در آن افزایش یابد که کودکان و نوجوانان نقش و حضور خود را در آن حس کنند.

صالحی با اشاره به انتشار شماره سوم کتاب هدهد سفید ادامه داد: باید کاری کنیم که خواندن تبدیل به لذت شود زیرا خواندن کتاب بدون لذت پایدار نمی‌ماند و توسعه نمی‌یابد. بنابراین کتابخانه‌ها باید به طرف این امر بروند و کودکان و نوجوانان هم با ایده‌ای خود ما را کمک کنند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: یکی از راه‌های تبدیل کتاب خواندن به لذت خواندن، کتاب خوب خواندن است. برگزاری جشنواره‌ها و معرفی کتاب‌های خوب در نشریات و ... از دیگر راه‌ها است. 

وی با اشاره به برگزاری جشنواره هدهد سفید افزود: برگزاری این جشنواره تجربه جدیدی بود که در آن کودکان نقطه‌های مختلف کشور مشارکت داشتند و این مشارکت منجر به مطمئن بودن این مسیر می‌شود.

در بخشی از این آیین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از چهارمین کتاب هدهد سفید رونمایی شد. 

در این آیین همچنین از برگزیدگان نخستین جشنواره هدهد سفید تقدیر شد. 

در ابتدای این آیین عموزاده خلیلی دبیر این جشنواره گزارشی از روند شکل‌گیری و برگزاری این جشنواره ارائه داد. 

همچنین متن سخنرانی علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سوی یکی از نوجوانان حاضر در مراسم قرائت شد. 

متن سخنرانی علیرضا مختارپور به شرح زیر است: 

« به نام آن که جان را روشنی داد

در سال‌های دورکودکی نسل من، نه کتاب‌های مناسب از نظر محتوا و تناسب با شرایط سنی کودکان و نوجوانان در انواع مختلف و متنوع موجود بود، نه نشریات متعدد قابل استفاده، تنها معدودی نشریه کودک و نوجوان آن هم با شمارگان محدود و غیرقابل دسترس در تمامی نقاط کشور. تعداد کتابخانه‌ها هم حتی به اندازه یک سوم شهرهای کشور عزیزمان نبود. 

به برکت انقلاب اسلامی و در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی کودکان و نوجوانان این سرزمین هم از نعمت کتاب‌های متعدد و متنوع در موضوعات مختلف فرهنگی، علمی، دینی که توسط ناشران اختصاصی این حوزه منتشر می‌شوند برخوردارند و هم از امکان استفاده از نشریات متعدد مربوط به این گروه سنی.

البته این نسل با پدیده‌های نوظهوری چون فضای مجازی نیز روبروست که هم فرصت‌های طلایی دسترسی به اطلاعات مفید در کمترین زمان را در اختیار قرار داده و هم تهدید مواجهه با سیل ویرانگر مطالب غیرصحیح و غیر مفید و تلف‌کننده وقت و سرمایه گرانقدر و تکرار ناشدنی کودکی و نوجوانی. 

این نسل آینده‌ساز در این جهان متنوع و مالامال از پیام‌های مختلف و متنوع و متضاد تنها در صورتی می‌تواند هم از فرصت‌های طلایی عمر و امکانات جدید بهره ببرد و هم آماده ایفای نقش در شئون فرهنگی – اجتماعی آینده این کشور باشد که تمامی نهادهای مسئول فرهنگی اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های خود توجه خاصی به این نسل و نیازهای آن داشته باشند. 

یکی از مناسب‌ترین فضاهای فرهنگی در این زمینه کتابخانه‌های مختلف مدارس، مساجد و از همه مهمتر کتابخانه‌های عمومی است که می‌تواند پایگاهی مطمئن و قابل اعتماد برای رشد و شکوفایی این نسل گردد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره جدید با تغییر رویکرد کتابخانه‌ها به پایگاه اجتماعی فرهنگی و نیز مشارکت اعضا و کاربران در اداره و بهبود شرایط کتابخوانی و کتابخانه‌ها طرح‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داد که طرح " هدهد سفید " یکی از این برنامه‌هاست.

در این طرح هزار کودک و نوجوان عضو فعال کتابخانه‌ها با مطالعه کتب مختلف به ارزیابی کتاب‌ها پرداخته و محبوب‌ترین نویسنده خود را در دوره‌های مختلف انتخاب و به او مدال هدهد اهداء می‌کنند.

خدای متعال را سپاس می‌گویم که اولین دوره این طرح به نتیجه رسید و شاهد اختتامیه آن هستیم. دست تمام کودکان و نوجوانان مشارکت کننده در این طرح را می‌بوسم و از درگاه خداوند عزیز برای آنان آرزوی سلامتی و سعادت دارم و از رشد و شکوفایی دوره‌های بعدی این طرح را چشم انتظارم.

و من الله التوفیق

علیرضا مختارپور» 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید