نمایش جزییات خبر
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۹

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال 99 بر دوش نی ریز

در هر دو اثر گلستان و بهارستان به مفاهیم و مضامینی برمی‌خوریم که به تعادل و عدالت توصیه می‌کند.
میزبانی همایش بین المللی سعدی سال 99 بر دوش نی ریز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ با تداوم نشست های "برخوان سعدی"، نی ریز همزمان با شیراز میزبان همایش بین‌المللی سعدی سال 99 خواهد بود.

روز شنبه 26 مردادماه، پنجاه و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، زیر نظر انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مشارکت بنیاد سعدی شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز برگزار شد.

زهرا مختاری، در این نشست به ارائه سخنانی با عنوان «حکمت عملی، تدبیر منزل، سیاست مُدُن و تهذیب نفس در گلستان سعدی و تأثیر آن‌ها بر بهارستان جامی پرداخت.

این مدرس دانشگاه پس از بیان توضیحاتی کوتاه درباره جامی و اثر او بهارستان و مقایسه این دو اثر گفت: در هر دو اثر گلستان و بهارستان به مفاهیم و مضامینی برمی‌خوریم که به تعادل و عدالت توصیه می‌کند.

این دانش‌آموخته ادبیات فارسی همچنین با تأکید بر نگاه اخلاق مدار هر دو شاعر تهذیب نفس را از مفاهیم مورد توجه سعدی و جامی دانسته و هر دو شاعر را از سالکان راستین طریق حق برشمرد و تأکید کرد: در گلستان و بهارستان راه‌کارهایی برای تهذیب نفس برشمرده شده است و ریاضت دراین‌باره برای غلبه بر نفس اماره از توصیه‌های هر دو شاعر می‌باشد.

وی همچنین موارد اخلاقی متعددی را برشمرد که جامی مستقیم از سعدی گرفته و در بهارستان به‌ کار برده است.

زهرا مختاری در ادامه صحبت خود از اهمیت خانواده در گلستان سعدی سخن گفت و با استناد به حکایت‌های متعدد در گلستان سعدی، جایگاه پدر و مادر و عشق بین زن و مرد و مهر مادر به فرزند را وسیله‌ای برای رسیدن به عشق الهی دانست و بیان کرد: در روضه سوم بهارستان نیز به تقلید از گلستان دقیقاً همین موارد آورده شده است.

این دبیر ادبیات فارسی در ادامه مباحث مطرح‌شده به بررسی دیدگاه‌های سعدی و جامی در مورد سیاست و حکومت‌داری پرداخت.

در بخش دیگر نشست پنجاه و چهارم، طاهره پرنیان، شاعر نی‌ریزی، غزلی از سعدی را قرائت کرد.

سید احمد موسوی مقدم، مسئول برگزاری نشست‌های «برخوان سعدی» نی‌ریز نیز در سخنانی به تشریح و توضیح غزل خوانده شد پرداخت.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از حضور مردم ادیب و فرهنگ دوست نی‌ریز در همایش بزرگ «برخوان سعدی» که هفته پیش در نی‌ریز با حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی، دکتر فرخ نیازکار، دکتر مریم کهنسال و دکتر مرتضی جعفری برگزارشد، دستاورد حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی برای نی‌ریز یعنی میزبانی هم‌زمان نی‌ریز و شیراز در همایش بین‌المللی سعدی در روز اول اردیبهشت سال 99 را اتفاقی مبارک و مایه افتخار برای ادب دوستان و اهالی فرهنگ نی‌ریز دانست و آن را زمینه برکات بسیاری در حوزه فرهنگ خواند و همچنین میسر شدن این مهم را در سایه همراهی و یک‌صدایی مسئولین فرهنگ دوست شهرستان برشمرد.

سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، هر هفته روزهای شنبه ساعت 6 عصر در محل دائمی این نشست‌ها، واقع در بلوار سرداران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز، سالن زنده‌یاد رجبی میزبان اساتید دانشگاه، ادب دوستان و اهالی فرهنگ می‌باشد.

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال 99 بر دوش نی ریز

پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
اشتراک در
کلیدواژه ها: میزبانی همایش بین المللی سعدی سال 99 بر دوش نی ریز
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید