نمایش جزییات خبر
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۰۷

قاضی عسکر در برنامه جهان‌آرا: انتشار متن تفاهم‌نامه حج منوط به نظر طرف عربستانی است

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج گفت: برای انتشار تفاهم‌نامه حج نظر دو کشور باید جلب شود، در شرایط فعلی حجت‌الاسلام نواب نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و آقای رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت باید در جلسه‌ای با وزیر حج عربستان این موضوع را طلب کنند.
قاضی عسکر در برنامه جهان‌آرا: انتشار متن تفاهم‌نامه حج منوط به نظر طرف عربستانی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام سید علی قاضی عسکر نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج شامگاه سه‌شنبه(22مردادماه) در برنامه جهان‌آرا با اشاره به وظیفه صدا و سیما در امر اطلاع‌رسانی اظهار داشت: یکی از وظایف رسانه‌ ملی این است که واقعیت را به گوش مردم برساند، ما نمی‌توانیم جلوی اظهارات دیگران را بگیریم اما اطلاعات دقیق را به مردم ارائه می‌کنیم و ملت عزیز ایران خودشان قضاوت می کنند.

وی در مورد اظهارات برادر شهید رکن‌آبادی خاطرنشان کرد: بنده یکی از دوستان شهید رکن‌آبادی بودم و در این فاجعه یکی از بهترین دوستان خود را از دست دادم، همچنین خانواده این شهید همچون خود او انسان‌هایی  کاملا انقلابی هستند و برای ما محترم به شمار می‌آیند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج ادامه داد: مطلب بیان شده مبنی بر اینکه ایران مسئولیت فاجعه منا را پذیرفته است مطلب خلاف واقع است. بنده تفاهم‌نامه‌های سه سال گذشته را همراه خود به این برنامه آورده‌ام، تا پیش از سال 94 قرارداد وزارت حج عربستان به صورت یک تیپ مشخص بود اما بعد از فاجعه منا تفاهم‌نامه تیپ برای ایران کنار گذاشته شد و آنچه مورد نظر ملت، رهبری و نظام بود مورد توجه قرار گرفت.

قاضی عسکر یادآور شد: در تفاهم‌نامه سال 96 دو موضوع مورد توجه بود، اولین نکته این بود که دولت عربستان موظف شد که امنیت، سلامت، حرمت و کرامت زائران ایرانی را حفظ کند، دوم اینکه آنها اعلام کردند فاجعه منا بررسی خواهد شد اما ما کتبا خواستار شدیم که به ما تعهد بدهند که فاجعه منا و کمیته حقیقت‌یاب باید کار خود را انجام و گزارش‌های لازم را ارائه کند و حتی اعلام کردیم از آنجایی که یک طرف این اتفاق کشور ایران است باید در این کمیته حقیقت‌یاب از کشور ایران هم حضور داشته باشند که این امر محقق نشد.

وی در مورد امکان انتشار متن تفاهم‌نامه نیز افزود: به علت محرمانه بودن نظر دو کشور باید برای انتشار تفاهم‌نامه جلب شود، البته چنانچه بنده در پست قبلی خود حضور داشتم امروز متن تفاهم‌نامه را منتشر می‌کردم تا سو تفاهم‌ها برطرف شود. به هرحال در شرایط فعلی حجت‌الاسلام نواب و آقای رشیدیان باید در جلسه‌ای با وزیر حج عربستان این موضوع را طلب کنند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج تصریح کرد: ما یکسری امتیازات را در تفاهم‌نامه مدنظر قرار دادیم، در این تفاهم‌نامه از موضوعات اجرایی حج، آشپزخانه، پزشکی، ویزا و غرامت حج مطرح شد، بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری هیچ‌گاه تفاهم‌نامه‌ای ذلت بار امضا نکردم و برعکس ما سعی کردیم یک تفاهم‌نامه عزتمند را اجرا کنیم، در همان زمان وزیر حج عربستان رسما اعلام کرد که هیچ پیش شرطی برای حجاج حتی ایران نداریم و تنها در مسائل شرعی طرفین مذاکراتی خواهند داشت.

قاضی عسکر با بیان اینکه بعد از به آتش کشیدن سفارت عربستان ارتباطات دیپلماتیک ایران و عربستان قطع بود اضافه کرد: در گذشته دفتر نمایندگی سازمان حج در اول ماه شوال اجازه افتتاح داشت اما در مذاکرات قرار شد سریعا این دفتر احداث تا کارها انجام شود، برهمین اساس توافق شد که کنسولگری ایران از چند روز قبل از ایام حج کار خود را در عربستان از سر بگیرد.

وی در مورد دیگر بندهای توافقات نیز گفت: در توافق جدید تعداد جمعیت زائران خود را اعلام کردیم، همچنین برگزاری جلسات در محل ساختمان‌های ایرانی‌ها بلامانع اعلام شد و این بدان معناست که مساله برائت را به راحتی می‌توانیم انجام دهیم، تنها موضوع دعای کمیل در بین الحرمین مدینه بود که موضوع مساله امنیتی بود و عربستان به علت بیم از عملیات انتحاری نپذیرفت و قرار شد پس از ایجاد امنیت این موضوع هم عملیاتی شود.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در مورد زمان وقوع فاجعه منا تصریح کرد: ما دو مسیر برای حجاج ایرانی داشتیم جوهره و سوق العرب و همیشه جمعیت ما از این دو سو می رفتند. شاهد بودم که ماموران سعودی جمعیت ما را به داخل چهارراه ۲۰۴ هدایت کردند و به مقامات سعودی این را اعلام کردیم.

قاضی عسگر با اشاره به سهل انگاری سعودی ها در مدیریت جمعیت و رخ دادن فاجعه منا یادآور شد: من نتوانستم چیزی بر عمدی بودن پیدا کنم اما مطمئن هستم سوء مدیریت وجود دارد. سوء مدیریت قطعی است چگونه ممکن است در خیابان بسته جمعیتی انبوه بیاید و حتا امکان آب پاشیدن روی سر این جمعیت و امکان تردد امبولانس نباشد.

وی با بیان اینکه باید در واکاوی حقایق واقعیت را بگوییم تاکید کرد: همان موقع برخی گفتند ولیعهد عربستان با اتومبیلش آمده بود و مسیر تغییر داده شد اما اینگونه نبود. یا تصویری پخش شد که مربوط به آن سال نبود لذا مستندات باید به واقعیات نزدیک باشد؛ آرشیوی غنی در این باره داریم و اسناد و مدارک و فیلم‌ها و کارهای حقوقی که انجام دادیم منتشر خواهیم کرد.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در زمان وقوع فاجعه منا با بیان اینکه امیدواریم با مذاکرات امسال حقوق شهدای منا به نتیجه برسد گفت: طرح دعوا در مجامع بین المللی باید از سوی وزارت خارجه صورت بگیرد. ما جلسات متعددی داشتیم؛ وقتی آقای رییسی دادستان بود جلسات گذاشتیم و با آقای منتظری این جلسات ادامه یافت. حتا بحث شد وکیلی در عربستان بگیریم و وزارت خارجه گفتند این هزینه را نداریم و ما این هزینه را تقبل کردیم و پول هم به وی پرداخت و وکالت نامه در مسقط امضا شد.

قاضی عسگر ادامه داد: هنوز این راه باز است و اگر دولت هزینه‌های این وکالت را قبول کند می‌توان به نتیجه رسید.

وی یادآور شد: عربستانی ها همراهی زیادی داشتند و مستند با ما کار کردند؛ حتی از آمریکا وکیلی پیش من آمد و گفت حاضر است وکالت این پرونده را قبول کند و من وی را معرفی کردم اما سازمان حج از منظر بین الملل نمی تواند مستقل این کار را کند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در مورد وضعیت شهدای فاجعه منا بیان کرد: خوشبختانه هیچ مفقودی از کشور ایران در عربستان وجود ندارد و تعدادی مفقودی که وجود داشت تمام آنها نیز شناسایی شدند، حتی شهید رکن آبادی با آزمایش DNA دختر و برادر ایشان و حتی شکاف قبر و نشانه انگشتر این شهید شناسایی شد.

قاضی عسکر در مورد ناهماهنگی بین اعلام شهدا از سوی مسئولان وقت تصریح کرد: برخی صحبت ها صحت نداشت،  عده ای معتقد بودند شهید رکن‌آبادی ر ا ربوده اند و برخی معتقد بودند ایشان را زنده دیده اند، خبری از اسرائیلی‌ها آمد که گنجی(شهید رکن‌آبادی) دریافت کردند که این خبر هم دروغ بود، آن دسته از جمعیت که در بیمارستان و هلال احمر بستری شدند زنده بودند و بقیه زائران  به شهادت رسیده بودند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در زمان وقوع فاجعه منا درباره ارائه مدارک فوت به خانواده شهدای منا عنوان کرد: گواهی فوت صادر شده اما گواهی ها در کنسولگری است و روابط که قطع شد در کنسولگری جده مانده است. اینجا پزشکی قانونی نیز در جریان امر هست و خانواده شهدای منا می توانند از آنجا نیز این موضوع را پیگیری کنند.

وی در خصوص کمرنگ‌شدن هرساله مراسم برائت از مشرکین گفت: بعد از حادثه سال 66 در سال 70 مذاکره‌ای صورت گرفت مبنی براینکه در محل عبور مردم این برنامه برگزار نشود و مراسم برائت در زمان پیامبر در همین مسیر منا برگزار می شده، بنابراین سعی کردیم تمام خیمه‌های اطراف را به دستگاه صوتی مجهز کنیم و مراسم در خیمه ها برگزار شود، برائت یک امر قرآنی است و رهبری هم در آخرین پیام خود برائت از مشرکین را با موضوع فلسطین بیان کردند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج تاکید کرد: برائت از مشرکین فقط برای ما نیست تمام مسلمانان باید این کار را انجام دهند و این مراسم هر سال باشکوه‌تر انجام می‌شود.

قاضی عسکر در پایان گفت: حقیقتا این حادثه که رخ داد بنده هرمقدار که در توان داشتم دنبال کننده این موضوع بودم و همه باید تلاش کنیم تا از سفر حج بهره معنوی لازم را ببریم.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید