نمایش جزییات خبر
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۲۲

حجت‌الاسلام قاضی عسکر: بهترین تفاهم‌نامه تاریخ حج ایران و عربستان در سال 96 بسته شد

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج با بیان اینکه تفاهم‌نامه هرسال عربستانی‌ها از سوی ایران پذیرفته نشد، گفت: در تفاهم‌نامه‌ جدید اولین نکته این است که دولت عربستان موظف شد که امنیت، سلامت، حرمت و کرامت زائران ایرانی را حفظ کند، در مرحله بعد آنها معتقد بودند که فاجعه منا بررسی خواهد شد اما ما کتبا خواستار شدیم که به ما تعهد بدهند که فاجعه منا و کمیته حقیقت‌یاب باید کار خود را انجام و گزارش‌های لازم را ارائه کنند.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر: بهترین تفاهم‌نامه تاریخ حج ایران و عربستان در سال 96 بسته شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج امروز باحضور در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» با مرور جزئیات مجدد واقعه منا گفت: در سال 94 ما دو حادثه تلخ را داشته‌ایم که اگر این حوادث رخ نمی‌داد حج خوبی را شاهد می‌بودیم، ابتدا حادثه مسجد الحرام را داشتیم که 12نفر به شهادت رسیدند، پس از آن واقعه ما متوجه شدیم که دو نفر از زائران ایرانی که آزاد به سفر حج آمدند نیز در این اتفاق به شهادت رسیدند که مجموعا 14نفر در حادثه جرثقیل مسجد الحرام شهید شدند.

وی ادامه داد: پس از این اتفاق حادثه منا رخ داد که متاسفانه 464نفر به شهادت رسیدند، اگر بخواهیم این حادثه را واکاوی کنیم در طول تاریخ حج هیچ‌وقت ما در بین راه حادثه‌ای به این شکل نداشته‌ایم و موارد خیلی جزئی به خاطر گرمای هوا، ترافیک جمعی و... بوده است، البته در جمرات گاهی مشکلاتی بود که بعد از بازسازی این مورد هم به حداقل رسید.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج تاکید کرد: در فاجعه منا خلاصه‌ اتفاق به این شکل بود که مسیری که جمعیت به آن هدایت شدند گنجایش زائران را نداشت و در یک نقطه به نام شارع 204 اتومبیلی پارک شده بود و همین امر باعث فشردگی مسیر شد، این ایستایی و اینکه جمعی از زائران دیگر در بازگشت از رمی به مسیر اضافه شدند بر این فشردگی جمعیت افزود.

قاضی عسکر یادآور شد: در همین شرایط ایستایی نیز گرمای هوا باعث شد تا این توقف حرارت هوا و دومای بدن‌های افراد را بالا ببرد و زائران دچار بی‌حالی شدند و به زمین افتادند، در این شرایط متاسفانه آبی نبود که به روی این زائران بریزند و در همین زمان زائران بعدی نیز به پشت این صف جمعیت رسیدند.

وی افزود: در این میان یکی از خیابان‌های اصلی نیز مسیرش را به خیابان 204 باز می‌کنند که همین امر موجب می‌شود که فشردگی جمیعت بیشتر و جرقه حادثه زده شود، اگر سوء مدیریت نبود و سریع به حادثه‌دیدگان رسیدگی می‌شد تلفات و شهدا آنقدر زیاد نبود، وقتی این مسیر پر می‌شود امکان اینکه آسیب‌دیدگان را با اورژانس منتقل کنند وجود نداشت، بنابراین این فشردگی جمعیت موجب می‌شود که حادثه رخ دهد.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه حادثه درست مدیریت نشد جنازه‌ها زیاد شد وگرنه با مدیریت دقیق می‌توانستند از فاجعه بکاهند، بسیاری از جنازه‌هایی که نیمه جان بودند در همان جا ماندند و دولت عربستان تا ساعت 24 همان شب جنازه از محل منا بیرون می‌آورد.

قاضی عسکر در خصوص تعداد شهدای فاجعه منا گفت: مجموعه شهدا دو هزار نفر به بالا بود اما آنچه آمار افکار عمومی اعلام داشت بیش از هفت هزار نفر بود اما از آنجایی که آمار قطعی در دست نیست نمی‌توان اطلاعات درستی را در این راستا ارائه کرد.

وی در مورد شهدای ایرانی این فاجعه نیز تصریح کرد: به توفیق الهی و فداکاری جمعی از همکاران در شرایط بسیار سخت جستجوی جنازه‌ها از زمان اتفاق تا چند روز بعد ادامه داشت و تمامی جنازه‌ها را یافتیم و خوشبختانه ما هیچ مفقودی نداریم و جنازه تمام شهداء مشخص است و جمعی هم که روزهای اول در مکه دفن شدند پس از آزمایشات DNA به ایران منتقل شدند و برخی هم در همان جا به درخواست خانواده‌های شهدا در مقبره الشهدای عربستان مدفون شدند.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج در مورد پیگیری فاجعه منا و شکایت ایران از دولت عربستان نیز خاطرنشان کرد: اگر به صورت عمدی این اتفاق رخ می‌‌داد می‌توانستیم به صورت جناحی روی موضوع کار کنیم، اما از آنجایی که عمدی وجود نداشت ما به شیوه دیگری وارد کار شدیم، ابتدا اینکه مسئولیت حجاج با دولت عربستان است و این حادثه هم به خاطر سوء مدیریت و تدبیر دولت عربستان اتفاق افتاده بنابراین وقتی که این موضوع رخ داده است باید دولت عربستان پاسخ بدهد.

قاضی عسکر ادامه داد: در مورد مسجد الحرام پادشاه عربستان رسما تقصیر را پذیرفت و اعلام کرد که یک میلیون ریال سعودی به کسانی که در این حادثه شهید شدند پرداخت خواهد کرد که متاسفانه آن هم پرداخت نشده است.

وی در مورد فاجعه منا اضافه کرد: بحث بر این بود که یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود که دقیق این حادثه بررسی و مقصر پیدا و بحث حقوقی آن باز شود، با این وجود جمعی از حقوقدانان حوزه و دانشگاه گرد هم جمع شدند و تمام زوایای حقوقی این موضوع را موشکافانه بررسی و حتی از زاویه فقهی قتیل الزحام را به میان آوردند، قتیل الزحام بدین معناست که اگر کسی در اجتماع مراسم‌ مذهبی فوت کند یا به شهادت برسد دیه فرد مذکور در صورت مشخص نشدن با بیت‌المال است، بنابراین از نظر حقوقی و شرعی عربستان موظف است دیه شهدای فاجعه منا را پرداخت کند و از همان زمان بنده و ریاست سازمان در هر دوره‌ای این موضوع را مورد پیگیری قرار داده است.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج در پاسخ به این سوال که چرا دیه کشور ایران پرداخت نمی‌شود، گفت: متاسفانه بعد از آن حمله‌ای که به سفارت عربستان شد و روابط دو کشور قطع گردید کانال ارتباطی دو کشور کاملا قطع است و کسی به عنوان واسطه به میان نیامده است که طرفین بپذیرند و حتی موضوع کشور سوئیس به عنوان حافظ منافع دو کشور تایید نشده و چون ارتباط دو کشور قطع است همکاران وزارت امورخارجه نتوانستند یک کانال مورد اعتماد پیدا کنند که این موضوع به نتیجه برسد.

قاضی عسکر با رد این شائبه که پیگیری‌های وزارت امورخارجه خیلی جدی نبوده است، اظهار کرد: ما جلساتی را با دادستانی، قوه‌قضائیه و وزارت امورخارجه داشته‌ایم و این موضوع هیچگاه روی زمین نمانده و همیشه روی این موضوع کار شده و حتی آخرین پیگیری بنده این بود که ماه گذشته یک نامه به وزیر حج عربستان نوشته و چند پیشنهاد روشن به او متذکر شدم.

وی ادامه داد: در این نامه ابتدا اشاره کردم که شما در مورد اتفاق مسجد الحرام مدعی هستید دیه را پرداخت می‌کنید بنابراین این مبلغ را به حساب سازمان حج و زیارت واریز کنید تا معادل همان مبلغ در اختیار خانواده‌های شهدا قرار بگیرد یا شما در ایام عمره خانواده‌های مذکور را دعوت و مستقیما مبالغ دیه را به آنها پرداخت کنید، در غیر این صورت یکی از کشورهای نزدیک به عربستان که در کشور ما هم سفارت دارد مثل عمان، عراق و ... این مبالغ را واگذار کنید تا خانواده‌های موردنظر در این سفارت‌خانه مبالغ خود را دریافت کنند و از این مشخص‌تر پیشنهادی وجود ندارد.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج تاکید کرد: البته آقای رشیدیان رئیس سازمان حج با وزیر حج عربستان دیداری داشته و طرف عربستانی قول داده این موضوع را زودتر حل کنند اما بنده همچنان خوشبین نیستم که باتوجه به روابط دو کشور عربستانی‌ها به قول خود سریع‌تر عمل کنند.

قاضی عسکر درباره تفاهم‌نامه جدید بین ایران و عربستان بر سر موضوع حج نیز گفت: تعطیلی حج به نفع ما نبود و وقتی ما در یک اجتماع بزرگ دینی حضور نداریم راه برای شبهه افکنی باز خواهد شد و این کار را هم انجام دادند، به گوش همه رسید که گفتند ایرانی‌ها به حج نیامدند تا به مراسم اربعین بروند و اعمال دینی خود را در آنجا به جا بیاورند و برخی نیز از روی سادگی به خاطر فشار تبلیغات سوء این مسائل را پذیرفتند.

وی در مورد جزئیات تفاهم‌نامه توضیح داد: در این تفاهم‌نامه دو موضوع مورد توجه است، البته ایران پس از این فاجعه دیگر تفاهم‌نامه‌هایی که به صورت تیپ ارسال می‌شد را نپذیرفت و از سال 96 ما دیگر تفاهم‌نامه‌ای را امضا نکرده‌ایم، در تفاهم‌نامه‌ جدید اولین نکته این است که دولت عربستان موظف شد که امنیت، سلامت، حرمت و کرامت زائران ایرانی را حفظ کند، در مرحله بعد آنها معتقد بودند که فاجعه منا بررسی خواهد شد اما ما کتبا خواستار شدیم که به ما تعهد بدهند که فاجعه منا و کمیته حقیقت‌یاب باید کار خود را انجام و گزارش‌های لازم را ارائه کنند و حتی اعلام کردیم از آنجایی که یک سمت این اتفاق کشور ایران است باید در این کمیته حقیقت‌یاب از کشور ایران هم حضور داشته باشند که این امر محقق نشد.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج در مورد بعضی از مسائل که این روزها در مورد فاجعه منا مطرح می‌شود، گفت: واقعا باید گفت چنین چیزهایی وجود ندارد، مردم مطمئن باشند وقتی رهبر معظم انقلاب شخصی را به نمایندگی از سوی خود منصوب می‌کنند آن شخص موظف است براساس معیارهای رهبری حرکت کند و ما هرگز حاضر نیستیم عزت، شرافت و کرامت ملت خود را با هیچ چیز معاوضه کنیم.

قاضی عسکر ادامه داد: حرفی که زده شده این است که جمهوری اسلامی پذیرفته که تقصیر منا با ایران بوده است و با این پذیرش مسیر حج را باز کرده و در قرارداد فی ما بین این موضوع قیده شده است کاملا حرف کذب است و متن تفاهم‌نامه سازمان حج موجود است و امتیازات این تفاهم‌نامه به گونه‌ای است که در گذشته نمونه آن وجود نداشته است.

وی ادامه داد: امتیازات این تفاهم‌نامه کاملا به نفع ایران بود و براساس آن توانستیم تمام برنامه‌های خود را اجرایی کنیم، حتی مراسم برائت را با شکوه برگزار کردیم و تنها مشکل ما دعای کمیل در بین الحرمین مدینه بود که آن هم تصور می‌شد که به خاطر مسائل امنیتی انجام نمی‌شود که راه آن نیز باز گذاشته شده و ایمن است.

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج در پایان در مورد وضعیت شهید بودن زائران ایرانی گفت: تمام این زائران براساس توافق‌های انجام شده با بنیاد شهید به عنوان مقام شهید محسوب می‌شوند و در گلزار شهدا به خاک سپرده شده و براساس ضوابط بنیاد شهید با این زائران برخورد می‌شود.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید