نمایش جزییات خبر
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۳۹

برگزاری همایش ملی نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد

همایش ملی «نکوداشت زنده‌یاد استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد»، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و طنزپرداز برجسته یزدی‌ با هدف تحلیل و بررسی وجوه شخصیت ادبی، پژوهشی و اجرایی این ادیب توانا و شناساندن هر چه بیشتر و علمی‌تر ابعاد شخصیتی و آثار او در دانشگاه یزد برگزار می‌شود.
برگزاری همایش ملی نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در این همایش، تازه‌ترین تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه وجوه ادبی و علمی آثار این چهره سرشناس و کم‌نظیر ادبیات و طنز معاصر ایران در قالب مقاله و سخنرانی ارائه خواهد شد.
پژوهشگران، نویسندگان، شاعران، هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به محورهای همایش، چکیده مقالات خود را تا ۳۱ مرداد و مقاله کامل را حداکثر تا پایان شهریورماه سال‌جاری از طریق سایت اختصاصی همایش به نشانی confs.yazd.ac.ir/zarooei ارسال کنند یا برای اطلاع بیشتر با شماره تلفن 03538211270تماس بگیرند.
نتایج داوری مقالات این همایش که در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد و به دبیری علمی دکتر مجید پویان برگزار می‌شود ۲۰ آبان‌ اعلام خواهد شد.
این همایش ملی در آستانه سالگرد درگذشت این هنرمند فقید ۶ و ۷ آذرماه سال‌جاری به همت دانشگاه یزد و حمایت سیویلیکا (مرجع دانش) با همکاری نهادهای علمی، فرهنگی و اجرایی استان از جمله حوزه هنری یزد برگزار می‌شود.
برگزاری کارگاه آموزش طنزنویسی، میزگرد بررسی طنز مطبوعاتی پس از انقلاب اسلامی، کارگاه طنز مطبوعاتی، برگزاری شب شعر یاد استاد در نصرآباد پیشکوه (زادگاه پدری و موطن اصلی استاد) و پخش مستند از برنامه‌های جنبی این نکوداشت است که با حضور استادان و طنزپردازان برجسته کشوری و اهالی فرهنگ و ادب برگزار خواهد شد.
در فراخوان مجموعه مقالات همایش ملی نکوداشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد محورهای متعددی اعلام شده که از این میان می‌توان به مواردی چون: کلیه پژوهش‌های ادبی و میان رشته‌ای مرتبط با آثار و افکار زرویی نصرآباد، بررسی وجوه تأثیرگذار دیدگاه‌ها و فعالیت‌های علمی و اجرایی زرویی نصرآباد در زمینه طنز و طنزنویسی معاصر، زیباشناسی آثار زرویی نصرآباد، شگردها و ابزارهای طنزآفرینی در آثار زرویی نصرآباد،اهداف و اغراض طنزآفرینی در آثار زرویی نصرآباد، تأثیرپذیری شاعران و نویسندگان طنزپرداز معاصر از زرویی نصرآباد، زرویی نصرآباد در حدیث دیگران (اعم از شعر و نثر)،شخصیت و شخصیت‌‌پردازی در آثار روایی زرویی نصرآباد و...اشاره کرد.
«ابوالفضل زرویی نصرآباد» پایه‌گذار دفتر طنز حوزه هنری کشور و بنیان‌گذار نخستین شب شعر طنز در ایران با عنوان «در حلقه رندان» و صاحب آثار متعدد در حوزه ادبیات و طنز است.
«تذکرة المقامات»، «افسانه‌های امروزی»، «وقایع‌نامه طنز ایران»، «بامعرفت‌های عالم» (کتاب گویای طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعر طنز)، «حدیث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهی)، «غلاغه به خونه‌ش نرسید» (مجموعه افسانه‌های طنزآمیز)، «ماه به روایت آه» روایتی از زندگی و شخصیت حضرت ابوالفضل(ع)، «خاطرات سر پروفسور حسنعلی‌خان مستوفی»، «یک بغل کاکتوس: صد شعر طنز»، «اصل مطلب» (مجموعه شعر طنز)، «اندر حکایت شیرین بیمه» و «این مرد مشکوک» از جمله آثار اوست.
این طنزپرداز یزدی‌تبار ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷ در سن ۴۹ سالگی به دلیل عارضه قلبی در احمدآباد مستوفی تهران دعوت حق را لبیک گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید