نمایش جزییات خبر
۶ مرداد ۱۳۹۸ ۲۳:۱۱

صالحی در نشست با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه هرمزگان بر نقش کارکردهای اجتماعی فرهنگ و هنر تاکید کرد/ توجه به اشتغال زایی فرهنگ و هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر شناسنامه ما است و نمی توانیم به آن بی‌توجه باشیم. فرهنگ و هنر کارکردهای اجتماعی بسیاری دارد و خیلی از مصادیق توسعه اجتماعی و اقتصادی با فرهنگ و هنر گره خورده است.
صالحی در نشست با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه هرمزگان بر نقش کارکردهای اجتماعی فرهنگ و هنر تاکید کرد/ توجه به اشتغال زایی فرهنگ و هنر

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سید عباس صالحی در دیدار با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان هرمزگان که عصر امروز در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، با تاکید بر این مطلب افزود: فرهنگ  و هنر جزو هویت ما ایرانی ها است و کم توجهی به آن به این معنا است که ما از ایرانیت خود فاصله گرفته ایم.

وی ادامه داد: اگر افق استان به سمت توسعه گردشگری است باید بدانیم گردشگری بدون فرهنگ و هنر در هیچ جا معنا ندارد و اگر تکرار گردشگر و رفت و آمد آن‌ها را می خواهیم باید به توسعه فرهنگی توجه کنیم.

صالحی گفت: ما از زاویه اشتغال هم باید به فرهنگ و هنر توجه کنیم و بخش قابل توجهی از بیکاران جامعه فارغ التحصیلان رشته های هنری هستند.

وی بیان کرد: ما بعد از انقلاب یک و نیم میلیون فارغ التحصیل هنری داشته ایم که فضای کار برای آن ها ضعیف است و باید نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مقوله مد و لباس گفت: ما هم اکنون ۵ هزار شاغل در عرصه مد و لباس داریم و ظرفیت افزایش این میزان را تا یک میلیون نفر دارا هستیم.

وی ادامه داد: فرهنگ و هنر شناسنامه ما است و نمی توانیم به آن بی‌توجه باشیم. هنر کارکردهای اجتماعی بسیاری دارد و خیلی از مصادیق توسعه اجتماعی و اقتصادی با فرهنگ و هنر گره خورده است.

صالحی افزود: ایده های مختلفی دنبال می شود؛ بحث خیابان های فرهنگ و هنر که در بیش از ۱۰ شهر مقدمات اجرایی‌اش  مهیا شده تا اجرا شود و در آن فرصت هایی برای توجه به فضای فراغت، گردش، فرهنگ و اقتصاد گنجانده شده است.

وی بیان کرد: موضوع شهر های خلاق در دستور کار است تا بتوانیم شهرهایی با نمادهای دینی و ملی تعریف کنیم تا شبکه‌های شهرها را در تمدن ایرانی و موضوعات مختلف ایجاد کنیم.

صالحی تاکید کرد  تقویت صنوف فرهنگ هنر بحث بعدی است؛ فرهنگ و هنر کار دولت نیست و ما باید تسهیل‌گر باشیم و بسترها را ایجاد کنیم که در این قسمت هم اتفاقات خوبی در حال انجام است.

وی افزود: وزارت کار هم وارد بحث حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر شده است و در حوزه حمایت از کسب و کار های فرهنگی کارهایی شده است تا یک همدلی ایجاد و برخی از موانع برداشته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نیاز داریم زیر ساخت های فرهنگ عامه منطقه خودمان را تکمیل کنیم و برش فرهنگی عامه استان هرمزگان بسیار غنی است.

وی ادامه داد: استان های مرزی مورد توجه ما بوده است و استان هرمزگان می تواند سفیر هم زیستی اجتماعی باشد و از کشور در بسیاری از امور و عرصه ها خطرزدایی کند.

صالحی گفت: اینکه ادارات دولتی از آثار هنرمندان خرید کنند نکته‌ای بوده است که همیشه پیشنهاد شده و استاندار هرمزگان می تواند مدیران استان را مورد تشویق برای استفاده از این آثار قرار دهد و این کار باعث دیده شدن آثار هنرمندان استان شود.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم قیمت کتاب های عمومی را حفظ کنیم و تعادل قیمت ها را متعادل کنیم. مجمع ناشران تهران برای حفظ قیمت کتاب ها به عنوان ناظر قرار داده شده است.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید