نمایش جزییات خبر
۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۴

رئیس سازمان حج و زیارت: هیچ زائر بستری در مراکز درمانی نداریم/ رصد و کنترل پزشکی زائران

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با وجود حدود 40 هزار زائر و حاجی در مکه و مدینه خوشبختانه همه تخت‌های بیمارستانی ما خالی است و زائر بستری در این مراکز نداریم.
رئیس سازمان حج و زیارت: هیچ زائر بستری در مراکز درمانی نداریم/ رصد و کنترل پزشکی زائران

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان شنبه شب در جریان بازدید از مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه مکرمه و گفت و گو با رئیس هیات پزشکی و متخصصان این مرکز افزود : شرایط این مرکز و نبود بیمار با شرایط نامناسب بسیار خوشحال کننده است در حالی که از 13 تیرماه که پیش پروازها و از 17 تیرماه اعزام زائران به عربستان آغاز شده خوشبختانه هیچ یک از زائران ما مشکل جدی نداشتند.
 وی اظهار کرد : این در شرایطی است که متوسط سن زائران ما 56 سال و نسبت به سال های گذشته بالاتر است و فقط هم اکنون در مکه 27 هزار زائر استقرار دارند اما خوشبختانه با اعمال ملاحظات و دقت های لازم درهمه بخش ها،تمامی تخت های مراکز درمانی ما خالی و بستری صفر است .
 وی تصریح کرد : این شرایط نشان دهنده آن است که تیم های پزشکی ما در تعامل با بخش های متعدد و مرتبط توانسته اند ملاحظات و دقت های لازم در زمینه های مختلف اعم از معاینات پزشکی، ارائه توصیه های پزشکی و بهداشتی به موقع و مناسب ، تغذیه مطلوب و مراقبت های متعدد دیگر اعمال کرده و عملکرد بسیار خوبی داشته باشند که با وجود متوسط سن بالای زائران ، تعدد موارد مبتلا به پرفشاری خون ، دیابت و غیره شرایط را به خوبی تحت کنترل داشته باشند.
رشیدیان تصریح کرد : در واقع این وضعیت نشان  می دهد که شرایط  و روند کلی عملیات حج خوب بوده و خدماتی که نیروهای متخصص ما در حوزه پزشکی ارائه می کنند در سطح مطلوبی است.
 وی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت حرکت در راستای تحقق حج هوشمند را آغاز کرده به گونه ای که از ثبت نام ، سازمان دهی ، آموزش ، اعزام تا اقامت وتغذیه، تردد و خدمات بهداشتی و درمانی در این چارچوب قرار می گیرد چنانکه در حوزه بهداشت و درمان رصد زائر به ویژه گروه های دارای ریسک بالا را از همان ابتدای ثبت نام تا انتهای سفر تحت کنترل و رصد دقیق به صورت هوشمند داشته باشیم و هم اکنون اقدام خوبی در این راستا در دست انجام است.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود : تمام کسانی که از نظر جسمی دارای ریسک بالا هستند هستند اعم از پرفشاری خون بالا ، بیماری های قلبی وتنفسی و غیره در معاینات شناسایی شده به پزشکان مجموعه های اقامتی و هتل ها و مراکز درمانی اعلام و معرفی شده اند تا در هتل ها دوباره ازنظر وضعیت جسمی کنترل مجدد شده و ملاحظاتی که در مورد آنها باید رعایت شود اعم از حوزه ترددی و تغذیه و غیره به مدیر کاروانها اعلام شود.
وی با اشاره به ایام تشریق که اوج برنامه های حج است ، افزود : با توجه به شرایط خاص این ایام و اینکه زائران به ناچار زندگی اردوگاهی را تجربه می کنند اگر این ملاحظات و توصیه های بهداشتی و درمان از هم اکنون به این بیماران اعلام و رعایت کنند به طور قطع در زمان تشریق شرایط مناسب تری درانجام اعمال حج ابراهیمی خواهند داشت.
رشیدیان با تاکید بر اینکه این موضوع در دست پیگیری و انجام است ، ابراز امیدواری کرد : با رصد و پیگیری شرایط افراد  در معرض خطرو همراهی و هماهنگی این گروه از زائرانحجی بدون مساله و مشکل برای هیچ یک از زائران داشته باشیم .

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید