نمایش جزییات خبر
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: روند اجرایی عملیات حج مطلوب است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت : روند عملیات حج تمتع 98 تا کنون که دو هفته از زمان شروع فعالیت‌ها و انتقال زائران و کارگزاران به عربستان گذشته ،خوب بوده و همه بخش‌ها در تعامل و هماهنگی مطلوب کار را به صورت مطلوب پیش برده‌اند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: روند اجرایی عملیات حج مطلوب است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب درنشست شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، ابراز امیدواری کرد که این روند تداوم یابد وامسال حجی آرام همراه با توشه های فراوان معنوی برای زائران خانه خدا رقم بخورد.
وی برنامه های فرهنگی اجرا شده برای زائران از جمله آیین های روح بخش دعای کمیل، ندبه و جلسات انس و معرفت را مثبت ارزیابی کرد.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارته همچنین با اشاره به هدف محوری حج که نمایشی از انسجام و اتحاد مسلمین است، تصریح کرد: زائران اهل تشیع و تسنن کشورمان امسال نیز نمونه ای از وحدت و انسجام امت اسلامی را در این سرزمین به نمایش می گذارند.
وی افزود: هماهنگی، وحدت و همگرایی میان کشورهای اسلامی به مصلحت جهان اسلام وبه نفع ملت های مسلمان است و این وحدت وانسجام در شعار حج امسال - حج؛ خودسازی ، اخوت دینی و تمدن اسلامی- متبلور است.

*انجام حدود 40 درصدپروازهای اعزامی حجاج به عربستان
رئیس سازمان حج وزیارت هم در این جلسه با ارائه گزارشی از روند انتقال حجاج به عربستان گفت : تا کنون از 361 پروازی که برای انتقال زائران به عربستان برنامه ریزی شده ،142 پرواز از ده ایستگاه داخلی به مقصد دو فرودگاه مدینه و جده انجام شده و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی هم گزارش نشده است.
علی رضا رشیدیان با بیان اینکه تاکنون 34 هزار و898 نفر از زائران، عوامل و دست اندرکاران حج از طریق این پروازها وارد عربستان شده اند،افزود : روند استقرار زائران در هتل های مدینه و مکه نیز عادی و روان است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
وی در بحث روادید صادر شده هم افزود: تا امروز 68 هزار و 727 ویزا معادل 77 درصد ویزای حجاج امسال صادر شده است.
رئیس سازمان حج وزیارت عنوان کرد : با توجه به افزایش تعداد زائران ایرانی در مکه مکرمه 18 خط درون شهری با 135 دستگاه اتوبوس فعال شده و به حجاج خدمت رسانی می کند.
وی همچنین افزود :برای تامین وپخت غذای زائران هم دو آشپزخانه زین و دخیل در مدینه هر یک در هر وعده حدود 5000 پرس غذا طبخ می کنند.
به گفته وی ، در مکه در دو آشپزخانه مرکزی الافندیه و ابوجدایل نیز در هریک به ترتیب در هر وعده 16500 و بیش از 5000 پرس غذا پخت و توزیع می شود و درخصوص تغذیه زائران مشکلی وجود ندارد.
آقای رشیدیان همچنین از ورود بیش از 430000 زائر از کشورهای مختلف از سه مرزهوایی، زمینی و دریایی برای انجام مناسک حج خبرداد و گفت: از این تعداد 426292 نفر از طریق هوایی وارد عربستان شدند.
رئیس ستاد و مسئولان تغذیه و تدارکات و حمل و نقل درون و برون شهری مدینه و مسئول اسکان مکه و مدینه نیز در ادامه این جلسه از حوزه مسئولیت خود هر یک گزارشهایی را ارائه دادند و مدیرحوزه ریاست بعثه مقام معظم رهبری هم با اشاره به برنامه های فرهنگی و مذهبی اجرا شده برای زائران، استقبال از این برنامه ها را پرشور ارزیابی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین هادی اکبری مدیر اهل سنت بعثه نیز به ورود 1700 زائر اهل سنت کشورمان در قالب 14 کاروان به مکه ومدینه اشاره کرد .

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید