نمایش جزییات خبر
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۳

در همایش عفاف و حجاب مطرح شد: رسانه‌های غربی به دنبال بی‌تفاوت کردن مسلمانان نسبت به حجاب هستند / تا وقتی حجاب پدیده سیاسی است بدحجابی از بین نمی‌رود

همایش بزرگداشت عفاف و حجاب با حضور کارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل سالن سازمان سینمایی برگزار شد.
در همایش عفاف و حجاب مطرح شد: رسانه‌های غربی به دنبال بی‌تفاوت کردن مسلمانان نسبت به حجاب هستند / تا وقتی حجاب پدیده سیاسی است بدحجابی از بین نمی‌رود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی مشاور وزیر در امور روحانیت در همایش بزرگداشت روز عفاف و حجاب با اشاره به فلسفه انتخاب ۲۱تیر به عنوان روز عفاف و حجاب اظهار داشت: این موضوع به ۸۴ سال پیش بر می‌گردد، جایی که رضاخان و همراهانش بعد از سفر به ترکیه و بازگشت به کشور، پیشرفت در ایران را در گرو ممنوعیت حجاب تصور می‌کردند، کشف حجاب برای زنان اجباری و علیرغم برداشتن چادر زنان؛ روسری نیز بر آنان ممنوع شد.

وی ادامه داد: در این شرایط مراجع و علما اعتراض خود را آغاز و در راس آنها مردم با غیرت مشهد به مسجد گوهرشاد رفته و در آنجا اعتراض کردند، رضاخان که از این موضوع باخبر شد دستور تیرباران آنان را صادر کرد، بعد از این حادثه همه شهدا را در گور دسته جمعی دفن کردند در حالی که برخی از این افراد نیمه جان بودند.

مشاور وزیر در امور روحانیت تاکید کرد: در قرآن و احادیث ما به موضوع عفاف و حجاب تاکید شده است، اگر عفاف و حجاب از جامعه‌ای رخت برکند اتفاقات خوبی در انتظار آن جامعه نیست، آمار تکان‌دهنده‌ فرزندان نامشروع و جرائم مختلف در برخی کشورهای غربی بیانگر این موضوع است.

وی بیان کرد: بسیاری از کشورهای اروپایی و غربی معتقدند که هر انسانی باید آزادی بی قید و شرط داشته باشد تا به پیشرفت برسد. این منطق صحیح نیست، اسلام برای هر انسان یکسری محدودیت‌ها را قرار داده زیرا برای سلامت فرد و جامعه مفید است، حتی در بسیاری از ادیان ابراهیمی دیگر نیز حجاب توصیه شده است، برای نمونه در دین یهود آمده است زنی که ازدواج می‌کند باید با حجاب از منزل خارج شود و اگر غیر از این رخ دهد همسر او می‌تواند زن خود را طلاق داده و مهریه او را نپردازد.

حجت الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی یادآور شد: در ایران باستان نیز موضوع حجاب را می‌توان به وضوح دید، در تصاویر منقوش بر روی دیوارهای تخت جمشید تصویر یک زن را نمی‌بینیم زیرا زنان همیشه در حرم بودند و این نشان می‌دهد که برای زنان احترام خاصی قائل می‌شدند. در طبقه اعیان و اشراف آن زمان نیز زنان حجاب داشته‌اند و داشتن حجاب برای این طبقه یک ارزش تلقی می‌شده است.

وی افزود: از حدود ۲۰۰ سال پیش سمت و سوی داستان حجاب تغییر کرد. برخی برای رسیدن به مقاصد شوم خود و یکسری خواسته‌های نفسانی به سمت بی‌حجابی و بی‌عفت کردن جامعه رفتند، امروز بسیاری از رسانه‌ها نیز برای کشورهای اسلامی خیز برداشته تا فحشا را در این کشورها ترویج دهند.

مشاور وزیر در امور روحانیت ابراز داشت: دشمن به یکباره زنان را دعوت به بی‌حجابی نمی‌کند بلکه آرام آرام موضوع بی‌حجابی را ترویج می‌دهد تا مردان و زنان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت و زمینه انحراف فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت بین عفاف و حجاب بسیار ظریف است، عفاف یک نوع مقاومت درونی است که در مردان و زنان تفاوتی ندارد و حجاب نیز یک نوع خویشتن‌داری بیرونی است.

حجت الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی تصریح کرد: عفاف و حجاب چنانچه در جامعه بسط و گسترش پیدا کند قطعا سلامت خانواده و جامعه را به همراه خواهد داشت، گاهی اوقات توقع ما از ترویج عفاف و حجاب تنها از دستگاه‌های دولتی است، درحالی که این موضوع ابتدا باید از داخل خانه و خانواده‌ آغاز شود و روشن است که مراکز و دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های فرهنگی نیز در این زمینه وظایف مهمی برعهده دارند که قانون مشخص کرده است.

 

تا زمانی که حجاب یک پدیده سیاسی باشد بی‌حجابی از بین نمی‌رود

در ادامه این همایش فائزه عظیم‌زاده اردبیلی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در همایش بزرگداشت روز عفاف و حجاب با اشاره به اینکه امروز کسانی که هوش معنوی بالایی دارند در زندگی از شرایط بهتری برخوردارند، اظهار داشت: کسانی که هوش معنوی بالایی دارند تنها به دنبال پوشش، عفاف و حجاب نیستند، بلکه این مورد جزیی از این هوش معنوی است.

وی با اشاره به اینکه حجاب تنها مختص بانوان نیست، ادامه داد: پوشش مردان در یک جامعه باید در شان و شخصیت یک مرد مسلمان باشد، بنابراین حجاب تنها به زنان محصور نمی‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شاید از ابتدای انقلاب تا به امروز در بیان درست حجاب کوتاهی شده است، گفت: از ابتدای انقلاب در مورد حجاب سخنان بسیاری گفته شده اما باید قبول کرد که این موضوع به خوبی تبیین نشده است، ما در ترویج حجاب ابتدا باید حریم خصوصی افراد را بیان می‌کردیم، امروز جامعه ما دارای حریم خصوصی و عمومی است و در حریم خصوصی کسی به زندگی افراد کاری ندارد اما در حریم عمومی افراد باید قائل به قانون اساسی باشند و این‌ چیزی است که در تمام ‌کشورهای دنیا مرسوم است.

عظیم زاده با اشاره به نقش مهم خانواده در ترویج عفاف و حجاب تصریح کرد: اگر با کلام شایسته با جوانان صحبت می‌کردیم شاید امروز شاهد این اتفاقات نبودیم، در یک پرونده علمی به اثبات رسیده است که وقتی اعضای خانواده با یکدیگر در تمام امور همراه باشند این اتفاق در بالا رفتن هوش معنوی آنها موثر است.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: مرد و زن که میل به خوب بودن و خوب زیستن دارند هوش معنوی بالایی دارند، روش درست تربیت فرزند این است که او بفهمد زیبایی‌های خود را کجا و چگونه عرضه کنند.

عظیم‌زاده ابراز داشت: هر هنرمندی در هر رشته‌ای اعم از فنی، فرهنگی و علمی می‌داند هنر خود را چگونه عرضه کند، جای نشان دادن لباس باید علم، فن و هنر خود را عرضه کنیم، یک نظامی حتی در گرمای ۵۰درجه لباس خود را عوض نمی‌کند چون به آن لباس قسم‌خورده است، در دین هم برای مسلمانان یک لباس تعریف شده است که باید به آن احترام بگذاریم.

وی افزود: برخی معتقدند که وقتی بحث حجاب را آزاد بگذاریم چشم‌ها عادت می‌کند و دیگر هیچ حساسیتی نسبت به این موضوع وجود نخواهد داشت، این تصور غلط است، آمارهای تجاوز جنسی و توهین شغلی به زنان در غرب نشان می‌دهد این نگرش چه بازخوردهایی داشته است، ازدواج های سفید که امروز در جهان وجود دارد نشات گرفته از همین بی‌عفتی و بی‌حجابی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یک اندیشمند غربی معتقد است «تا زمانی که مفهوم عفاف و حجاب و تعهد به مرد و وفاداری به خانواده در کشورهای دین مدار وجود دارد زنان به آزادی مطلق جنسی نمی‌رسند»، این جمله بدان معناست که باید زنان به همه دستاوردهای عفیف بودن زندگی پشت پا بزنند.

عظیم‌زاده تصریح کرد: امروز عفاف و حجاب در معرض آزمایش علمی است، بعضی از این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که سیستم‌های عصبی ما در مقابل ظاهر گزنده و بیان نادرست رفتار معکوس دارد و بسیاری از آسیب‌های جامعه به خاطر همین ناهنجاری‌هاست.

وی ادامه داد: تا زمانی که عفاف و حجاب را به یک پدیده سیاسی تبدیل کنیم، هیچگاه بدحجابی و ناهنجاری از بین نمی‌رود. برخی آمار حکایت می‌کند ایران بالاترین واردکننده قاچاق لوازم آرایشی در جهان است و این پدیده باید واقع‌گرایانه دیده شود، اینکه کدام جناح راجع به حجاب چه می‌گوید مهم نیست زیرا حجاب اصل خوب زیستن و با هم بودن است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ترویج عفاف و حجاب بر دوش همه است و این امر تنها وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌ها نیست بلکه همه مردم در همه زوایا باید به این موضوع بپردازند و این وزارتخانه بازوهای رسیدن به این هدف است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: امروز باید بر روی مادران این سرزمین سرمایه‌گذاری کنیم و جایگاه همسری و مادری را به زنان بیاموزیم و در این شرایط عفاف و حجاب خودش ترویج ‌می‌شود.

عظیم‌زاده در پایان با اشاره به توقع صرف مردم از صدا و سیما و رد این تصور غلط گفت: البته صدا و سیما عضو مخفی خانواده‌هاست، زیرا این سازمان عضوی از زندگی امروز ما به شمار می‌رود، اما ما باید ترویج معارف را ابتدا از دل خانواده آغاز کنیم.

یادآور می‌شود در این همایش دو بانوی تازه مسلمان شده ترکیه‌ای و الجزایری به عنوان میهمانان ویژه این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید