نمایش جزییات خبر
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۲

راه اندازی ۲۰۰ مرکز افق در سال جاری/ توزیع ۸۰۰ هزار پرس غذا با محوریت بقاع متبرکه و موقوفات در بین سیل‌زدگان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف در نشست خبری از راه اندازی ۲۰۰ مرکز افق در سال جاری خبر داد و با اشاره به محوریت بقاع متبرکه و موقوفات در کمک به سیلزدگان گفت: سال جاری ۸۰۰ هزار پرس غذا در طول یک ماه در بین سیل‌زدگان توزیع شد.
راه اندازی ۲۰۰ مرکز افق در سال جاری/ توزیع ۸۰۰ هزار پرس غذا با محوریت بقاع متبرکه و موقوفات در بین سیل‌زدگان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا عادل معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز (17 تیر) در نشست خبری  پیرامون روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان گفت: روز ۵ ذی‌القعده در تقویم رسمی کشور روز تکریم و بزرگداشت امامزادگان نامگذاری شده است. مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان اوقاف پیرامون امامزادگان فرموده اند: «امامزاده‌ها، ذخایر معنوی‌اند، دلها را جــذب و در این زندگی مادی، فضا را از لحاظ معنوی تلطیف می‌کنند و به دلها آرامش می‌دهند.هرچه می‌توانید به امامزاده‌ها برســید. این امامزاده‌ها خیلی قیمت دارنــد.»

 
عادل در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه واگذاری هر چه بیشتر امور به مردم بوده است. این رویکرد اکنون تقویت شده است. مقام معظم رهبری می‌فرمایند هر کجا کار به دست مردم واگذار شد با موفقیت بیشتری به دست آمد، لذا در سازمان اوقاف و در حوزه بقاع متبرکه تلاش شده است که حداکثر واگذاری امور به مردم صورت بگیرد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بر اساس ماده ۵ قانون سازمان اوقاف اداره بقاع متبرکه و اماکن مذهبی باید تحت عنوان هیأت امنا به مردم واگذار شود.
 
وی با بیان اینکه هم اکنون بالغ بر ۲۲ هزار و ۴۳۸ نفر به عنوان هیأت امنا به صورت حکم‌دار در امامزادگان مشغول فعالیت هستند، افزود: ۴۰ هزار و ۲۵۴ نفر نیز به صورت حکم‌دار به عنوان خادمان مساجد مشغول فعالیت هستند که اولویت برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه بر این است که در آینده هیأت امنای تمام امامزادگان معین شود.
 
عادل تصریح کرد: امسال تمام امورمرتبط با برنامه و بودجه امامزادگان توسط هیأت امنا تدوین شد که بر این اساس هیأت امنا تصمیم‌گیری کردند نذورات امامزادگان به چه صورت هزینه شود.
 
وی ادامه داد: پیشتر  در قالب یک برنامه و نسخه واحد برای امامزادگان تصمیم‌گیری می‌شد که درآمد حاصل از نذورات چگونه تسهیم شود. اما امسال این سهم‌بندی‌ها بر اساس تصمیم هیأت امنا معین می شود و در نهایت برنامه‌ها به صورت تخصصی برای هر یک از امامزادگان تدوین شد.
 
عادل  با اشاره به تأسیس مراکز افق در امامزادگان طی دهه کرامت، گفت: این مراکز با رویکرد تقویت بُعد اجتماعی فعالیت ها در بقاع و کاهش آسیب‌های اجتماعی محیط پیرامونی آنها تأسیس می‌شود.
 
وی به رویکرد تقویت فعالیت‌های اجتماعی در برنامه‌های سازمان اوقاف اشاره کرد و افزود: امامزادگان و بقاع متبرکه هم از لحاظ تشویق مردم به فعالیت‌های خیر و اجتماعی و هم از لحاظ اجرای فعالیت‌ها در زمینه فقر و محرومیت‌زدایی و یا تسهیل ازدواج جوانان دارای ظرفیت‌های متعددی هستند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: برخی از فعالیت‌های مراکز افق از شب عید نوروز امسال آغاز شد و در این راستا در برخی از استان‌ها تهیه بسته‌های حمایتی برای نیازمندان در دستور کار قرار گرفت که این بسته‌ها با کمک مردم، خیرین و متولیان موقوفات تهیه شد که در مجموع بیش از ۷۰ هزار بسته معیشتی به ارزش مالی ۱۸ میلیارد تومان میان مردم نیازمند توزیع شد.
 
وی افزود: با توجه به وقوع سیل اخیر در ابتدای سال که همزمان با اجرای طرح آرامش بهاری در امامزادگان کشور بود بلافاصله هیأت امنای بقاع متبرکه و طلاب حاضردر طرح به کمک مردم شتافتند و امامزادگان نیز تبدیل به پایگاه اسکان مردم سیل‌زده شدند و ظرفیت اربعین سازمان اوقاف نیز با برپایی ۳۸ موکب در مناطق سیل‌زده به کار گرفته شد که در مجموع در طول یک ماه خدمت‌رسانی بیش از ۸۰۰ هزار پرس غذا و نان بین مردم توزیع شد که اینها همگی در بستر بقاع متبرکه صورت گرفت و نشان‌دهنده ظرفیت اجتماعی این اماکن است.
 
عادل از تأسیس ۱۱۰ مرکز افق در امامزادگان طی دهه کرامت خبر داد و تصریح کرد: در سال ۹۸ بنا داریم ۲۰۰ مرکز افق در امامزادگان کشور راه‌اندازی کنیم و در سال آینده این مراکز به ۸۰۰ امامزاده افزایش خواهد یافت که ساختار تشکیلاتی این مراکز زیرنظر هیأت امنا به صورت کاملاً مردمی فعالیت خواهد کرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: مراکز افق دارای سه واحد اجتماعی، فرهنگی و قرآنی هستند که هر کدام شرح وظایف و اختیارات متعددی دارند.
 
وی برنامه دیگر این سازمان را فراهم کردن بستر لازم جهت استقرار هیأت‌های مذهبی در امامزادگان اعلام کرد و افزود: حدود ۶ هزار رقبه در کشور با موضوعات آموزشی و مدارس وجود دارد که بنا داریم این موقوفات را در قالب راه‌اندازی مدارس معارف اسلامی ساماندهی کنیم که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش در حال انعقاد است تا بستر لازم جهت تأسیس و فعالیت این مدارس فراهم شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این مدارس به صورت خیریه‌ای، هیأت امنایی و یا غیرانتفاعی فعالیت خود را از مهر امسال آغاز خواهند کرد.
 
وی به رویکرد بازمهندسی اجرای نیات موقوفات با رویکرد اجتماعی در سازمان اوقاف اشاره و تصریح کرد: بازمهندسی نیات بر این اساس است که نیات موقوفات مجدداً بررسی می‌شود و نحوه اجرا بر اساس قیود و شرایط واقف مجدداً مدنظر قرار داده می‌شود.
 
عادل از تشکیل مجمع خیرین جهان اسلام خبر داد و گفت: هموطنان بسیاری در خارج از کشور علاقه‌مند به فعالیت‌های خیرخواهانه در کشور هستند و دارای ظرفیت بسیار بالایی هستند که نیازمند انسجام و مدیریت است و در این راستا بنا داریم مجمع خیرین جهان اسلام را راه‌اندازی کنیم که هم اکنون جلسات هماهنگی آن در حال انجام است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از تهیه اطلس اجتماعی مناطق مختلف خبر داد و افزود: بنا داریم مناطقی که امامزادگان کشور در آنها حضور دارند از لحاظ آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد و در راستای رفع آنها خدماتی ارائه شود.
 
وی افزود: ابتدای امسال ۴۵۰ زائر اولی از محل موقوفات به اتباع عالیات اعزام شده است و برای مهر امسال نیز از محل موقوفات مرتبط ۳۰ هزار بسته تحصیلی شامل کیف، لباس و لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان نیازمند توزیع خواهد شد.
 
عادل با اشاره به راه‌اندازی دو مرکز جدید در سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: دفتر رسیدگی به موقوفات حوزه‌های علمیه به ریاست حجت‌الاسلام آقامیری برای پیگیری و احیای موقوفات این حوزه و مرکز امور خیریه سازمان به ریاست حجت‌الاسلام شرفخانی برای پیگیری امور این حوزه که در سازمان مغفول مانده بود، تأسیس شده است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در سال ۹۸ تاکنون ۳۰۵ وقف جدید به ثبت رسیده است که تعدادی از آنها دارای ارزش ریالی بسیار بالایی هستند.
 
وی با اشاره به ظرفیت گردشگری مذهبی در بقاع متبرکه گفت: ۸۰۰ زائرسرا، مهمانسرا، سوئیت و حتی هتل در امامزادگان کشور وجود دارد که قابلیت بهره‌گیری در زمینه گردشگری مذهبی را دارا هستند. همچنین ۱۲۸۰ امامزاده کشور هم اکنون در حال اجرای فعالیت‌های عمرانی به مساحت ۸۵۰ هزار مترمربع هستند که هزینه این فعالیت‌ها از کمک‌های مردمی و اجرای طرح مودت تأمین می‌شود که در سال ۹۷ از محل اجرای این طرح ۳۸۰ میلیارد تومان از سوی مردم به صورت وجه نقد و یا مصالح ساختمانی کمک‌رسانی شد.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید