نمایش جزییات خبر
۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷

مدیرعامل خانه کتاب: مرجعی برای ارائه میزان فروش ناشران نداریم

فهرستی که خانه کتاب منتشر می‌کند فقط نشان دهنده تولید ناشران است و در ایران مرجعی که فروش ناشران را نشان دهد، نداریم
مدیرعامل خانه کتاب: مرجعی برای ارائه میزان فروش ناشران نداریم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور در مصاحبه اختصاصی با  خبرگزاری صدا و سیما افزود: خانه کتاب، بانک اطلاعات کتاب ایران است که براساس شناسنامه‌ای که ناشران در کتاب‌هایشان اعمال می‌کنند، شمارگان کتاب‌ها مشخص می‌شود. برای نمونه، اگر ناشری در شناسنامه اش بنویسد از آن کتاب، ۱۵۰۰ نسخه چاپ شده است، همان ۱۵۰۰ نسخه را ما مبنای تولید قرار می‌دهیم. 
وی افزود: لازم است ما جلسه‌ای با سازمان امور مالیاتی داشته باشیم تا این موارد را توضیح دهیم، ضمن این که اگر ممیزان می‌خواهند فهرست خانه کتاب را به عنوان معیار مالیات در نظر بگیرند، خوب است قبلش یک اعلام عمومی کنند تا ناشران هم در جریان قرار بگیرند و ما هم در خانه کتاب از این اقدامات مطلع باشیم. 
نیکنام حسینی پور گفت: با توجه به نوسانات قیمت کاغذ در ماه‌های گذشته، خوب است دوستان ما در سازمان مالیاتی به این موضوع توجه داشته باشند که با وجود همه این مشکلات، ناشران درحال فعالیت هستند و طبق قانون هم که از مالیات معاف شده اند. 
وی درخصوص اینکه بانک‌های اطلاعاتی موجود فقط به تولید ناشران می‌پردازد افزود: شاید طرح‌های فصلی خانه کتاب تنها مرجعی باشد که می‌تواند بحث فروش کتاب را تا حدودی ارائه کند. 
مدیر عامل خانه کتاب ایران گفت: سازمان امور مالیاتی باید با همکاری صنف مربوط و خانه کتاب معیار‌های دیگری را برایش تعریف کند. 
طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۰ ناشران از مالیات معاف هستند با وجود اصلاحیه این قانون در سال ۱۳۹۴ در بند «ل» ماده ۱۳۹، اما این معافیت همچنان وجود دارد و قانون معافیت مالیاتی ناشران لازم الاجراست.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید