نمایش جزییات خبر
۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۲

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر آغاز شد

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر امروز با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما طی اعلام یک فراخوان آغاز شد.
طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر آغاز شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست «اعلام فراخوان و معرفی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» امروز با حضور سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی غیاثی ندوشن مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر در امور برنامه‌ریزی، ابراهیم حیدری، مدیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، محمدحسین خوشنویس، دبیر علمی طرح، مسعود غلامپور، عضو شورای سیاست‌گذاری شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران کل ارشاد استان‌های سراسر کشور در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

شهرهای خلاق فرهنگ  و هنر در آذرماه سال جاری معرفی می‌شوند

ابراهیم حیدری در ابتدای این نشست که به صورت برخط با مشارکت مدیران کل ارشاد استان‌های کشور همراه بود، گفت: در این شبکه سعی داریم شهرهای خلاق در حوزه فرهنگ و هنر را شناسایی کنیم تا فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی در کشور فعال شود.

وی ادامه داد: پس از اعلام فراخوان و بیان پیشنهاد‌های مدیران شهری و تکمیل فرم‌ها مشخص می‌شود که چه ظرفیت‌های بومی و محلی در بخش‌های فرهنگ و هنر شهر‌ها داریم تا این ظرفیت‌ها پویا شود و با کمک نهاد‌ها و سازمان‌های خصوصی و شهرداری‌ها بتوانیم اقتصاد درونزای این حوزه‌ها را فعال کنیم.

حیدری خاطرنشان کرد: امروز فراخوان شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اعلام می‌شود و در مردادماه موضوعات کلی را در ۹ رده موضوعی مشخص می‌کنیم و پس از آن زیر شاخه‌های موضوعی تعیین می‌شود تا طبق برنامه‌ریزی در آذرماه جاری، شهرهای پذیرفته شده در این شبکه اعلام شود.

 

در طرح شهرهای خلاق فرهنگ  و هنر دولت نقش تسهیل‌گری را ایفا می‌کند

در ادامه این نشست،«علی اصغر سیدآبادی»، با بیان اینکه شهر خلاق یک رویداد نیست بلکه بزرگ‌تر از یک رویداد است، گفت: اولین تغییری که در نگاه مدیریت فرهنگی در شهر خلاق رخ می‌دهد برنامه‌ریزی از بالا به پایین نیست و همه در آن مشارکت می‌کنند، در گذشته تنها یک برنامه‌ در تهران اجرا می‌شد ولی در این طرح به این شکل نیست.

وی ادامه داد: اهمیت این رویداد برای برنامه‌ریزی مشارکتی است، در این طرح نقش دولت تغییر می‌کند و درواقع دولت تسهیل‌گر می‌شود و این تسهیل‌گیری از استان‌ها به شهرستان‌ها هم صورت می‌گیرد، به طور کلی ارتباط ما با ادارات کل فرهنگ سراسر کشور است و در سیاست‌گذاری و اجرای این طرح همه مشارکت می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد :روابط فرهنگی بین شهری و منطقه‌ای و مبادلات فرهنگی همیشه از مرکز به شهرهای دیگر بوده است در حالی که شهر خلاق باعث می‌شود که روابط فرهنگی و منطقه‌ای گسترش پیدا کند و این برای انسجام ملی نیز امر مهمی به شمار می‌رود. یکی از ویژگی‌های طرح شهر خلاق بازآفرینی است، سنت را می‌شود بازآفرینی کرد اما باید به داشته‌ها و هنرهای بومی احترام گذاشته شود

وی افزود: سه تحول در شبکه شهرهای خلاق است که مهم‌‌تر از خود رویداد است، طرح شبکه شهرهای خلاق بعد از فراز و فرودهای دبیرخانه‌ای در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت، علاوه بر زیرمجموعه‌های معاونت‌ امور هنری سایر معاونت‌های وزارت متبوع در این طرح مشارکت دارند و می‌توانند نهادهایی مثل میراث فرهنگی را هم مشارکت دهند.

 

هدف شبکه شهرهای خلاق، ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در جامعه است

در ادامه این نشست مسعود غلامپور با برشمردن مزیت‌های شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر گفت: این طرح به این معنا نیست که اکنون کسب و کارهای مبتنی بر فرهنگ و هنر نداریم، بلکه می‌خواهیم این کار را تسهیل کنیم و بر رونق آن بیفزاییم.

وی ادامه داد: صنایع خلاق در جهان رو به رشد است و نرخ رشد فرهنگ در جهان تقریبا ۴درصد بالاتر از سایر بخش‌های اقتصاد در جهان است. حدود یک درصد از جمعیت فعال جهان در این صنایع فعالیت می‌کنند و بین درجه توسعه‌یافتگی،‌ اشتغال فرهنگی و تجارت کالاهای فرهنگی، رابطه مستقیمی وجود دارد.

غلامپور ابراز داشت: هدف شبکه شهرهای خلاق، ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در جامعه است. توسعه فرهنگ‌بنیان مزیت‌هایی در مقابل توسعه کلاسیک دارد، یکی از این مزایای بومی بودن است. توسعه بومی از ورود تکنولوژی، نیروی انسانی و منابع مالی خارجی بی‌نیاز است.

به گفته عضو شورای سیاستگذاری شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، صنایع خلاق گستره وسیع و عناصر متعددی دارد و به ادبیات و هنرهای تجسمی محدود نمی‌شود.

غلامپور اضافه کرد: هر چقدر در کشور بتوانیم روی اشتغال‌های مبتنی بر هنر و فرهنگ‌محور به صورت جدی کار کنیم، به توسعه پایدار در کشور بیشتر کمک می‌کنیم و هر چقدر درجه توسعه‌یافتگی کشورها بیشتر شده، میزان اشتغال و صادرات کالاهای فرهنگی در آنها افزایش پیدا کرده و همین باعث توسعه متوازن در آن کشورها شده است.

 

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید به دنبال عدالت باشد

در پایان این نشست محمدحسین خوشنویس گفت: شهر خلاق باید عدالت را دنبال کند و مردم نباید به دلیل حضور در مناطق دورافتاده و دسترسی نداشتن به امکانات و مسئولان، از بروز و ظهور خلاقیت محروم شوند .البته مدیران کشور هم باید در این طرح به بحث آمایش سرزمینی توجه کنند تا توسعه پایدار اتفاق بیفتد.

دبیر علمی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر تصریح کرد: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید با استراتژی و اهداف درست پیش برود و یک شبکه سازمانی داشته باشد. شهر خلاق بر شهروند خلاق استوار است و شبکه‌ها این شهروندان خلاق را به هم مرتبط می‌کند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید