نمایش جزییات خبر
۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵

حسینی: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ریشه در تاریخ ایران دارد

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قبل از اینکه ما به نفت رجوع کنیم، فرهنگ یکی از منابع درآمد ایرانیان بوده است. در تاریخ ایران ظرفیت‌های فرهنگی فراوانی در شهرهای مختلف وجود داشته که از سویی یک‌ شهر را نامدار و از سوی دیگر گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کرده و ما امروز به دنبال بازپروری و معرفی آن هستیم.
حسینی: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ریشه در تاریخ ایران دارد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در نشست خبری «اعلام فراخوان و معرفی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با اشاره به اینکه ظرفیت تاریخی بزرگ ایران در عرصه‌های فرهنگی گواه است که پیش از این شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در ایران وجود داشته ، اظهار داشت: باتوجه به این پشتو‌انه تاریخی و اسناد فرادستی موجود در کشور نظیر سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ و بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین دو کلان برنامه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی یعنی دسترسی سریع و آسان به فرهنگ و توزیع مناسب و عادلانه آن به سراسر ایران طرح خلاق شهرهای فرهنگ و هنر شکل گرفت.

وی در مورد دلیل انتخاب عنوان شبکه برای شهرهای خلاق فرهنگ و هنر توضیح داد: عنوان شبکه برای شهرها به این دلیل انتخاب شده است که اگر صفت فرهنگی را تنها برای یک شهر انتخاب می‌کردیم ممکن بود سایر ویژگی‌های فرهنگی آن شهر از بین برود. به همین منظور شبکه خلاق را انتخاب کردیم تا ظرفیت‌های مختلف شهرهای ایران به هم متصل شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: قبل از اینکه ما به نفت رجوع کنیم؛ فرهنگ یکی از منابع درآمد ایرانیان بوده است، در تاریخ هنر آمده است کاتبان بزرگ مصری از دیدن نی شیرازی لذت می‌بردند، مرکبات تبریزی، موسیقی خراسانی، سازسازی، پرده‌های نقاشی، نمایش‌های آئینی و ... ظرفیت‌های زیادی است که در شهرهای مختلف ایران وجود داشته که از سویی یک‌ شهر را نامدار و از سوی دیگر گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کرده است.

حسینی یادآور شد: امروز هم ما آثار باقیمانده شهرهای مختلف در عرصه‌های فرهنگی را ببینیم. با اجزاء این ظرفیت می‌توان از یک سو توان مدیریتی همکاران خود در وزارت فرهنگ و‌ارشاد اسلامی و‌ سایر بخش‌ها در استان‌ها را گرد هم آورد و از سوی دیگر از پتانسیل هنرمندان شهرها استفاده کرد.

وی افزود: امروز خانواده هنرمندان ایران بسیار گسترده است و تعداد هنرمندان در عرصه‌های مختلف رشد بی‌نظیری را تجربه کرده و‌ در عین حال پراکندگی هنرمندان ما در شهرهای مختلف یک فرصت است و خوشبختانه شاهد مهاجرت هنرمندان به پایتخت نبوده‌ایم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز از یک‌ سو هنرمندان بزرگی در شهرهای مختلف داریم و از سویی دیگر برپایی جشنواره‌های مختلف نوجوان و جوان نشان می‌دهد که ظرفیت‌های هنری خلاقی در شهرهای مختلف وجود دارد. بنابراین شبکه شهرهای خلاق موضوع جدیدی نیست و میراث آن در گذشته بوده و تنها نیاز به بازپروری و معرفی دارد.

حسینی گفت: امروز به طور رسمی فراخوان شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اعلام می‌شود و با اهتمام ویژه از همکاران خود در سایر استان‌ها می خواهم با دبیران علمی و اجرایی این طرح همکاری کنند تا بتوانیم روزهای خوبی را در عرصه فرهنگی کشور تجربه کنیم.

 

شهرهای خلاق فرهنگ  و هنر در آذرماه سال جاری معرفی می‌شوند

«ابراهیم حیدری» در ادامه این نشست که به صورت برخط با مشارکت مدیران کل ارشاد استان‌های کشور همراه بود، گفت: در این شبکه سعی داریم شهرهای خلاق در حوزه فرهنگ و هنر را شناسایی کنیم تا فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی در کشور فعال شود.

وی ادامه داد: پس از اعلام فراخوان و بیان پیشنهاد‌های مدیران شهری و تکمیل فرم‌ها مشخص می‌شود که چه ظرفیت‌های بومی و محلی در بخش‌های فرهنگ و هنر شهر‌ها داریم تا این ظرفیت‌ها پویا شود و با کمک نهاد‌ها و سازمان‌های خصوصی و شهرداری‌ها بتوانیم اقتصاد درونزای این حوزه‌ها را فعال کنیم.

حیدری خاطرنشان کرد: امروز فراخوان شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اعلام می‌شود و در مردادماه موضوعات کلی را در ۹ رده موضوعی مشخص می‌کنیم و پس از آن زیر شاخه‌های موضوعی تعیین می‌شود تا طبق برنامه‌ریزی در آذرماه جاری، شهرهای پذیرفته شده در این شبکه اعلام شود.

 

در طرح شهرهای خلاق فرهنگ و هنر دولت نقش تسهیل‌گری را ایفا می‌کند

در بخش دیگری از این نشست، «علی اصغر سیدآبادی»، با بیان اینکه شهر خلاق یک رویداد نیست بلکه بزرگ‌تر از یک رویداد است، گفت: اولین تغییری که در نگاه مدیریت فرهنگی در شهر خلاق رخ می‌دهد برنامه‌ریزی از بالا به پایین نیست و همه در آن مشارکت می‌کنند، در گذشته تنها یک برنامه‌ در تهران اجرا می‌شد ولی در این طرح به این شکل نیست.

وی ادامه داد: اهمیت این رویداد برای برنامه‌ریزی مشارکتی است، در این طرح نقش دولت تغییر می‌کند و درواقع دولت تسهیل‌گر می‌شود و این تسهیل‌گیری از استان‌ها به شهرستان‌ها هم صورت می‌گیرد، به طور کلی ارتباط ما با ادارات کل فرهنگ سراسر کشور است و در سیاست‌گذاری و اجرای این طرح همه مشارکت می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد :روابط فرهنگی بین شهری و منطقه‌ای و مبادلات فرهنگی همیشه از مرکز به شهرهای دیگر بوده است در حالی که شهر خلاق باعث می‌شود که روابط فرهنگی و منطقه‌ای گسترش پیدا کند و این برای انسجام ملی نیز امر مهمی به شمار می‌رود. یکی از ویژگی‌های طرح شهر خلاق بازآفرینی است، سنت را می‌شود بازآفرینی کرد اما باید به داشته‌ها و هنرهای بومی احترام گذاشته شود

وی افزود: سه تحول در شبکه شهرهای خلاق است که مهم‌‌تر از خود رویداد است، طرح شبکه شهرهای خلاق بعد از فراز و فرودهای دبیرخانه‌ای در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت، علاوه بر زیرمجموعه‌های معاونت‌ امور هنری سایر معاونت‌های وزارت متبوع در این طرح مشارکت دارند و می‌توانند نهادهایی مثل میراث فرهنگی را هم مشارکت دهند.

 

هدف شبکه شهرهای خلاق، ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در جامعه است

در ادامه این نشست «مسعود غلام‌پور» با برشمردن مزیت‌های شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر گفت: این طرح به این معنا نیست که اکنون کسب و کارهای مبتنی بر فرهنگ و هنر نداریم، بلکه می‌خواهیم این کار را تسهیل کنیم و بر رونق آن بیفزاییم.

وی ادامه داد: صنایع خلاق در جهان رو به رشد است و نرخ رشد فرهنگ در جهان تقریبا ۴درصد بالاتر از سایر بخش‌های اقتصاد در جهان است. حدود یک درصد از جمعیت فعال جهان در این صنایع فعالیت می‌کنند و بین درجه توسعه‌یافتگی،‌ اشتغال فرهنگی و تجارت کالاهای فرهنگی، رابطه مستقیمی وجود دارد.

غلام‌پور ابراز داشت: هدف شبکه شهرهای خلاق، ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در جامعه است. توسعه فرهنگ‌بنیان مزیت‌هایی در مقابل توسعه کلاسیک دارد، یکی از این مزایای بومی بودن است. توسعه بومی از ورود تکنولوژی، نیروی انسانی و منابع مالی خارجی بی‌نیاز است.

به گفته عضو شورای سیاستگذاری شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، صنایع خلاق گستره وسیع و عناصر متعددی دارد و به ادبیات و هنرهای تجسمی محدود نمی‌شود.

غلام‌پور اضافه کرد: هر چقدر در کشور بتوانیم روی اشتغال‌های مبتنی بر هنر و فرهنگ‌محور به صورت جدی کار کنیم، به توسعه پایدار در کشور بیشتر کمک می‌کنیم و هر چقدر درجه توسعه‌یافتگی کشورها بیشتر شده، میزان اشتغال و صادرات کالاهای فرهنگی در آنها افزایش پیدا کرده و همین باعث توسعه متوازن در آن کشورها شده است.

 

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید به دنبال عدالت باشد

در پایان این نشست «محمدحسین خوشنویس» گفت: شهر خلاق باید عدالت را دنبال کند و مردم نباید به دلیل حضور در مناطق دورافتاده و دسترسی نداشتن به امکانات و مسئولان، از بروز و ظهور خلاقیت محروم شوند .البته مدیران کشور هم باید در این طرح به بحث آمایش سرزمینی توجه کنند تا توسعه پایدار اتفاق بیفتد.

دبیر علمی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر تصریح کرد: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید با استراتژی و اهداف درست پیش برود و یک شبکه سازمانی داشته باشد. شهر خلاق بر شهروند خلاق استوار است و شبکه‌ها این شهروندان خلاق را به هم مرتبط می‌کند

گفتنی است نشست «اعلام فراخوان و معرفی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» امروز با حضور سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی غیاثی ندوشن مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر در امور برنامه‌ریزی، ابراهیم حیدری، مدیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، محمدحسین خوشنویس، دبیر علمی طرح، مسعود غلام‌پور، عضو شورای سیاست‌گذاری شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران کل ارشاد استان‌های سراسر کشور در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید