نمایش جزییات خبر
۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳

در دیدار با نمایندگان اهالی قلم مطرح شد؛ جوادی: ارائه تسهیلات کارآفرینی به کتاب‌فروشی‌های روستایی آغاز شده است

معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بند اصلاحیه آئین‌نامه وام اضافه و سهمی برای کار‌آفرینی‌های فرهنگی در نظر گرفته شد؛ بنابراین طرح آزمایشی چند ده کتاب‌فروشی روستایی آغاز شده و در حال اجرا است.
در دیدار با نمایندگان اهالی قلم مطرح شد؛ جوادی: ارائه تسهیلات کارآفرینی به کتاب‌فروشی‌های روستایی آغاز شده است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از  خبرگزاری کتاب ایران‌ (ایبنا)، دیدار صمیمانه با انجمن‌های فعال حوزه اهل قلم به مناسبت «روز قلم» با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور، مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب و جمعی از نمایندگان تشکل‌ها و انجمن‌های اهل قلم، عصر شنبه(15 تیر‌ماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

جوادی در این نشست با تاکید بر جایگاه اهل قلم و تبریک روز قلم گفت: بعد از ورود به مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ متوجه شدم چندان نمی‌توان با بودجه‌های این وزارتخانه فعالیت‌ها را پیش‌برد، بنابراین به دنبال مجاری پایدار مالی بودم.

وی ادامه داد: یکی از نکات این بود که از ظرفیت‌های قانونی موجود غفلت شده بود؛ مثلا در حوزه اعطای وام کار‌آفرینی‌ روستایی، اسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نبود و یا فعالیت‌های فرهنگی درآن‌ها پیش‌بینی نشده بود. خوشبختانه با تلاش دوستان، بند اصلاحیه آئین‌نامه وام اضافه و سهمی برای کار‌آفرینی‌های فرهنگی در نظر گرفته شد؛ بنابراین طرح آزمایشی چند ده کتاب‌فروشی روستایی آغاز شده و در حال اجرا است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جذب اعتبارات ارزی با تلاش شخص وزیر بیان کرد: در نتیجه همه این تلاش‌ها، ظرفیت‌های قابل‌توجهی ایجاد خواهد شد که با وجود همه این‌ها باید توجه داشته باشیم تا زمانی که نتوانیم بازار خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی ایجاد کنیم، حمایت‌ها حالت گلخانه‌ای پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به مشکل بازار کتاب در شهر‌های کوچک، گفت: در شهرهای کوچک و روستاها توزیع خوبی نداریم؛ درصورتی که در آن‌ها تعداد کتاب‌خوان‌ها زیاد است. همچنین در عرصه بین‌المللی نیز بازار قابل‌‌توجهی نداریم.

جوادی با اشاره به تلاش مدیریت موسسه خانه کتاب در انعقاد تفاهم‌نامه با بانک صادرات ادامه داد: یکی دیگر از مسائل این است که طرفیت صندوق اعتباری هنر، استفاده مطلوبی نداشتیم. 

یکی دیگر از مباحث مورد اشاره معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توجه اهالی قلم به مساله کارآفرینی و تشویق آن‌ها به فعالیت‌های گروهی بود.

وی با تاکید بر پیگیری معاونت امور فرهنگی برای رفع نیاز‌ صنفی اهل قلم، درباره قاچاق کتاب در حوزه ترجمه بیان کرد: در حوزه ممیزی، مکانیزم بررسی وجود ترجمه مشابه تعریف نشده است. درباره ایجاد سامانه سرقت‌یاب با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات چند جلسه مشترک برگزار شده است اما بی‌تریدد در این زمینه مترجمان بهترین افراد هستند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توجه معاونت امور فرهنگی به ایده «شتاب‌دهنده کتاب» بیان کرد: در حال حرکت به سمت نوعی خلاقیت‌ها و کسب و کار‌های نوین هستیم. بازار فرهنگ از خلاقیت‌ها تاثیر می‌گیرد و معتقدم تکرار نمونه‌های سنتی پاسخگو نیست.

وی با اشاره به وجود مشکلات سخت اقتصادی متاثر از سیاست‌‌های ظالمانه ابر‌قدر‌ت‌ها و همچنین ساختار‌های غلط اقتصادی کشور گفت: با وجود بودجه اندک می‌توانیم ادامه دهیم از سوی دیگر می‌توانیم مسیر‌هایی را ایجاد و به ظرفیت‌هایی را ایجاد کنیم. محدودیت‌ها امسال افزایش پیدا کرده و امید‌وارم  سال خوبی برای اهل قلم داشته باشیم.

جوادی با اشاره به نقطه‌نظرات مطرح شده در این نشست، اظهار کرد: به دوستان در موسسه خانه کتاب پیشنهاد می‌کنم مجموعه پیشنهادات این نشست دسته‌بندی شود. تا زمان آغاز هفته کتاب سال جاری، تحقق خواسته اهالی نشر قابل بررسی است؛ بنابراین می‌توان برگزاری نشست‌های مشابه را برنامه‌ریزی کرد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید