نمایش جزییات خبر
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ۲۰:۵۰

صالحی در کنگره مشاهیر کرد: فرهنگ و هنر کردها نمایه ای از هزاران سال تاریخ ایرانیان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر تاریخی کردها نمایه ای از هزاران سال فراز و نشیب تاریخ و میراث ایرانیان است و این قوم به خوبی این میراث را تا امروز حفظ کرده است.
صالحی در کنگره مشاهیر کرد: فرهنگ و هنر کردها نمایه ای از هزاران سال تاریخ ایرانیان است

به گزارش  مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی عصر امروز در آیین پایانی نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کرد که در سنندج برگزار شد با بیان این مطلب افزود: مردم کردستان با حضور پرشور در این کنگره نشان دادند تنها به مردگان خود افتخار نمی کنند و بیش از هر چیزی برای مشاهیری که هنوز در قید حیات هستند احترام قائل هستند.

وی با بیان اینکه ایران با مردم کرد زاده شده است و از هزاران سال قبل از تاریخ, مردم کرد و اقوام دیگر ایرانی در کنار هم حضور داشته اند، افزود: فرهنگ و هنر کردها در طول این هزاران سال بخشی از ذخایر بشریت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زبان کردی به عنوان بخشی از تاریخ خودش گنجینه ای از اشارات است که به خوبی فرهنگ این قوم را به نمایش می گذارد.

صالحی با اشاره به اینکه ادبیات کردی, شعر و فولکلور نمایه ای از هزاران سال فراز و نشیب هنر این قوم است، یادآور شد: هنرهای آوایی این قوم نیز ما را به عمق تاریخ می برد که از هر کوی و برزن که عبور کنی این نواها را می شنویم.

وی بیان کرد: کنگره مشاهیر کرد فرصتی است برای اینکه داشته های پربار و پر وسعت فرهنگ کردها را ببینیم و به آن افتحار کنیم و به نسل جوان آینده نشان دهیم که چه قوم بزرگی از گذشته در جریان بوده و در ادامه نیز وجود خواهند داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این برهه بیش از هر زمانی نیاز داریم بر دو بال هنر و فرهنگ حرکت کنیم و دشمنان به دنبال شکستن این بال ها هستند و ایران اسلامی با هزاران سال تاریخش این بال ها را حفظ کرده است.

صالحی با بیان اینکه ایران رنگین کمال اقوام است و با وجه مینیاتوریش ایران بوده هست و خواهد ماند، گفت: تنوع فرهنگی در ایران و تقویت خرده فرهنگ ها به توانمندی فرهنگ ایران می انجامد.

وی افزود: جامعه ایرانی جامعه ای است که اقوام و مذاهبش به تعامل می پردازند و در رنج تاریخی این مرز و بوم در مقاطع مختلف تاریخ در کنار هم بوده اند و کردستان و جامعه کرد جایگاه مهمی در این تنوع تاریخی داشته و دارند.

به دنبال تکامل رویدادهای فرهنگی کردستان هستیم

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران گفت: این وزارتخانه به دنبال تکامل رویدادهای فرهنگی و هنری در حال اجرا در استان کردستان است.

صالحی ادامه داد: این کنگره را می‌توان به عنوان یک رویداد ادامه دار در نظر گرفت و با برگزاری آن اتفاقات تازه و جدیدی را متولد و اطلاعات قبلی آن را برای استفاده در زمان حال جمع آوری کرد.

وی افزود: هم اکنون در استان کردستان رویدادهای مختلفی وجود دارد که به صورت مستمر در حال برگزاری است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تکامل همایش‌ها و جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در کردستان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به اعتبار جشنواره‌های مختلف این استان از جمله موسیقی و فیلم کُردی، داستان کُردی بانه و تئاتر کُردی سقز و تئاتر بین المللی خیابانی مریوان هم اکنون با تلاش این وزارتخانه و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های اجرایی استان بخش پژوهش هر کدام از آن ها فعال شده است.

صالحی یادآور شد: فعال کردن این بخش با هدف کمک به بازشناسی و بازآفرینی فرهنگ، هنر و میراث کردستان و مردم مناطق کُردنشین است.

وی تاکید کرد: رویدادهای هنری که به صورت سالانه در کردستان برگزار می‌شود هم اکنون با حمایت‌ها و برنامه ریزی های مختلف در حال تکثر و تعدد است و ثبت پژوهشی این رویدادها می‌تواند به اعتلای آن ها کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرهنگ و هنر متنوع مردم کُرد و سابقه تاریخی آنان گفت: کنگره مشاهیر کُرد تنها بخشی از این توانمندی‌ها را به نمایش گذاشته و سعی می‌شود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمک سایر نهادها گام‌های بیشتری در معرفی این توانایی‌ها بر دارد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید