نمایش جزییات خبر
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۹

خادمان مساجد سهم حق بیمه خود را مستقیماً به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند/تسهیل و تسریع در فرایند بیمه خادمان مساجد

حجت الاسلام والمسلمین امرالله حسنی نیا معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: با تأمین اجتماعی مذاکره کردیم تا حق بیمه ۷درصدی که خادم به حساب اداره اوقاف واریز می‌کند، مستقیماً به حساب تأمین اجتماعی واریز کند. ما یکی از فرایندهای اداری این کار را حذف کردیم که باعث تسریع و تسهیل در کار بیمه خادمان مساجد می‌شود.
خادمان مساجد سهم حق بیمه خود را مستقیماً به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند/تسهیل و تسریع در فرایند بیمه خادمان مساجد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین امرالله حسنی نیا معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگویی در زمینه آخرین وضعیت بیمه خادمان مساجد گفت: در بند (ض) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۸۶ این مسئله تصویب شد که خادمین مساجد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند و برای انجام این کار شرح وظایفی صورت گرفت که مقرر شد ۷ درصد از حداقل حقوق دستمزد را خادم و مابقی هزینه بیمه را دولت پرداخت کند که در این راستا توافقنامه  ای میان سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تأمین اجتماعی منعقد شد.
 
وی ادامه داد: طبق این توافقنامه تشخیص و تائید خادم ثابت بودن را سازمان اوقاف و امور خیریه بر عهده گرفت و همچنین سازمان موظف شد سهم حق بیمه را از خادم دریافت و به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز کند.
 
حسنی نیا یادآور شد: طی ۱۰ سال اخیر مشکلات زیادی در بیمه خادمین ثابت مساجد به وجود می‌آمد، برخی مواقع خادمان حق بیمه خود را در فرصت قانونی پرداخت نمی‌کردند و یا بعضی از ادارات اوقاف اسامی ماهانه را با تاخیر به تأمین اجتماعی تحویل می‌دادند که انتهای هر سال سازمان تأمین اجتماعی مابه‌التفاوت حق بیمه را از سازمان اوقاف طلب می‌کرد در صورتی که خادمان مساجد جزو کارمندان ما نبودند و ما فقط رابط آن‌ها با تأمین اجتماعی بودیم.
 
وی با تأکید بر اینکه، خادمین مساجد جزو ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند، گفت: ۳۲ هزار نفر در سال ۸۶ به‌عنوان خادمان ثابت مساجد بیمه شدند و جدیداً تأمین اجتماعی به استناد اینکه این قانون برای سال ۸۶ بوده و در بودجه سالهای جدید تعریف نشده در ثبت افراد جدید کمی مقاومت می‌کند .
 
حسنی نیا افزود: در همین زمینه در سال گذشته با تأمین اجتماعی مذاکره کردیم تا حق بیمه ۷درصدی که خادم به حساب اداره اوقاف واریز می‌کند، مستقیماً به حساب تأمین اجتماعی واریز کند. ما یکی از فرایندهای اداری این کار را حذف کردیم که باعث تسریع و تسهیل در کار بیمه خادمان مساجد می‌شود.
 
معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: سازمان تأمین اجتماعی طی نامه‌ای به کلیه شعب خود اعلام کرد تا حق بیمه خادمین ثابت مساجد را دریافت کنند. در همین زمینه لیست تمامی خادمان به سازمان تأمین اجتماعی ارسال شد و خادمین می‌توانند ۷ درصد از حداقل دستمزد خود را مستقیماً به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند.
 
حسنی نیا تأکید کرد: این تفاهم‌نامه همچنان به جای خود باقی است اما اضافه شدن افراد جدید به لیست بیمه شوندگان منوط به این است که از طریق مجلس در بودجه سال آینده دولت ردیفی برای این کار در نظر گرفته شود. تفاهم‌نامه جدید به نفع خادمان شده است و خادمین می‌توانند حق بیمه خود را مستقیم به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند تا مشکلی در سابقه بیمه آن‌ها ایجاد نشود.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید