نمایش جزییات خبر
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۶

هم اندیشی نویسندگان و ناشران حوزه نماز و مهدویت برگزار شد؛ بیشترین همت اهالی قلم باید برای نماز باشد

حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در نشست «هم اندیشی نویسندگان و ناشران حوزه نماز و مهدویت» با محور دانستن «نماز» گفت: مؤمن به محض اینکه قدرتی پیدا کرد، وظیفه‌اش اقامه نماز است و شما که قلم به دست دارید، اولین کار شما باید درباره نماز باشد.
هم اندیشی نویسندگان و ناشران حوزه نماز و مهدویت برگزار شد؛ بیشترین همت اهالی قلم باید برای نماز باشد

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ نشست هم اندیشی نویسندگان و ناشران حوزه نماز و مهدویت  صبح امروز (۱۱ تیرماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، محمود مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز و جمعی از ناشران و نویسندگان در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در این نشست با محور دانستن «نماز» گفت: مؤمن به محض اینکه قدرتی پیدا کرد، وظیفه‌اش اقامه نماز است و شما که قلم به دست دارید، اولین کار شما باید درباره نماز باشد. اگر شما درباره هر چیزی قلم زدید و برای نماز فعالیتی نکردید، این کار بی‌برکت خواهد بود. بیشترین همت شما باید برای نماز باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور ادامه داد: می گویند اگر می خواهی با کسی دوست شوی ببینید نماز می خواند یا خیر زیرا کسی که قدر خدا را نداند، قدر شما را نمی داند.  بهترین آدم های روی زمین کسانی هستند که مردم را به نماز دعوت می کنند.

قرائتی با بیان اینکه در جلسه‌ای که نزد رهبر معظم انقلاب رفتم به ایشان عرض کردم ما در جامعه پنج نوع انسان داریم، گفت: برخی افراد مثل میوه توت هستند، یعنی با یک حرکت از روی درخت می‌ریزند. این افراد همان مؤمنان و انقلابی‌ها هستند که خودبه‌خود به سوی نماز حرکت می‌کنند. دسته دوم مانند میوه انار هستند که باید دانه دانه و با فرصت کافی سراغ آنها برویم. دسته سوم گل‌ها هستند که هم باید تک‌تک چیده شود هم  همراه با خار هستند. دسته چهارم مانند نارگیل هستند که هم در ارتفاع هستند یعنی دست‌نیافتنی‌اند و هم اینکه آن بالا با سختی باید چیده شوند ولی وقتی چیده شوند قلب سفیدی دارند و مواد مغذی در آن وجود دارد. دسته آخر مانند گردو هستند که هر چقدر با چوب هم به آنها بزنید، باز هم بی‌فایده است. ما در نماز فقط برای دسته اول کار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برای نماز اگر کاری نکردیم، عذرخواهی کنیم. قلم شما نویسندگان برای نماز چه کرده است؟ گاهی اوقات قلم‌ها کم می‌نویسند اما همین کم نوشتن مؤثرتر است. مثلاً نامه حضرت سلیمان (ع) یک نامه یک صفحه‌ای است اما حاوی نکات بسیار مهمی است. کتاب ها باید  خلاصه و  با محتوا باشند چرا که امروز کسی کتاب های حجیم را نمی خواند. کاغذ گران شده، وقت کم است و مردم بی حوصله شده اند؛ این موضوعات باید مد نظر نویسندگان باشد. امروز باید بروشور چاپ کرد.

وی با اشاره به اینکه مخاطب نویسندگان باید نسل نو باشد، عنوان کرد: گاهی باید تقلید کنیم و گاهی خودمان باید الگو باشیم و منتظر نباشیم دیگران الگوی ما باشند به عبارتی باید در جایی قالب پذیر و در جایی دیگر قالب بسازیم.

قرائتی عنوان کرد: نویسندگان باید از داستان استفاده کنند. محور کارهایتان حول قرآن باشد. سوژه های قرآنی را پیدا کنید، از قصه، مثل و سوال و جواب در کتاب هایتان استفاده کنید. شما نویسندگان ضامن وقت خود و دیگران هستید.  

وی در پایان با تقسیم بندی علم گفت: یک نوع علم، علم مفید است و ما باید دنبال کسب آن باشیم. خیلی از اطلاعاتی که از مدرسه تا دانشگاه و حتی در دوران سربازی جوانان به آنها آموزش داده می‌شود، علم بی‌خاصیت هستند.

محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز در این نشست به ملاقات صبح امروز خود به همراه حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: قول ها و مساعدت های خوبی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از ناشران و نویسندگان حوزه نماز و مهدویت گرفته شد؛ یکی از این قول ها این بود که بتوانیم کتاب سال نماز را برگزار کنیم  تا کتاب های این حوزه را به جامعه معرفی کنیم.

وی ادامه داد: خود را ملزم می‌دانیم در سایت ستاد اقامه نماز بخشی را ایجاد کنیم که سوژه‌ها و موضوعات ضروری در حوزه نماز در این بخش معرفی شوند و نویسندگان براساس این سوژه‌ها بتوانند موضوعات خود را انتخاب کنند. امسال ستاد قصد دارد اجلاس نماز و مدرسه را برگزار کند و برای این اجلاس می‌خواهیم بروشورهای کوچکی را در تیراژ بالا منتشر کرده و مسابقاتی را برای این موضوع در نظر داریم.

در ادامه این نشست، سوالات و نکاتی از سوی ناشران و نویسندگان مطرح شد و حجت‌الاسلام قرائتی به اجمال به آنها پاسخ داد.

در این نشست، مرتضی آخوندی مدیر انتشارات دارالکتب اسلامیه، نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی، محمد جعفر  کمالی آشتیانی مدیر انتشارات کمال اندیشه، عبدالعظیم فریدونی مدیر انتشارات محراب قلم، سید غلامرضا حسینی مدیر سازمان انتشارات پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی،  محمد رضا کمال آشتیانی مدیر انتشارات یاس بهشت، علی اکبر تورانیان مدیر انتشارات شهرآب، محمد علی رضوی از انتشارات به نشر، علی اکبر شیرکوند معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و جمعی از ناشران و نویسندگان حضور داشتند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید