نمایش جزییات خبر
۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد: آمادگی کامل برای انجام باعزت و مقتدرانه عملیات حج تمتع

رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل همه بخش‌ها و دستگاه‌های دست اندرکاردر عملیات حج تمتع امسال برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم ، توام با عزت و اقتدار و آرامش و بهره گیری مطلوب حجاج ایرانی از فضای معنوی حج خبر داد.
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد: آمادگی کامل برای انجام باعزت و مقتدرانه عملیات حج تمتع

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان روز یکشنبه در نشست هماهنگی نهایی که با حضور مدیران ستادی و استانی حج و زیارت و دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه درحج و سایر دستگاه ها و بخش های دست اندرکار اعم از وزارت امورخارجه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد گفت : هماهنگی های لازم دررابطه با شروع عملیات حج از ثبت نام تا سازماندهی ،حمل و نقل ، اسکان ،تغذیه و تدارکات و بهداشت و درمان و مباحث و حمایت های کنسولی ، امور فرهنگی و بیمه ای زائران و غیره در تعامل و هم افزایی همه بخش ها به بهترین شکل ممکن انجام شده وتفاهم نامه ها و قراردادها مربوطه با همه بخش‌های دارای مسئولیت درداخل و نیز درعربستان به امضا رسیده و انجام شده است.

وی تصریح کرد : هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع به انجام رسیده و این نشست برای استعانت از امام مهربانی ها و تلاش در انجام هر چه بهتر مسئولیت ها ووظایف در تعامل و هم افزایی بیشتربرای خدمت صادقانه به حجاج بیت الله الحرام برگزار شده است .
وی در بخشی از این نشست با بیان اینکه در سازمان حج و زیارت هم در کنار تمامی اقدامات و پیگیری ها برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان بخش های مختلف، با تلاش های صورت گرفته اعزام نیروهای ستادی به مراسم حج نسبت به سال قبل 17 درصد کاهش یافت.
رشیدیان گفت : به منظور توسعه عادلانه استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی تلاش شد، توجه بیشتری به ظرفیت استان ها شود و در این راستا علی رغم کاهش نیروهای ستادی ، آمار نیروهای استانی توانمند و دارای شایستگی رادر این خدمت رسانی افزایش دادیم زیرا سیاست و نگاه ما در این اعزام ها شایستگی و توانمندی نیروهای برای انجام ماموریت و امور محوله و ارائه خدمات بهینه برای زائران است.
وی تصریح کرد : در این راستا باید در کنار هماهنگی های بیرونی چون تعامل میان بخش های بهداشتی و درمانی و وزارت امورخارجه و هواپیمایی و غیره باید مدیران و دست اندرکاران مربوطه در استان ها در موضوع اعزام و بازگشت زائران پیش بینی های لازم را داشته باشند و در این میان بحث سیاست پروازهای ایمن و بدون تاخیر که محور شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی است به عنوان هدفی مهم مورد توجه همه ما باشد و در بخش های مختلف ازسازمان مرکزی حج و زیارت تا مدیریت های استانی و کارگزاران و ایستگاه های پروازی به گونه ای اقدام و برنامه ریزی شود که در صورت بروز مساله و مشکلی به سرعت شرایط را مدیریت کنند.
وی در ادامه بر توجه به شرح وظایف ابلاغی در عملیات حج ، تمرکز به طرح آسیب شناسی حج سال گذشته و رفع اشکالات ،برنامه ریزی و داشتن طرح و برنامه برای انجام این عملیات به بهترین نحو ممکن با امکانات موجود تاکید و عنوان کرد : در عین آنکه مدیران موظفند برای موارد و حوادث غیرمترقبه و احتمالی که ممکن است درهر حوزه ای درجریان عملیات حج بروز کند در حوزه کاری و وظایف خود پیش بینی ،برنامه ریزی و تدبیر لازم راداشته باشند تا مبادا عملیات عظیم حج را از آن متاثر شود که این امر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
رشیدیان همچنین همکاری،هم افزایی و هم پوشانی ، برخورداری از صبر و تحمل و سعه صدر را در کنار تلاش جهادی و اقدام به اندازه و به موقع توام با سرعت و دقت در انجام همه امور و وظایف محوله را از جمله ضرورت هایی دانست که همه دست اندرکاران در سطوح و حوزه های مختلف باید محور عمل قرار داده و بدان توجه داشته باشند.
وی ابرا امیدواری کرد : با توجه به بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت های نرم افزاری که امسال در سازمان طراحی شده همچون بانک های اطلاعاتی حمل و نقل ،مسکن ،تغذیه و تدارکات ، حمل و نقل و نیز سایر تسهیلاتی که برای ثبت نام کاروان ها و غیره ایجاد شد، امسال این سازمان با همراهی و تعامل همه بخش های مربوطه بتواند در بحث مدیریت هوشمند حج و کنترل، مدیریت ،هدایت و نظارت بر این عملیات عظیم ،سال خوبی را داشته باشد و حجاج در سلامت و امنیت کامل مراسمی سرشار از معنویت داشته باشند.
وی خطاب به مدیران و مسئولان در سطوح و بخش های مختلف تاکید کرد : هریک از ما در هر مسئولیت و جایگاهی از رئیس سازمان تا سایر مدیریان ستادی و اجرایی و غیره در جریان برگزاری مراسم و عملیات حج، خادم و خدمتگزار زائران هستیم و باید به این فرصت میزبانی و خدمتگزاری به بخشی از ضیوف الرحمان که از سوی خداوند به ما عطا شده افتخار کنیم و تمام تلاش و توان خود را در این زمینه به کار بندیم .

**نماینده ولی فقیه در حج و زیارت : به کارگیری همه توان و ظرفیت ها برای خدمت به حجاج
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این جلسه با بیان اینکه باید قدر این فرصت را که خداوند به همه ما عطا کرده بدانیم ، گفت : در این راستا باید همه توان خود را به کار بندیم و در این خدمتگزاری از هیچ تلاشی فروگذارنکنیم .
حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب افزود : شعار محوری حج هماهنگی و اتجاد و انسجام است و در سایه آن باید ابعاد درونی خودسازی بویژه تخلص به اخلاق دینی و اسلامی تمرکز یافته و در عین آنکه تقویت اخوت دینی و برادری بیش از هر زمان در بین حاجیان محور عمل قرار گیرد.
وی اظهار کرد : با توجه به فرصت و زمان طولانی سفر حج که برای برخی تا 35 روز می رسد باید تلاش کرد تا حجاج بهره مناسب و مطلوبی از این زمان برای خودسازی و تقویت اخوت دینی ببرند.
دکتر محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه ،دکتر صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی ، زنگنه مدیرعامل هواپیمایی هما و برخی دیگر از مسئولان کشوری نیز در این نشست حضور داشتند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید