نمایش جزییات خبر
۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۲

۵۲۰ اثر هنری به دومین جشنواره شمس خوی ارسال شد

مدیرعامل موسسه تولیت شمس تبریزی گفت: تاکنون ۵۲۰ اثر هنری در بخش های موسیقی سنتی، شعر و گرافیک از هنرمندان سراسر کشور با موضوع شمس و مولانا در سامانه این جشنواره ثبت شده و به دبیرخانه دومین جشنواره ملی شمس و مولانا رسیده است.
۵۲۰ اثر هنری به دومین جشنواره شمس خوی ارسال شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی،مدیرعامل مؤسسه تولیت شمس تبریزی افزود: ۵۵ اثر در بخش موسیقی، ۱۰۰ اثر در بخش گرافیک و ۳۶۵ اثر در بخش شعر در این جشنواره شرکت کرده است.

وی اظهار داشت: استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی در بخش موسیقی، استان ایلام در بخش شعر و استان قم در بخش گرافیک پیشتاز ارسال اثر به این جشنواره به شمار می رود.

وی اضافه کرد: هنرمندان سراسر کشور می‌توانند آثار خود را تا ۲۰ تیر امسال در بخش‌های موسیقی، شعر و نماها به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی افزود: همچنین ۷۳ نفر برای ارسال مقاله علمی به دبیرخانه کنگره بین الملی شمس و مولانای خوی در سامانه ثبت نام کرده اند.

مدیرعامل مؤسسه تولیت شمس تبریزی گفت: شرکت کنندگان بخش همایش علمی جشنواره می‌توانند تا ۱۵ مرداد امسال آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی اضافه کرد: خوی در اواخر مرداد امسال با حضور هنرمندان و شمس و مولانا پژوهان از ایران و جهان میزبان همایش علمی و بین‌المللی و جشنواره ملی شمس و مولاناست.

 دومین جشنواره آئین‌ها و نماهای شمس تبریزی نیز از ۲۲ تا ۲۸ مردادماه در سه محور موسیقی، شعر و نماها برگزار می‌شود.

بر اساس اسناد متقن و مورد تأیید محققان، بارگاه شمس تبریزی در خوی واقع شده و هفتم مهر در تقویم رسمی کشور به نام روز شمس ثبت شده است.

«شمس‌الدین محمدبن علی بن ملک داد تبریزی» بنا بر اشاره‌های تاریخی به احتمال زیاد در سال ۵۸۲ هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به «شیخ پرّان» و «زر دوز» بود.

کتاب «مقالات شمس» شامل مطالب ارزنده‌ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب‌های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می‌گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شد.

کتاب «تماشای خورشید» که منتخب پند و اندرزهای شمس تبریزی از «مقالات شمس» بوده، توسط «بهنام رجب پور» و «حسین صبوری» با هدف ترویج افکار متعالی شمس تبریزی در سطح جهانی و معرفی هرچه بیشتر آرامگاه شمس تبریزی از فارسی به انگلیسی ترجمه شد.

تاریخ وفات شمس تبریزی به علت کمبود اسناد تاریخی مربوط به آن دوره زندگی شمس به روشنی معلوم نیست اما شمس پژوهان آن را بین سال‌های ۶۴۵ و ۶۷۲ هجری قمری ذکر کرده اند.


اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید