نمایش جزییات خبر
۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۷:۱۸

انتخاب و معرفی "آزمون فریدون" به عنوان اثر منتخب جشنواره بین المللی نمایش های آئینی سنتی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گرمسار از انتخاب مجلس شبیه خوانی "آزمون فریدون" به عنوان اثر برگزیده نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آئینی سنتی خبر داد.
انتخاب و معرفی "آزمون فریدون" به عنوان اثر منتخب جشنواره بین المللی نمایش های آئینی سنتی

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، نعمت اله قنبری نیکدل گفت: مجلس شبیه خوانی "آزمون فریدون" توسط گروه شبیه خوانی متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) شهرستان گرمسار به سرپرستی و کارگردانی علی عزیزی اجرا شده است.

وی با تبریک این موفقیت به سرپرست و اعضای این گروه افزود: این اثر قرار است در نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آئینی سنتی که در مرداد ماه در تئاتر شهر تهران برگزار می شود اجرا شود.

علی عزیزی نیز در این خصوص گفت: مجلس شبیه خوانی آزمون فریدون که داستان تقسیم حکومت جهان بین فرزندان فریدون است؛ هم جنبه معنوی دارد و هم به واسطه داستان هیجانی و حماسی،مخاطب را به جذب تماشای این اثر می کند.

نویسنده و کارگردان این اثر یادآور شد: در این اثر آئینی سنتی، برخی از هنرمندان برجسته و پیشکسوت شبیه خوانی کشور و همچنین تعدادی از هنرمندان جوان شهرستان گرمسار به ایفای نقش خواهند پرداخت.

وی این اثر نمایشی را اقتباسی آزاد از داستان شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی خواند و تصریح کرد: تعزیه نامه نویسی یکی از هنرهایی است که مستلزم شناخت نسبت به تعزیه، موسیقی و درام بوده و تاکنون در کشور زیاد به آن توجه نشده و شاید افراد بسیار اندک و انگشت شماری به این امر پرداخته اند که خوشبختانه این موضوع توسط مجموعه گروه متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) شهرستان گرمسار پیگیری و مورد توجه قرار گرفته است.

عزیزی خاطرنشان کرد: گروه شبیه خوانی متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) شهرستان گرمسار، با تکیه بر ظرفیت بومی جوانان شهرستان،فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرده و تاکنون موفق به کسب رتبه ها و جوایز متعدد در جشنواره ها و سوگواره های استانی و سراسری شده است.

علی عزیزی، هنرمند نویسنده و کارگردان گرمساری، سال گذشته نیز موفق به اخذ جایزه بهترین متن، برای نمایش آئینی سنتی کینِ ایرج شده بود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید