نمایش جزییات خبر
۱ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷

ضرورت توجه به توصیه‌های بهداشتی از سوی زائران / استقرار تیم پزشکی در مدینه و مکه پیش از ورود کاروان‌ها

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به زائران حج امسال توصیه کرد که پیش از عزیمت به سرزمین وحی به پیاده روی و کسب آمادگی جسمی برای طول سفر بپردازند.
ضرورت توجه به توصیه‌های بهداشتی از سوی زائران / استقرار تیم پزشکی در مدینه و مکه پیش از ورود کاروان‌ها

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت در باره ارسال داروها و تجهیزات پزشکی زائران کشورمان به عربستان اظهار کرد: داروها و تجهیزات پزشکی برای زائران، بارگیری و ارسال شده که در روزهای آتی به کشور مقصد خواهد رسید.

وی افزود: فعالیت‌های کادر درمانی و پزشکی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر کشورمان قبل از حضور کاروان‌های زائران در شهرهای مدینه منوره و مکه مکرمه آغاز خواهد شد تا همه امکانات برای حضور زائران ایرانی مهیا باشد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در باره داروهای تخصصی بیماران توضیح داد: زائران بیمار برای بردن داروهای تخصصی خود با توجه به شرایط ذکر شده از جمله همراه داشتن نسخه پزشکی منعی ندارند.

به گفته حلی ساز، زائران باید پیش از به همراه بردن داروهای تخصصی با پزشک مربوطه مشورت کرده و نسخه پزشکی با فرمت عربی را دریافت کنند.

وی افزود: لیست داروهای ممنوعه نیز اعلام شده است که شامل آمپول پتیدین 50 و 100 میلی گرم، آمپول مرفین 10 میلی گرم، قرص متادون 5 و 20 میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومرفین 2 میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول 50 و 100 میلی گرم، آمپول ترامادول 50 میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، آمپول دیازپام 10 میلی گرم، قرص دیازپام 2 ،5 و 10 میلی گرم، آمپول بوپرنورفین و قرص بوپرنورفین می شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به الزامی بودن واکسن مننژیت گفت: بسیاری زائران با مراجعه به دفاتر جمعیت هلال احمر، واکسیناسیون را انجام داده اند و افرادی که هنوز مبادرت به این مهم نکرده اند باید در فرصت باقیمانده به محلهای تزریق واکسن مننژیت مراجعه داشته باشند.

حلی ساز در ادامه به بیان برخی توصیه های پزشکی و درمانی پرداخت و عنوان کرد: بهداشت فردی یکی از مهمترین راهکارها برای سالم ماندن در ایام حج است بنابراین زائران از هم اکنون به توصیه ها و نکات بهداشتی توجه جدی داشته باشند.

وی افزود: با توجه به گرمای هوا و همچنین فعالیتهای بدنی زائران به ویژه پیاده روی و انجام اعمال در ایام تشریق، زائران باید با آمادگی کامل جسمی و توجه به نکات بهداشتی به سرزمین وحی عزیمت کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار کرد: زائران برای کسب آمادگی جسمانی و حفظ استطاعت جسمی به صورت روزانه به پیاده روی بپردازند؛ پیاده روی یکی از راهکارهایی است که موجب حفظ آمادگی جسمانی خواهد شد و در این زمینه باید به نکات بهداشتی و درمانی توجه ویژه ای شود.

به گفته حلی ساز، زائران باید به غیر از آمادگی برای کسب قوای جسمانی به تهیه کفش و ملزومات مناسب برای این سفر مبادرت کنند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید