نمایش جزییات خبر
۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۲۷

آیین غبارروبی مزار شهدا در ارومیه برگزار شد

همزمان با فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر (سوم خرداد) آیین غبارروبی مزار شهدا با حضور جمعی از کارکنان اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی، روحانیان و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران در ارومیه برگزار شد.
آیین غبارروبی مزار شهدا در ارومیه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی،همزمان با فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر (سوم خرداد) آیین غبارروبی مزار شهدا با حضور جمعی از کارکنان اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی، روحانیان و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران در ارومیه برگزار شد.مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه روز پنجشنبه در این آیین گفت: دشمنان انقلاب اسلامی امروز از فرهنگ ایثار و شهادت ملت ایران می ترسند و آیین های غبارروبی مزار شهدا نیز با هدف الهام گرفتن از این عزیزان و تقویت این فرهنگ برگزار می شود.
حجت الاسلام علی امامی امنیت کنونی را مدیون خون شهدا عنوان کرد و اظهار داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بهترین راهکار برای مقابله با فرهنگ غرب و شرق و ضامن حفظ امنیت است.
وی حفظ وحدت و همدلی را در بین مردم و مسئولان مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: فرهنگ ایثار و شهادت برگرفته از فرهنگ عاشوراست و ما ضمن حفظ انسجام، لباس سیاه امام حسین (ع) را به کل دنیا نمی دهیم.
معاون هماهنگ کننده سپاه شهدای آذربایجان غربی نیز گفت: رزمندگان اسلام 37 سال پیش با دستان خالی در عملیات بیت المقدس حضور یافتند و طعم شکست را بار دیگر به دشمنان چشاندند.
سرهنگ تقی نجمی افزود: امروز آمریکا فقط حرف می زند و در خلیج فارس مانور می دهد اما جرات ندارد به آب های ما بیاید چون از درون خالی است.
وی اضافه کرد: سربازان آمریکا سلاح دارند ولی نیروهای مسلح ما هم سلاح و هم عشق به شهادت دارند پس آنان نمی توانند ما را شکست دهند.
 فتح خرمشهر به عنوان یک حادثه تاریخی و سرنوشت‌ساز پایان‌بخش دوره اول جنگ است که با تجاوز عراق به ایران در تاریخ 31 شهریور سال 1359 آغاز شد و با آزادسازی مناطق اشغالی به پایان رسید.
طی عملیات بیت المقدس پنج هزار و 38 کیلومترمربع از خاک وطنمان از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز - خرمشهر آزاد و علاوه بر این شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج و همچنین 180 کیلومتر از خط مرزی نیز تامین امنیت شد.
حدود 19 هزار نفر از نیروی دشمن در عملیات بیت المقدس به اسارت رزمندگان در آمدند و بالغ بر 16 هزار تن نیز کشته و زخمی شدند.
61 فروند هواپیمای جنگی، یک فروند بالگرد، 150 دستگاه تانک و نفربر، 30 قبضه توپ، 200 دستگاه خودروی زرهی سبک و سنگین در این عملیات منهدم و 150 تانک، 30 قبضه توپ و 300 دستگاه خودرو زرهی سبک و سنگین به غنمیت گرفته شد.
در این عملیات لشکر 3 زرهی و لشکرهای 11 و 15 پیاده عراق به میزان 80 درصد، لشکرهای 9 و 10 زرهی به اندازه 50 درصد، لشکر 7 پیاده 40 درصد، لشکر 5 مکانیزه و لشکرهای 6 و 12 زرهی به میزان 2 درصد، تیپ های 9، 10 و 20 گارد مرزی 100 درصد، تیپ 109 پیاده 60 درصد، تیپ های 601، 602، 416، 419 پیاده عراق 50 درصد و تیپ های 31، 32 و 33 نیروهای مخصوص به میزان بسیار زیادی منهدم شدند.


اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید