نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۰۳

صالحی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت: مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه به زودی آغاز به کار می کند/ ارز حمایتی مورد نیاز برای واردات 80هزارتن کاغذ نشر و مطبوعات تامین می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آغاز به کار مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه حداکثر تا دو ماه آینده اظهار امیدواری کرد.
صالحی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت:  مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه به زودی آغاز به کار می کند/ ارز حمایتی مورد نیاز برای واردات 80هزارتن کاغذ نشر و مطبوعات تامین می شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مشکلاتی داشتند و برخی دعاوی علیه آنها از سوی شخصیت های حقیقی و حقوقی مطرح می شد و در محاکم عادی مورد بررسی قرار می گرفت که رویه های جاری با توجه به تخصصی بودن حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه و لزوم حفظ شانیت ذینفعان حوزه، موجب شد راه اندازی این شورای حل اختلاف در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: با موافقت قوه قضائیه، شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه در حال شکل گیری است و مکان و قضات، کارشناسان فرهنگ و رسانه و مجموعه هایی که می‌خواهند حضور پیدا کنند معرفی شدند. بنابراین مراحل کار تقریباً رو به پایان است.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: این مسیر کمک می کند تا دعاوی حقیقی یا حقوقی که علیه اصحاب هنر و رسانه شکل می گیرد، در فضایی با تفاهم بهتر جریان پیدا کند وامیدواریم حداکثر تا دو ماه آینده شاهد آغاز به کار مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه باشیم.

80هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از تامین ارز مورد نیاز برای واردات حدود 80 هزار تن کاغذ برای کتاب و مطبوعات در سال 98 با ارز 4200 تومانی خبر داد و گفت: این موضوع ابتدای هفته جاری از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است.

وی افزود: کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول اینکه میزان کاغذ روزنامه که در سال 96 به کشور وارد شده است، یعنی 55 هزار تن نسبت به واردات سال 97 فاصله قابل توجهی دارد به گونه ای که از 14 ماه گذشته تاکنون فقط 39هزار تن کاغذ روزنامه وارد کشور شده که این حجم واردات موجب شد بازار کاغذ گرفتار التهاب شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد تا مساله ترخیص کاغذ های وارداتی در گمرک به طور کامل حل شود.

وی افزود: البته بحث فقط به گمرک مربوط نمی شود، بلکه تخصیص اعتبار این ابلاغ باید اتفاق بیفتد و تامین ارز مصوب 4200 تومانی انجام شود

صالحی ادامه داد: تاخیر دو سه ماهه گذشته به علت بحث های کارشناسی درخصوص قرار گیری کاغذ در فهرست کالاهای مشمول ارز 4200 تومانی یا نیمایی بود که با مصوبه اخیر این موضوع مهم از بلاتکلیفی خارج شد.

وی افزود: امیدوارم تا حداکثر اوایل هفته آینده 6 تا 7 هزار تن محموله کاغذ که در مسیر گمرک است نیز ترخیص شود.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بوده و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته ایم که کاغذ کمتر از دیگر اقلام دیده نشود.

عضو کابینه دولت دوازدهم در عین حال تاکید کرد: هنوز بخشی از کاغذ ها از محلی که باید مراحل ترخیص نهایی از لحاظ ارزی انجام شود و به گمرک بیاید، انجام نشده از این رو مذاکره ای با رییس بانک مرکزی داشتیم تا سریعتر این مراحل انجام شود.

 

 

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید