نمایش جزییات خبر
۹ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۲۹

تئاتر مفاهیم انسانی را با ابزار قصه گویی به عرصه عمل می آورد

احمدی گفت: ما در تئاتر مفاهیم انسانی را با ابزار قصه گویی با شخصیت هایی که اختیار می کنیم به عمل در می آوریم تا از این دریچه و از این رهیافت زیستن در دنیایی مهربان تر را پیشنهاد بدهیم.
تئاتر مفاهیم انسانی را با ابزار قصه گویی به عرصه عمل می آورد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، علی محمد احمدی در پیامی روز جهانی تئاتر را تبریک گفت.

 متن کامل پیام استاندار کهگیلویه و بویراحمد به شرح ذیل است:

تئاتر، کهن ترین الگوی هنری ارائه دهنده مفاهیم انسانی است که ارتباط و منطق گفتگو را نیروی محرکه ی خود برای ساخت دنیایی بهتر برگزیده است.

گفتگو این بستر را فراهم می آورد که هر دو سوی مطالبه گر امکانی برابر برای بیانگری در اختیار دارند تا حق طلبی را از منظر خود مطالبه و شنیدن را مشق کنند.

توان تحمل شنیدنِ حرف های دیگران هدیه ای است که تئاتر از ابتدا تلاش کرده با نهاد انسانی به اشتراک بگذارد.

این سطح معرفت شناختیِ برآمده از نهاد دینداری به دلیل خواست همگانی که در ذات بشر، آگاهانه یا ناخودآگاه جریان دارد یک سو نگری و قضاوت یک طرفه را واپس می راند تا دنیایی برساخته از دموکراسی را بنا نهد.

جایی که بشر خواسته ها و تمایلاتش را در برابر خواست و تمایلات دیگرانی که ناهمسو، متعارض و گاه مخالف می باشد قرار می دهد و در منطقی گفتگو محور انتخابی عادلانه انجام می دهد، تئاتر می آموزد که لزوماً حقایق، تنها آن نیست که ما به آن باور داریم؛ بلکه حقیقت نزد همگان است و جانبداری از یک فکر و اندیشه و تمایل از اقتدارگرایی برمی آید و این راهِ بی منطق به ساحت انسانی آسیب خواهد رساند. 

ما در تئاتر مفاهیم انسانی را با ابزار قصه گویی با شخصیت هایی که اختیار می کنیم به عمل در می آوریم تا از این دریچه و از این رهیافت زیستن در دنیایی مهربان تر را پیشنهاد بدهیم.

از پلیدی ها رنج می کشیم و از مصائب هولناک در معرض ترس و شفقت قرار می گیریم. از قضاوت کردن اموری که آگاهی مان نسبت به آن کم است، پرهیز و صبر را تمرین می کنیم.

در امور آمیخته با پیچیدگی و آینده ی مبهم با دیده ی شک و تردید می نگریم و تصمیم می گیریم و از باز کردن گره ها شاد می شویم و می دانیم که این شادی نیز پایدار نیست، آن گونه که نهاد غم نیز پایدار نبود.

در روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، ضمن تبریک به تلاشگران این عرصه، ایشان که دردها و رنج ها و مشکلات را با درد و رنج و مشقتی که خود پیش تر تحمل کرده اند، با امکاناتِ اندکی که در اختیار دارند، این ها که رنج خود را به رنج های بزرگتری گره می زنند تا درد را از منظری همگانی و برآمده از نهاد بزرگ بشری عنوان کنند، از مسئولان و خدمتگزاران این عرصه می خواهم که برای استیلا و پویندگی این هنر تلاش کنند و ابزارهای لازم را در اختیار همگانی کردن این هنر به کار بگیرند و قدم‌ هایشان‌ را برای برقراری ارتباط بین هنرمندان تئاتر و عموم مردم برای بیان مفاهیم اندیشمند انسانی بردارند تا فرهنگ راه مقابله با آسیب های پیش روی انسانیت را با هزینه های کمتری بپیماید. تبریک این روز باید برای همه ی مردم باشد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید