نمایش جزییات خبر
۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴

سال ۹۸؛ سال افزایش میزان مشارکت مردم در اداره موقوفات/امنای چهار موقوفه مهم بازار معرفی شدند

مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه (27 اسفند) در نشستی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: با معرفی امین و هیئت امنا برای موقوفات به دنبال افزایش بهره وری موقوفات و کاهش تصدی گری سازمان هستیم.
سال ۹۸؛ سال افزایش میزان مشارکت مردم در اداره موقوفات/امنای چهار موقوفه مهم بازار معرفی شدند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی در ابتدای این نشست اظهار کرد: یکی از قوانین و فعالیت‌های سازمان اوقاف اداره موقوفات عام  فاقد متولی یا مجهول التولیه یا موقوفات خاصی است که مصلحت وقف است که زیر نظر ولی‌فقیه باشد.
وی ادامه داد: ماده ۵ قانون اوقاف سازمان اوقاف به این موضوع اشاره می‌کند که این سازمان می‌تواند در اموری که اداره آن بر عهده این سازمان است شخص یا هیئتی از اشخاص متدین و معروف به امانت‌داری را به‌عنوان امین یا هیئت‌امنا تعیین کند. بر همین اساس آیین‌نامه‌ای در هیئت دولت نیز به تصویب رسیده است تحت عنوان آیین‌نامه انتخاب و به‌کارگیری امین و هیئت‌امنای موقوفات و بقاع متبرکه.
وی یادآور شد: از اول پیروزی انقلاب تا به امروز سازمان اوقاف بیشتر موقوفات را خودش مدیریت می‌کرده اما اماکن مذهبی و بقاع متبرکه را به‌صورت هیئت‌امنایی تمشیت و اداره کرده است. نماینده ولی‌فقیه و ریاست سازمان اوقاف در دوره جدید مدیریتی این سازمان سیاست‌هایی را ابلاغ کرده است که بتوان از ظرفیت مردمی در اداره موقوفات استفاده کرد و تصدی‌گری را در سازمان کاهش و نقش نظارتی آن را ارتقا داد.
شرفخانی تصریح کرد: بر اساس همین ماده ۵ سازمان مقرر شد برای موقوفات کم‌درآمد و همچنین فاقد درآمد یا موقوفاتی که درآمد دارند ولی ضرورتی وجود دارد که افزایش بهره‌وری در مورد آن‌ها اتفاق بیفتد ، امین یا هیئت‌امنا از طریق سازمان منصوب شود تا بتوانیم نقش مشارکت مردم را  در اداره موقوفات افزایش بدهیم. این سیاست نه صرفاً سیاست سازمان اوقاف بلکه سیاست کل نظام است.
مدیرکل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در نقشه راه اصلاح نظام اداری که ابلاغ شده هم به استفاده از ظرفیت مردمی  اشاره شده است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم اولین هیئت‌امنای موقوفات را در این جلسه در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه  معرفی کنیم. ان شا الله از سال ۹۸ یکی از سیاست‌های اصلی ما این است که از ظرفیت فکری و مدیریتی مردم و علی‌الخصوص اعضای هیئت‌امنا در اداره موقوفات استفاده کنیم.
شرفخانی در ادامه سخنانش تأکید کرد: این موضوع سطح اعتماد عمومی مردم به سنت حسنه وقف را بالا می‌برد و باعث افزایش محسوس عایدات موقوفات می‌شود. همچنین از وقف نیز توسط خود مردم صیانت می‌شود و سازمان اوقاف هم می‌تواند بعد نظارتی  خود را تقویت کند.
وی ادامه داد: سال آینده درصدد هستیم این دستورالعملی را که آماده و رئیس سازمان به‌کل ادارات ابلاغ کرده است، به‌صورت عملیاتی اجرا کنیم تا هیئت‌امنا بر اساس برنامه عملیاتی که برای آن‌ها تعیین شده است، عمل کنند.
شرفخانی مواردی همچون حفظ آبادانی موقوفات، وصول مطالبات، تنظیم و تجدید قرارداد اجاره‌ها، حفظ و مراقبت کامل از اموال و املاک موقوفات، جذب سرمایه‌گذاری در رقبات موقوفات، احقاق حقوق موقوفات و شناسایی  و تثبیت مالکیت موقوفات را از جمله مهم‌ترین وظایف هیئت‌امنای موقوفات برشمرد و گفت: هدف ما از این کار افزایش بهره‌وری موقوفات و کاهش تصدی‌گری سازمان است.
در ادامه این نشست در حضور خبرنگاران احکام امنای چهار موقوفه مهم بازار از جمله موقوفه مرحوم میرزامحمد حسین شیرازی، موقوفه مرحوم میرزامحمدعلی آبادی وزیر، موقوفه طلعت صبوحی و سرای سید محسن به آن‌ها اعطا شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید