نمایش جزییات خبر
۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۰۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: باید از فضای فقه و هنر شناخت شفاف‌تری حاصل شود

صالحی در مراسم رونمایی از کتاب «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه هنر» گفت: انتظار می‌رود پس از چهاردهه از حکومت انقلاب اسلامی شناخت پاره‌ای از مسائل شفاف‌تری در فضای فقه و هنر پیدا کنیم. دو دوره گذشته همایش فقه هنر به دنبال ارتباط بین این دو موضوع بوده و در همایش سوم هم همین موضوع مدنظر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: باید از فضای فقه و هنر شناخت شفاف‌تری حاصل شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در مراسم رونمایی از کتاب «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه هنر» با اشاره به دو دوره گذشته همایش فقه هنر و سومین همایش و فراخوانی که در راه است، اظهار داشت:  تلاش می‌کنیم تا در حوزه‌ها مباحثی که میان فقه و هنر وجود دارد ارتباط و روابط شفاف‌تری ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود پس از چهاردهه از حکومت انقلاب اسلامی شناخت شفاف‌تری در پاره‌ای از مسائل فضای فقه و هنر پیدا کنیم. اتفاقی که در این مسیر در همایش اول، دوم و همایش پیش‌رو وجود دارد این است که ما چگونه می‌توانیم به هنر به عنوان یک نیاز ضروری و اجتناب‌ناپذیر انسانی توجه کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: با این نگاه که چگونه می‌توان به هنر به عنوان یک مساله اساسی حکومت دینی توجه کرد در مدرسه هنر اسلامی از این زاویه یعنی ارتباط بین فقه و هنر مطالعاتی انجام شده است، در همایش اول و دوم بررسی‌ها انجام شده و در همایش سوم نیز همین ارتباط مورد توجه قرار می‌گیرد.

صالحی یادآور شد: ما مسائل مختلفی را در حوزه مناسبات فقه و هنر داشته و داریم، در حوزه روش شناختی مباحث فقه و هنر و اینکه چگونه می‌توانیم با روش متناسب با حوزه‌های فقه هنر ارتباط برقرار کنیم و همچنین در حوزه مبانی و مسائل متنوع حوزه فقه و هنر مباحث زیادی وجود دارد که باید ارتباط بین آنها را شفاف کنیم.

وی افزود: مباحثی چون حقوق مالکیت معنوی، حقوق و تزاحم منافع در حوزه هنر، آزادی‌ها در قالب هنر، در حوزه نظام نظارت در هنر و... نشان می‌دهد که مطالعات دینی و به طور خاص فقهی در حوزه هنر می‌تواند به نوعی شفافیت و روشن‌سازی در حوزه‌های عملکردی نهادهای هنری و همچنین فعالیت‌های هنری به کمک بیاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: این مباحث‌ و مطالعات در این دوره دوساله گام‌های اولیه و آغازین است و هنوز مسیر طولانی‌تری را داریم و امید است با این مطالعات و این نوع همایش‌های علمی فرصت بیشتری میان اهالی هنر و فقه و شریعت پدید بیاید.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید