نمایش جزییات خبر
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۷

صالحی در دیدار با سفرا و رایزنان کشورهای اسلامی حاضر در نمایشگاه قرآن کریم: دیپلماسی قرآنی کانون همگرایی جهان اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست توجیهی با سفرا و رایزنان کشورهای اسلامی که در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم حضور خواهند داشت، با بیان اینکه دیپلماسی دینی و قرآنی می تواند کانون همگرایی در جهان اسلام به شمار آید، گفت: تعلق خاطر به قرآن جهان اسلام نقطه عطفی برای دیپلماسی عمومی فرهنگی است.
صالحی در دیدار با سفرا و رایزنان کشورهای اسلامی حاضر در نمایشگاه قرآن کریم: دیپلماسی قرآنی کانون همگرایی جهان اسلامی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این نشست با تاکید بر این مطلب افزود: یکی از مباحثی که جمهوری اسلامی ایران در 40 سال گذشته بر آن اهتمام داشته توجه به قرآن و ترویج آن است.

وی در عین حال تصریح کرد: قرآن متن مقدس و وحدت بخش میان امت ها به ویژه امت اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که با حضور کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد، افزود: ما در حوزه رسانه، هنر و فضای مجازی به عنوان یکی از محورهای اساسی در طول 40 سال گذشته اقدامات متعددی داشته ایم که از آن جمله می توان به شبکه مستقل رادیویی، برنامه های سیما با موضوع قرآنی، نشریات مختلف تخصصی در حوزه قرآنی با مخاطبان کودک و ... اشاره کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: وجود روزنامه تخصصی با موضوع قرآن، بیش از 500 سایت و پایگاه اینترنتی فعال در حوزه قرآن، حجم قابل توجهی تولید فیلم، سریال، انیمیشن، هنرهای تجسمی و ... در حوزه قرآنی از دیگر فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در بخش قرآن و عترت است.

صالحی گفت: فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه قرآن یکی دیگر از محورهایی است که در 40 سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران مورد توجه بوده و می تواند در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به نمایش درآید.

وی تصریح کرد: حدود 30 دانشگاه و دانشکده فعال قرآنی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، بیش از 500 هزار پایان نامه دانشجویی با موضوعات قرآنی، حدود 40 هزار کتاب چاپ شده با موضوعات قرآنی و ده ها نشریه علمی و پژوهشی حجم قابل توجهی از مطالعات قرآنی ایران را تشکیل می دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پایه ریزی نهادهای مردمی قرآنی را یکی دیگر از محورهای فعالیت های کشورمان در حوزه قرآنی برشمرد و گفت: حدود 4 هزار موسسه قرآنی مردمی، 8 هزار خانه قرآن در روستاها، 100 هزار جلسه و محفل قرآنی در منازل و ... از دیگر فعالیت های این حوزه محسوب می شود.

وی با اشاره به چشم انداز مورد تاکید مقام معظم رهبری که باید 10 میلیون حافظ قرآن تربیت کنیم، ادامه داد: مردم ایران به دلیل علاقه ای که به قرآن دارند در حوزه حفظ و تلاوت قرآن نیز فعالیت دارند. 1 میلیون حافظ کل و جزءهای قرآن، تلاوت قرآن بعد از هر نماز در بیش از 30هزار مسجد و ... از جمله این اقدامات در حوزه قرآن و عترت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محور دیگر فعالیت های قرآنی کشورمان را برگزاری مسابقات بین المللی قرآنی کریم، جشنواره آیات و نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برشمرد.

وی افزود: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم فرصت مناسبی است که میان ایران و جهان اسلام از طریق قرآن ارتباط و تعامل بیش از پیش برقرار شود.

صالحی گفت: در فضای دیپلماسی امروز، دیپلماسی عمومی نسبت به دیپلماسی رسمی از اهمیت بیشتری برخوردار است. دیپلماسی عمومی روابط پایدارتری را فراهم می کند. دیپلماسی رسمی تابع فراز و نشیب است، اما دیپلماسی عمومی رابطه پایداری را میان ملت ها برقرار می کند که بخش مهمی از آن بر عهده دیپلماسی فرهنگی است.

وی در عین حال تصریح کرد: در دیپلماسی فرهنگی در جهان اسلام، دیپلماسی قرآن می تواند به عنوان یک کانون به شمار آید.

صالحی گفت: تعلق خاطر به قرآن در میان جهان اسلام نقطه عطفی برای دیپلماسی عمومی فرهنگی است که از طریق قرآن قلب ها به هم نزدیک می شود و تفرقه افکنی ها را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم فرصتی را فراهم می کند تا کشورهای حاضر در این نمایشگاه از نزدیک با دستاوردها، فعالیت ها و پژوهش های قرآنی ایران آشنا و از این طریق بین نخبگان قرآنی نیز گفت و گوهای پژوهشی ایجاد شود.

صالحی افزود: یکی دیگر از مزیت های برگزاری این نمایشگاه که بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین نمایشگاه مردمی محسوب می شود، فرصت همبستگی و همدلی در فضای اجتماعی است.

وی در پایان گفت: امیدوارم با وجود سفرا و رایزنان کشورهای اسلامی که در این نشست حضور دارند شاهد برگزاری باشکوه تر این دوره از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نسبت به گذشته باشیم.

خبر: سیدحمید نواده قره سیدی

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید