نمایش جزییات خبر
۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۵

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: پدافند غیرعامل علم بین رشته ای است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در جسله «آگاه سازی پدافند غیرعامل که با موضوع پدافند غیرعامل و رویکرد فرهنگی» در سالن سینمایی این وزارتخانه برگزار شد، گفت: پدافند غیرعامل یک علم بین رشته ای است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: پدافند غیرعامل علم بین رشته ای است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لادن حیدری با بیان این مطلب تصریح کرد: مخاطب پدافند غیرعامل عام است و همه سطوح جامعه و افراد مختلف را در بر می گیرد.

وی با اشاره به نقش فرهنگ در پدافند غیرعامل ادامه داد: از منظر فرهنگ و ارزش ها، زمانی که ابعاد اجتماعی و فرهنگی یک کشور مورد تهدید قرار می گیرد، خطر دگرگونی ارزش های فرهنگی و تغییر در رفتارهای اجتماعی به وجود می آید و تغییر در ارزش های فرهنگی موجب کاهش انسجام اجتماعی و اخلال در تداوم کارکرد نظام فرهنگی، اجتماعی و سیاسی می شود.

حیدری افزود: از منظر ساختار سیاسی و اجتماعی، تهدید امنیت کشور پس از انقلاب اسلامی ایران همواره از طریق تغییر در ارزش های فرهنگی و رفتارهای اجتماعی و عدم سازگاری آن ها با فرهنگی که موجودیت اصلی نظام بوده، توسط دشمنان دنبال شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین حفظ نظام سیاسی مستلزم ساماندهی ارزش های فرهنگی و اجتماعی است و مفاهیم دفاع غیرعامل در فرهنگ عمومی موجب استحکام بیشتر نظام خواهد شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سنت فرهنگی مسلط جامعه ما، آمادگی گسترش مفاهیم جدید را ندارد و نوعی مقاومت در سازمان های فرهنگی برای گسترش مفاهیم جدید و تنوع در کارکردها به چشم می خورد به طوری که دستگاه های فرهنگی کشور بعد از انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته اند روش ها و بینش های لازم در راستای نیازهای انقلاب فرهنگی را تامین کنند و با نوعی سنت فرهنگی عمل می کنند.

وی ادامه داد: نهادهای فرهنگی مسلط نیز تمایل چندانی به بازاندیشی در مفاهیم ارزشی با منافع اجتماعی ارائه شده در فرهنگ متعالی ندارند.

حیدری گفت: منتقدان فرهنگی نشان داده اند که راه حل این مهم در انتخاب سنت های فرهنگی، معانی و ارزش های مورد حمایت توسط گروه های مرجع یا نخبگان جامعه است. گروه های مرجع به تدریج مفاهیم ارزشی جدید را در فرهنگ و سنت های فرهنگی گسترش می دهند.

وی با تاکید بر اینکه هدایت بودجه های دولتی برای گسترش مفاهیم دفاع غیرعامل ضروری است، افزود: سوال اساسی وجود دارد که آیا پدافند غیرعامل رسا است یا خیر؟ در این زمینه لازم است بدانیم که راهبردهای دفاعی هر کشور همه جانبه است و تنها در راهبردهای دفاعی و نظامیآن کشور منحصر نمی شود؛ بلکه در مباحث فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... نیز قابل طرح است. با این مفهوم، پدافند غیرعامل مجموعه ای از برنامه ریزی های مهندسی شده است که منجر به پایداری و افزایش ضریب دفاع در حوزه های مختلف کشور خواهد شد. اما باید بدانیم که متاسفانه پدافند غیرعامل رسا نیست.

حیدری تصریح کرد: پدافند غیرعامل فرهنگی شاید رساتر باشد زیرا امروز سرمایه گذاری اصلی روی جنگ های مستقیم نیست بلکه بر روی مقوله فرهنگ است. اگر فرهنگ و راهبردهای دفاعی فرهنگی را محور فعالیت های پدافند غیرعامل در نظر بگیریم، اغراق نکرده ایم.

وی افزود: بحث فرهنگ سازی در حوزه پدافند غیرعامل، مباحث آموزش و پرورش را پوشش می دهد. علاوه بر آن دفاع فرهنگی هم مطرح می شود. در حقیقت یک فرهنگ دفاعی مطرح است و یک دفاع فرهنگی.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در پدافند غیرعامل، دفاع فرهنگی مطرح است. تعارف متفاوتی از فرهنگ وجود دارد ولی به واقع ترین مفهوم، مفهوم مورد نظر مقام معظم رهبری است که در سال 81 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرموده اند:« فرهنگ مجموعه ای از اعتقادات و خلقیات است، در این دو همه چیز وجود دارد»

حیدری ادامه داد: در حوزه پدافند غیرعامل فرهنگی، کار اساسی صورت نگرفته و این امر باید متولی خاصی داشته باشد. شورایی مانند فرهنگ عمومی که باید به شکل شفاف و روشن وظایف و ماموریت های ذاتی خود را در دفاع فرهنگی، حمایت از فرهنگ خود و در چارچوب پدافند غیرعامل ترسیم کنند. در این بین نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی حوزه فرهنگ بیشتر و پر رنگ تر از بقیه است و در این راه قدم اول شناخت فرهنگ خود است. به این معنی که فرهنگ خود را بشناسیم و بشناسانیم.

حیدری ادامه داد: برای شناخت وضعیت موجود باید فانوس را روشن کنیم. آیا در پدافند فرهنگی غیرعامل، جایگاه و سیاست های آن تبیین و تعیین شده است؟ که اگر پاسخ مثبت است کدام سازمان ها، مجری و متولی اجرای این سیاست ها شده اند؟ باید برای آن ها برنامه ریزی کرد. سیاست ها، راهبردهای کلانی هستند که باید به برنامه تبدیل شوند. اما اینکه این برنامه ها در کجا تدوین می شوند، باید مورد بازنگری قرار گیرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پدافند غیرعامل یک علم بین رشته ای است. مخاطب آن نیز عام است یعنی همه سطوح جامعه و افراد مختلف را شامل می شود. متولی آن نیز سازمان پدافند غیرعامل است که زیر نظر فرماندهی کل قوا است و البته از نظر بخش های تخصصی هیچکس متولی رسمی آن نیست. این سازمان به هیچ وجه مجری نیست بلکه سیاستگذار است. مجری تمام دستگاه های اجرایی هستند. بنابراین در بحث عملیات روانی و تهاجم فرهنگی، سیاستگذاری با سازمان پدافند غیرعامل و اجرا، با سازمان های فرهنگی است.

وی اظهار کرد: در شرایط حاضر، ابهاماتی وجود دارد که امیدوارم با حضور آقای کاراندیش رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اقداماتی که صورت می گیرد بخشی از آن با همکاری سازمان پدافند غیرعامل رفع شود.

حیدری تاکید کرد: همه دستگاه های فرهنگی باید به نسبت سهمی که در بودجه دارند و انتظاری که از حکومت دارند در مسیر پدافند غیرعامل فرهنگی قدم بردارند و این وظیفه باید علاوه بر دیده شدن در شرح وظایف در درون مدیران و ارکان این سازمان ها نیز نهادینه شود. نقش شورای هایی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی نیز حائز اهمیت است.

وی گفت: درباره پدافند غیرعامل باید تعریفی گویا و رسا ارائه شود و در این امر سازمان پدافند غیرعامل نقش مهمی را ایفا می کند.

حیدری افزود: باید از اقدامات نمادین مانند تدوین سندهای حاوی نکات کلی که صرفا ایده آل ها را مطرح می کند خودداری کرد و برنامه های کاربردی و اساسی و زیر بنایی تعریف و اجرا شود.

وی در پایان تاکید کرد: آموزش و فرهنگ سازی درون سازمانی قدم اول و پایه است که این نشست آگاهی بخشی در همین راستا است و کار درستی است زیرا تا مسئله در درون دستگاه متولی نهادینه نشود به طور قطع در این حرکت برا ی جامعه و مخاطبین موفق نخواهیم بود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش موثری در پدافند غیرعامل فرهنگی دارد

در ادامه این جلسه خالدی رئیس دانشگاه آزاد تهران شمال به تبیین، تعریف و نقش پدافند غیرعامل در برابر تهدیدات درونی و خارجی در کشور پرداخت.

خالدی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش موثری در پدافند غیرعامل فرهنگی دارد، گفت: فرهنگ سازی پدافند در کشور ضروری است.

وی افزود: پدافند غیرعامل به مجموعه ای از اقدامات غیر مسلحانه در مقابل تهدیدات و اقدامات خصمانه دشمن اطلاق می شود.

خالدی ادامه داد: پدافند غیرعامل مورد توجه مقام معظم رهبری است و در جلسات متعدد مورد تاکید ایشان بوده است. ایشان در این زمینه فرموده اند: پدافند غیرعامل مانند مصون سازی بدن انسان است که از درون ما را مصون می سازد.

وی افزود: ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل موضوع کلیدی و ضروری است. امروزه شکل جنگ تغییر کرده و از طریق فناوری های مختلف به عنوان ابزار جنگ صورت می گیرد.

خالدی ادامه داد: بنابراین توجه به پویایی، دانش محوری، دفاع همه جانبه، مدیریت بحران، حفظ آرامش روانی، ارتقای آمادگی و مقاومت ملی،  به عنوان اصول راهبردی در این حوزه حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: پدافند غیرعامل صرفا متکی به ظرفیت های دولت نیست بلکه باید ظرفیت های مردمی را نیز فعال کرد. آگاه سارزی مردم و فعال کردن ظرفیت های بخش های مختلف غیر مردمی در رسیدن به اهداف و سیاست های پدافند غیرعامل ضروری و از راهبردهای اساسی به شمار می رود.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید