نمایش جزییات خبر
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۵۱

صالحی در دیدار با رئیس مرکز تمدن اسلامی ازبکستان: مرکز تمدن اسلامی ازبکستان فرصت های خوبی برای همکاری های مشترک فراهم می کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با «شاعظیم منور اف» رئیس مرکز تمدن های اسلامی کشور ازبکستان با بیان اینکه تاسیس این مرکز فرصت های بسیاری برای همکاری های مشترک میان دو کشور فراهم می کند، گفت : در آستانه عید باستانی نوروز هستیم که فرصت های تازه ای برای گسترش روابط فرهنگی دو کشور ایجاد می کند.
صالحی در دیدار با رئیس مرکز تمدن اسلامی ازبکستان: مرکز تمدن اسلامی ازبکستان فرصت های خوبی برای همکاری های مشترک فراهم می کند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در این دیدار که معاونان امور فرهنگی و هنری و معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند، با بیان این مطلب افزود: از قرن 9 تا 12 که رنسانس اسلامی در مناطق مختلف جهان اسلام به وجود آمد، ازبکستان به عنوان قلب آن در آسیای مرکزی بود.

وی ادامه داد: هنرمندان، شاعران، نویسندگان و نخبگان مسلمان بسیاری از بخارا، خوارزم و ... برخاسته اند که ما ایرانیان به آن ها تعلق خاطر داریم و با آن ها از لحاظ ذهنی و روحی ارتباط می گیریم.

صالحی با اشاره به قدمت روابط فرهنگی و تمدنی ایران و ازبکستان افزود: این روابط می تواند فرصتی باشد تا به روابط و تعاملات مشترک آینده دو کشور امیدوارتر بود و مسیری که رئیس جمهور ازبکستان در توسعه روابط این دو کشور در پیش گرفته اند روابط دو کشور را نسبت به گذشته مستحکم تر می کند.

وی در ادامه بر گسترش همکاری های مشترک در زمینه های فرهنگی و هنری از جمله سینما، موسیقی، چاپ کتاب و نسخ خطی، خوشنویسی و ... تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بر گفت و گوهای مشترک میان نخبگان دو کشور تاکید کرد و گفت: در این گفت و گوها می توان به مقابله با تروریسم و نگاه های افراطی و همچنین دفاع از صلح جهانی پرداخت.

عضو کابینه دوازدهم در ادامه تاسیس مرکز تمدن اسلامی در کشور ازبکستان را اقدامی شایسته در گسترش همکاری های مشترک میان دو کشور ارزیابی کرد و افزود: ایران کشوری با تمدن کهن قبل و بعد از اسلام است و می تواند در این مرکز همکاری های موثری داشته باشد.

مرکز تمدن اسلامی ازبکستان برای حفظ و آموزش آثار دانشمندان تاسیس شده است

در ادامه این دیدار «شاعظیم منور اف» رئیس مرکز تمدن های اسلامی کشور ازبکستان با بیان اینکه هدف از تاسیس این مرکز حفظ و آموزش آثار دانشمندان است، گفت: کشور ازبکستان آمادگی مبادله آثار فرهنگی و هنری خود با ایران را دارد.

وی افزود: نسخ خطی برای کشور ما از اهمیت زیادی برخوردار است و مرکز تمدن اسلامی در حال خرید آثار خطی از مردم و ترمیم و نگهداری آن ها در این مرکز است.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و هنری ایران و ازبکستان ادامه داد: دو کشور می توانند در زمینه های مختلف از جمله سینما، موسیقی، خوشنویسی با یکدیگر همکاری های مشترک داشته باشند.

رئیس مرکز تمدن اسلامی ازبکستان افزود: ازبکستان در حال حاضر در سیاست خارجی خود سیاست باز را به ویژه با کشورهای همسایه خود در پیش گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار همکاری ایران با این کشور در حوزه ترمیم نسخ خطی این کشور شد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید