نمایش جزییات خبر
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵

صالحی در دیدار با سفیر ترکیه: زیرساخت های خوبی در مناسبات فرهنگی ایران و ترکیه وجود دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دیدار با «دریا اورس» سفیر جدید کشور ترکیه در تهران با بیان اینکه زیرساخت های خوبی در مناسبات فرهنگی و هنری دو کشور وجود دارد، گفت: روابط فرهنگی ایران و ترکیه فضاهای مختلف کم بدلیلی را فراهم کرده که منجر به گسترش روابط دو کشور شده است.
صالحی در دیدار با سفیر ترکیه: زیرساخت های خوبی در مناسبات فرهنگی ایران و ترکیه وجود دارد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این دیدار که با حضور سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور فرهنگی و عباس خامه یار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات برگزار شد، افزود: امیدوارم با حضور سفیر جدید ترکیه در تهران روابط فرهنگی و هنری دو کشور بیش از گذشته گسترش یابد.

وی ادامه داد: موافقتنامه های فرهنگی، علمی، دینی و رسانه ای متنوعی میان دو کشور به امضا رسیده است که اجرایی کردن آن کمک زیادی به گسترش روابط دو کشور می کند.

صالحی با اشاره به کمیسیون مشترک فرهنگی دو کشور افزود: این کمیسیون نیز نقش موثری در پیشبرد روابط و تعاملات فرهنگی دو کشور دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید در ادامه با اشاره به جشنواره های فرهنگی و هنری فجر گفت: این جشنواره ها نیز می تواند نقش موثری در تقویت روابط دو کشور و همچنین معرفی آثار فرهنگی و هنری ایران و ترکیه داشته باشد. حضور کشور ترکیه در جشنواره های مختلف فجر در تقویت این روابط موثر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخ و تمدن دیرینه کشورمان بر گسترس تولیدات و محصولات مشترک فرهنگی و هنری در زمینه های سینمایی، موسقی، کتاب و ترجمه آثار، هنرهای تجسمی، خوشنویسی و ... در قالب برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره هایی مانند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، جایزه جهانی کتاب سال، جشنواره موسیقی فجر و فیلم و ... تاکید کرد.

سفیر ترکیه در تهران:

زبان فارسی در ترکیه علاقه مندان بسیاری دارد

در ادامه این دیدار دریا اورس سفیر جدید ترکیه در تهران با بیان اینکه زبان فارسی در ترکیه علاقه مندان زیادی دارد، گفت: علاقه مند به گسترس روابط میان دو دولت و ملت در حوزه های مختلف به ویژه کتاب و ادبیات هستیم و این آمادگی را داریم تا در تبادل آثار در کتابخانه های دو کشور همکاری های لازم را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در ترکیه صنعت چاپ کتاب پیشرفت خوبی داشته و ترجمه آثار مدرن و کلاسیک ادبیات فارسی در این کشور منتشر می شود.

دریا اورس در عین حال تصریح کرد: ما در کشور خود از ادبیات و تقویت زبان فارسی حمایت می کنیم و در حال حاضر در 5 شهر ترکیه زبان فارسی به عنوان زبان اصلی در آن مناطق در حال تدریس است.

سفیر کشور ترکیه در تهران در ادامه بر تبادل روابط علمی با دانشگاه ها و موسسات فرهنگی و هنری دو کشور تاکید کرد.

وی افزود: سینمای ایران نیز در کشور ترکیه علاقه مندانی دارد و از موسیقی اصیل ایرانی استقبال زیادی می شود.

سفیر ترکیه در تهران در پایان بر تقویت ایران شناسی و شناسایی فرهنگ و هنر دو کشور به ملت های ایران و ترکیه تاکید کرد.

معاون امور هنری بر گسترش هنر خوشنویسی اسلامی میان ایران و ترکیه تاکید کرد

در این دیدار سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه هنر ایران و ترکیه به یکدیگر نزدیک است، گفت: حضور داوری از ترکیه در جشنواره امسال تئاتر فجر حکایت از تقویت روابط دو کشور دارد و امیدوارم با حضور سفیر جدید ترکیه در تهران بتوان روابط هنری در زمینه های موسیقی، خوشنویسی، نگارگری و ... را نیز توسعه دهیم.

وی در ادامه با تاکید بر گسترش هنر خوشنویسی اسلامی از طریق هنرمندان خوشنویس دو کشور افزود: در حوزه مد و لباس نیز فرصت های بسیاری برای گسترس روابط دو جانبه میان دو کشور وجود دارد.

در ادامه عباس خامه یار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر اینکه اعتماد مهمترین زیر ساخت در موضوعات فرهنگی و هنری میان دو کشور است، گفت: روابط فرهنگی و هنری دو کشور در دهه های اخیر حسنه بوده است.

وی بر وجود روابط مناسب دو کشور با سازمان دیانت ترکیه تاکید کرد و ادامه داد: از طریق این سازمان می توان روابط فرهنگی دو کشور را گسترش داد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید