نمایش جزییات خبر
۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۰۰

به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی؛ کارنامه 40 ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار منتشر شد

مشاور وزیر و دبیرستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد از انتشار "کتاب زمانه فرهنگ، کارنامه چهل ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار" خبر داد.
به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی؛ کارنامه 40 ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار منتشر شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی محمدی گفت: انتشار این مجموعه یکی از مهمترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین سال انقلاب اسلامی است.

وی افزود: کارنامة فرهنگی این انقلاب قلمروهای گوناگونی را دربرمی­گیرد. دستاورد نهادهای متنوع و گوناگون فرهنگی، نهادهای دیداری و شنیداری و بخش فرهنگ و هنر را شامل می­شود. در این کتاب کوشش شده است تا از منظر آمار و گزارش کمّی در بخش محدود و مشخص وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برشی از تصویر فرهنگی 40 سال گذشته ترسیم شود.  

دبیرستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: آمارهای کمّی این گزارش معطوف به تولیدات و محصولات و فعالیت­های فرهنگی و هنری است. این آمارها بیشتر سویة تولید را نشان می­دهند نه سویة مصرف را.

محمدی درباره محتوای این کتاب افزود: آمارهای این گزارش شامل دو دستة کلی هستند. دستة اول آمار فعالیت­ها و اقداماتی که از سال 57 وجود داشته و تا سال 96 استمرار پیدا کرده­اند، اطلاعات ثبتی برخی از این آمارها در 40 سال موجود بوده و برخی موارد به دلیل نداشتن منابع ثبتی، اطلاعاتی از آن ها در دسترس نبوده است. دستة دوم شامل فعالیت­ها و اقداماتی می­شود که از سال­های پس از 57 و در 40 سال گذشته شروع شده­اند و اطلاعات پایه آن ها به سال­ها یا دهه­های اخیر بازمی­گردد؛ مانند رسانه­های دیجیتال، کانون­های فرهنگی هنری مساجد، موسسات فرهنگی هنری، کانون­های تبلیغاتی و ...

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره شاخص های فرهنگی 40 ساله گفت: بیش از 30 شاخص فرهنگی در این کتاب تدوین و بررسی شده که منبع مناسبی برای پژوهشگران و سیاستگذاران فرهنگی کشور است.

وی با اشاره به آمار و شاخص های استانی افزود: در این کتاب اقلامی که برش استانی آن قابل دسترس بوده، از نگاه شاخص های فرهنگی اندازه گیری و رتبه بندی شده است.

دبیرستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از زحمات تمامی معاونت­ها و سازمان­ها در تهیه این گزارش قدردانی کرد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید