نمایش جزییات خبر
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱

از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و سیاستمدار برجسته جهان اسلام برگزار می شود

مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری، شاعر، فیلسوف و سیاستمدار برجسته جهان اسلام سه‌شنبه 21 اسفندماه 1397 در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.
از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و سیاستمدار برجسته جهان اسلام برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، اقبال لاهوری پس از طی دوران تحصیلات متوسطه، در سال 1895 میلادی به لاهور رفت و در دانشکده دولتی آن شهر به ادامه تحصیل مشغول شد. در مدت 5 سال که او در این دانشکده بود، علاوه بر زبانهای فارسی، عربی، با ادبیات انگلیسی و ادبیات جدید اروپایی آشنایی کامل حاصل کرد و مقدمات فلسفه غرب را فرا گرفت. در دوره فوق لیسانس، علاوه بر تحصیل فلسفه که موضوع اصلی کار او بود، به مطالعه اصول علم اقتصاد و حقوق نیز اشتغال داشت. استاد او در فلسفه، دانشمند شرق شناس مشهور، سرتوماس آرنولد بود که در طول این دوران به شاگرد خود دلبستگی خاصی پیدا کرده بود. راهنمایی‌ها و تعلیمات او نیز در پرورش استعدادهای ذهنی و فکری اقبال تأثیر بسیار داشت. اقبال لاهوری پس از پایان این دوره از تحصیلات دانشگاهی، در بخش زبان‌های شرقی همان دانشکده دولتی به تدریس پرداخت و عهده‌دار دروسی در زبان عربی، ادبیات انگلیسی، اقتصاد، تاریخ و فلسفه شد. یکی از نخستین کارهای او در این ایام، مقاله‌ای به زبان انگلیسی درباره  «انسان کامل» از دیدگاه عبدالکریم جیلی بود. از این دانشمند فقید آثار مختلفی به زیور طبع آراسته شده است.

در این مراسم که روز سه‌شنبه 21 اسفندماه 1397 از ساعت 17 الی 19 برگزار می‌شود، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم؛ محمد بقایی(ماکان)، استاد دانشگاه و اقبال شناس و اصغر دادبه، عضو شورای علمی انجمن سخنرانی خواهند کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی‌عصر(عج)، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک 71 واقع است.

آدرس سایت:

http://anjom.ir/news-new/news1397/bozorgdasht-eghbal-lahori

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید