نمایش جزییات خبر
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۵۳

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست خبری مطرح کرد: همه مردم در یک پویش اجتماعی هنرمندان را به صندوق اعتباری هنر معرفی کنند

سید حسین حسین‌زاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: مهم‌ترین اقدام صندوق اعتباری هنر در سال98 ایجاد یک پویش اجتماعی برای معرفی هنرمندان به این صندوق است.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست خبری مطرح کرد: همه مردم در یک پویش اجتماعی هنرمندان را به صندوق اعتباری هنر معرفی کنند

به گزارش مرکز روابط عمومی و‌ اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر امروز در نشست اطلاع‌رسانی عملکرد صندوق اعتباری هنر در سال۹۷ با اشاره به اتفاقات سیاسی و اقتصادی و همچنین اتفاقات فرهنگی و هنری کشور گفت: براساس اتفاقات جاری در کشور پیش‌بینی می شد فعالیت‌های حوزه فرهنگ با رکود مواجه شود اما در سال ۹۷ در صندوق اعتباری هنر نه تنها رکود نداشته‌ایم بلکه بهترین سال صندوق در طول فعالیت خود بوده است.

وی ادامه داد: بعد از یک دوره فراز و فرود در صندوق اعتباری هنر؛ آماده برچیدن میوه و محصول این صندوق هستیم، حضور ما در جمع هنرمندان به خصوص در شهرستان‌ها بسیار در موفقیت ما تاثیر داشت، با این وجود بهترین اقدام‌ ما در سال۹۷ جلب اعتماد هنرمندان بود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تاکید کرد: در سال ۹۷ ما هرآنچه با عنوان قول یا وعده به هنرمندی داده‌ایم شاید با تاخیر اما حتما عملیاتی شده است.

وی در مورد وضعیت بیمه هنرمندان گفت: امسال ۵۵۰۰ نفر به جمع بیمه‌شدگان اضافه شدند که دو هزار نفر آن در همین اسفندماه بوده است و تفاوت این آمار نسبت به ۱۹هزار نفر سال‌های پیش شگفت‌انگیز است و این نشان می‌دهد که باوجود تقلیل بودجه، ما پیشرفت داشته‌ایم.

سیدزاده یادآور شد: از منظر ما هنرمندی که شرایط بیمه شدن در تامین اجتماعی را داشته باشد در سال ۹۸ این امکان را برای آنها فراهم می‌کنیم تا بیمه صندوق شود، اما بخش اعظم توجه ما در سال جاری به خارج از تهران بوده است، برهمین اساس به ۱۳استان سفرطولانی کرده‌ایم و سعی براین بود که مستقیما با هنرمندان در تمام شهرستان‌ها ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: نگاه به شهرستان‌ها یک اتفاق استراتژیک و برنامه رو‌ به آینده است، درواقع اینکه هرکدام از هنرمندان بتوانند در عرصه هنر به یک اسم بزرگ تبدیل شوند نشانگر آن است که ما کار خود را درست انجام داده‌ایم، ایجاد باور در استان‌ها برای پرداخت وام به هنرمندان یک موضوع غیرممکن برای شهرستان‌ها بود اما ما این کار را انجام داده و در سال۹۷ حدود ۱۲میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی هنرمند داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته این رقم دو‌ برابر شده است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به اینکه حجم تسهیلات ما به هنرمندان کم است اما همیشه سعی شده که این اتفاق هیچگاه متوقف نشود، خاطرنشان کرد: در همین سال جاری کمک بلاعوض ما در حدود یک میلیارد تومان بوده است، البته درخواست بیشتر است اما باوجود منابع مالی کم؛ کار ما سخت است، از طرفی دیگر صندوق به پروژه‌های فرهنگی هنری نیز کمک‌ می‌کند و در بسیاری از فیلم‌ها و کارهای هنری نیز به عنوان تسهیلات کمک‌هایی را ارائه می‌کند.

سیدزاده در مورد طرح تکریم و مستمری، اظهار داشت: این طرح از ابتدای دوره‌ای که آغاز شده است به هنرمندان بالای ۶۰سال دارای درجه یک هنری، مبالغی را در قالب مستمری تقدیم کرده است اما چون مبلغ آن ناچیز بود سعی کردیم این مبلغ را چهار برابر کنیم، این اتفاق با یک پیمایش از لیست هنرمندان صورت گرفت، به این شکل که با غربال هنرمندانی که شرایط احراز را داشتند پرداخت 4 برابری انجام دادیم زیرا بسیاری از هنرمندان ما فوت کرده یا در خارج  از کشور حضور دارند.

وی در راستای بیمه تکمیلی نیز بیان کرد: بیمه درمان تکمیلی از تیرماه امسال آغاز شد و‌ با شرکت بیمه سرمد قرارداد خود را منعقد کردیم که حرفه‌ای‌ترین خدمات را ارائه می‌کند. به همین منظور هیچ هنرمندی از اعضا صندوق اعتباری هنر در سال۹۸ نگران هزینه‌های درمانی خود نباشند، البته این موضوع به هنرمندان مطرح خلاصه نمی‌شود بلکه شامل همه هنرمندان خواهد بود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به اقدامات صندوق اعتباری هنر در سال۹۸ گفت: تا به امروز ۶۵هزار نفر عضو صندوق اعتباری هنر شدند، از این میان  ۴۲هزار نفر بیمه شدند که ۲۲هزار نفر آنها بیمه تکمیلی نیز دارند، همچنین تسهیلات همه هنرمندان تا جایی که امکان داشته پرداخت شده است، اما در سال۹۸ باید از ظرفیت این ۶۵هزار عضو استفاده کنیم تا بتوانیم در پیدا کردن هنرمندان دیگری که عضو صندوق نیستند بهتر عمل کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: همه‌ی ما می‌توانیم به عنوان یک سفیر هنری در شناساندن هنرمندان تلاش کنیم، برای نمونه در سال۹۷ خانوم معتمدآریا خیلی از هنرمندان را به ما معرفی کردند، پس این اتفاق باید تبدیل به یک جریان اجتماعی شود تا با این حرکت همبستگی در حوزه هنری شکل بگیرد، با این اتفاق جریانی شکل می‌گیرد که براساس آن صندوق اعتبای هنر دیگر هیچگاه متوقف نمی‌شود.

سیدزاده با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام ما در صندوق برای سال98 اجتماعی کردن صندوق اعتباری هنر است، افزود: پیدا کردن هنرمندان و وصل کردن آنها به هم بسیار برای حو‌زه فرهنگ مهم است، این اتفاق باید از اهالی رسانه به تمام جامعه تعمیم پیدا کند.

وی در مورد بیمه خبرنگاران هم اضافه کرد: ما براساس لیستی که معاونت مطبوعاتی به ما معرفی کند می‌توانیم برای بیمه خبرنگاران اقدام کنیم، قرار ما براین است که در بخش بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی هر کسی که از سوی معاونت مطبوعاتی معرفی می‌شود به بیمه معرفی کنیم، البته به شرط آنکه خبرنگار موردنظر در رسانه خود بیمه نباشد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره پول‌شویی در سینما نیز گفت: در این زمینه از بنیاد سینمایی فارابی خواستار شدیم که وام‌های آنها به صندوق بیاید تا منظم شود، از طرفی دیگر درخواست وثیقه ملکی برای وام‌ها دریافت شود، این اتفاق باعث می‌شود فیلم‌ساز با دقت کار خود را جلو ببرد و در عین حال مبالغ دریافتی به صورت تسهیلات را بازگرداند.

سیدزاده در مورد حضور صندوق اعتباری هنر در بورس نیز گفت: ما به دنبال این هستیم که صندوقی در بورس تعریف شود، در این راستا ‌موافقت اصولی صورت گرفته و قرار است این صندوق براساس همکاری با بنیاد فارابی در بورس ایجاد شود، این صندوق در اوایل سال۹۸ تاسیس می‌شود که با این اتفاق تمام هزینه‌ها در حوزه سینما شفاف خواهد شد.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید