نمایش جزییات خبر
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸

برترین‌های پژوهش فرهنگی سال معرفی شدند

جشنواره پانزدهم پژوهش فرهنگی سال، یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷برترین‌های خود را شناخت.
برترین‌های پژوهش فرهنگی سال معرفی شدند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، مراسم اختتامیه جشنواره پانزدهم پژوهش فرهنگی سال، با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد سلگی؛ دبیر جشنواره، احمد مسجدجامعی و جمعی از مسئولان و پژوهشگران فرهنگی در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این برنامه محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دبیر جشنواره پانزدهم پژوهش فرهنگی سال، به هدف برگزاری این جشنواره و رسالت پژوهشگاه در این عرصه اشاره کرد و گفت: این جشنواره، کار خود را با هدف تقدیر و پژوهش در حوزه فرهنگی از سال ۷۵ آغاز کرده است. از اهداف جشنواره اطلاع رسانی در عرصه پژوهش‌های فرهنگی در سطح کشور است. او در ادامه به تشریح بیشتر اهداف و تفاوت دوره پانزدهم با دوره‌های قبل پرداخت و بیان کرد: هدف این است که پژوهش از یک سایت علمی به اجتماعی تبدیل شود. عموماً مطالعات فرهنگی تحت نظر دولت و یا مراکز و مؤسسات دولتی انجام می‌شود که ما در این دوره ۱۵ ساله در صدد بودیم که بخش خصوصی را در عرصه فرهنگ فعال کنیم. در مطالعات فرهنگی که در این دوره از جشنواره به آن پرداخته شده است به زندگی روزمره و ارتباط افراد جامعه توجه ویژه‌ای شده است و همین امر این جشنواره را با سایر جشنواره‌ها متفاوت می‌کند. در این دوره به سنت‌ها، آداب و رسوم و در کلیت به موضوعاتی پرداختیم که برای روزمره مردم نیز مفید باشد. همین بین رشته‌ای بودن مطالعات باعث شد که تأثیر پژوهش‌ها بیشتر از گذشته باشد.

دبیر جشنواره پانزدهم تصریح کرد: در عرصه پژوهش عشق و علاقه شخصی نیز بسیار مهم است. مسئله محور بودن، آسیب شناسی، کاربردی بودن تجویزی بودن و توسعه پژوهش‌ها جز مسائل محوری این دوره از جشنواره بوده است. او افزود: تلاش داریم برای افزایش و بهره‌وری بیشتر در عرصه پژوهش فرهنگی بخش غیر دولتی را فعال کنیم و همچنین به مسائل بنیادی که مربوط به سبک زندگی، خلقیات و روان ایرانیان، توسعه، دین و … می‌شود، بیشتر بپردازیم.

در این برنامه از پژوهشگران برتر و برترین‌های پژوهشی تقدیر و تشکر به‌عمل آمد که اسامی آن‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

کتاب «استعاره‌های مفهومی و فضا‌های قرآن» نوشته علیرضا قائمی‌نیا

کتاب «کمره‌نامه: هشت در به هشت منظر از هفت هزار خوان» نوشته مرتضی فرهادی

کتاب «تبیین معماری و شهرسازی مبتنی بر هویت اسلامی ـ ایران» اثرعبدالمجید نقره‌کار

کتاب «سیاست‌های فرهنگی در دانشگاه‌های دولتی ایران (۱۳۵۷ ـ ۱۳۹۵)» اثر فاطمه جواهری

کتاب «تاریخ و تحول نشر (درآمدی به بررسی نشر کتاب در ایران از آغاز تا آستانه انقلاب)» نوشته عبدالحسین آذرنگ

کتاب «سنجش منابع تاریخی شاهنامه در پادشاهی خسرو انوشیروان» اثر فرزین غفوری

کتاب «الگوی چهاروجهی برای ارزیابی توسعه علوم‌انسانی» اثر سیدمحمدامین قانعی‌راد

کتاب‌های پژوهشی «در خانه برادر: پناهندگان افغانستانی در ایران» نوشته آرش نصر اصفهانی و «بررسی مدل‌های فرهنگی ازدواج و فرزند متاهل: با تاکید بر دو منطقه یک و بیست شهر تهران» اثر لیلا اردبیلی در پانزدهمین دوره جشنواره پژوهش فرهنگی سال به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.
 در مراسم اختتامیه، از مرتضی فرهادی، به عنوان پژوهشگر پیشکسوت عرصه فرهنگ با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره تجلیل شد.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید