نمایش جزییات خبر
۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۵۶

صالحی در آئین پایانی پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب: جشنواره دوستدار کتاب فرصتی اکتشافی برای توسعه فرهنگی و اجتماعی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری پنج دوره این جشنواره گفت: ایده های خلاقانه گسترده ای در اقلیم ما وجود دارد، ما حجم قابل توجهی از ایده های زیرساختی در حو‌زه نشر و کتابخوانی را در طول این پنج سال میسر کرده ایم و بانک اطلاعاتی خوبی برای ایده ها در این پنج سال شکل گرفته است.
صالحی در آئین پایانی پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب: جشنواره دوستدار کتاب فرصتی اکتشافی برای توسعه فرهنگی و اجتماعی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در آئین پایانی «پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»  و معرفی «پنجمین پایتخت کتاب ایران» با بیان این مطلب افزود: این جشنواره می‌تواند فرصتی اکتشافی برای توسعه اجتماعی باشد، اگر توسعه اجتماعی مهم است باید یک نقطه مهم یعنی توسعه فرهنگی را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: در توسعه فرهنگی نقطه مرکزی کتاب است، همه تمدن‌های بشری با کتاب آغاز شده‌اند و مسیر فناوری و علم برای رویش‌های انسانی همیشه با کتاب تدوام یافته است، بحث کتاب‌خوانی در کمک به توسعه فرهنگی و توسعه فرهنگی برای رسیدن به توسعه اجتماعی هدف این جشنواره بود و ایده پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب براین اساس مطرح شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بیش از ۴۵۰ شهر در این پنج دوره با ما همراه بوده‌اند، امروز که در این ‌نقطه قرار داریم به نظر می‌آید این دوران پنج ساله شرایط زیادی را فراهم کرده است تا از طریق رقابت، اکتشاف ایده‌ها شکل بگیرد.

وی افزود: توسعه اجتماعی به پویش‌های اجتماعی نیاز دارد، در واقع توسعه اجتماعی به افرادی نیاز دارد که اراده داشته و پای کار باشند، وقتی این اتفاق شروع شد ما نمی‌دانستیم چه گر‌وه‌هایی به حوزه کتاب تعلق خاطر دارند، اما امروز گروه‌هایی که به عنوان مخاطب کتاب شناخته شدند باعث شده است که بدانیم چه کسانی پای کار هستند و از این طریق ایده‌سازی‌ها شروع می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در این پنج سال متوجه شدیم که چگونه می‌توانیم حلقه‌های وصل را پیدا کنیم، بخش مهمی از روند توسعه این است که حلقه‌های وصل را پیدا کرد، امر‌وزه ما هم در فضای ملی و هم استانی و شهرستانی در ‌حوزه فرهنگ شرایط خوبی را داریم.

صالحی ابراز داشت: توسعه اجتماعی حتما باید متکی به مردم باشد زیرا دولت‌ها حداکثر می‌توانند نقش تسهیل‌کننده داشته باشند، اینکه نهادهای مردمی از دل یک نهاد برآیند ‌پایداری آن حرکت را بیشتر می‌کنند، در فضای یک رقابت گسترده می‌توان جامعه ایرانی را درگیر کرد و با درگیری در این ‌موضوعات فرصت‌های جدید را به وجود آورد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید