نمایش جزییات خبر
۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۱۶

دبیر پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب: پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با رشد 15درصدی روبرو بود

حیدری دبیر پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب با اشاره به افزایش حضور روستاها و شهرها در این دوره از جشنواره‌ها، گفت: خوشبختانه در این دوره از جشنواره در بخش روستاها و عشایر دوستدار کتاب با رشد 15درصدی حضور روستاها مواجه بودیم، همچنین در بخش پایتخت کتاب ایران نیز بین 16 تا 17 درصد رشد حضور حوزه‌های شهری به چشم می‌خورد.
دبیر پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب:  پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با رشد 15درصدی روبرو بود
ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران گفت: اختتامیه این جشنواره امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این دوره از جشنواره در بخش روستاها  و عشایر دوستدار کتاب با رشد 15درصدی حضور روستاها مواجه بودیم، همچنین در بخش پایتخت کتاب ایران نیز بین 16 تا 17 درصد رشد حضور حوزه‌های شهری به چشم می‌خورد.

حیدری تاکید کرد: از دیگر مزایا این دوره این است که هر دو جشنواره رشد کمی و کیفی خوبی را داشتند، در این دوره از نظر زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی، و ارائه برنامه‌های بنیادین شاهد تغییرات محسوسی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه بیش از 300میهمان از شهرستان‌ها برای حضور در آئین اختتامیه خواهیم داشت، افزود: برپایی اختتامیه برای این جشنواره‌ها به نوعی بیانگر دغدغه دهیاران، بخشداران، فرمانداران، استانداران و ... است و از طرفی دیگر این برنامه را می‌توان یک جنبش فرهنگی خواند.

حیدری درباره نوع مشارکت شهرها و روستاها در این دوره نیز گفت: پارسال در بخش پایتخت کتاب ایران شاهد حضور 150 شهر بودیم اما امسال این تعداد به 172 شهر افزایش پیدا کرد، همچنین در بخش روستاها و عشایر دوستدار کتاب نیز در سال گذشته 1320 روستا حضور داشتند اما امسال نزدیک به 1406 روستا در این جشنواره حضور پیدا کردند.

وی در مورد جوایز این دوره نیز تصریح کرد: مجموعا از 10 روستا برگزیده کتاب تجلیل به عمل می‌آید که به هریک از روستاها 40میلیون تومان هدیه خواهیم داد که مجموعا مبلغ 400 میلیون تومان می‌شود، این هدیه نیز می‌تواند در جهت زیرساخت‌های کتاب‌خانه‌سازی، برنامه‌های ترویج کتاب‌خوانی، برپایی کارگاه‌های آموزشی، باشگاه کتاب‌خوانی یا قصه‌نویسی و همچنین حضور نویسندگان در روستاها هزینه شود.

حیدری با اشاره به برپایی برنامه شبکه ستاد هماهنگی شهرها و روستاها دوستدار کتاب خاطرنشان کرد: روز یک‌شنبه نیز سومین مجمع عمومی شبکه‌ روستاهای دوستدار کتاب را ذیل موضوعات شبکه‌های دوستدار کتاب، مروجان کتاب‌خوانی، شهرهای کتاب‌خوان و... را با حضور دستگاه‌های همکار خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در این برنامه محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مختارپور دبیر نهاد کتابخانه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، مهدی جمالی‌پور رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و همچنین 50نماینده از 5دوره روستاهای دوستدار کتاب حضور خواهند داشت.

حیدری در پایان گفت: قرار است در این برنامه چالش‌های کتاب‌خوانی در روستاها و عشایر بررسی شود.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید