• اخبار

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هشتمین جشنواره مد و لباس فجر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر پیامی صادر کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سیدعباس صالحی به این جشنواره آمده است:

«در چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طرّاح ایران زمین را شاهد هستیم. طراحانی که نشان دادند، حفظ سنّت­های نیک در پوشش ـ که میراث چند هزار ساله آن باقی است ـ نمی­تواند در آراستگی و زیباپوشی خلل ایجاد کند و در تناقض باشد.

 هنگامی که به میراث پوشش ایرانیان در طول تاریخ نگاه می­کنیم، جهانی از بی­نهایت گزاره، نشانه و نماد می­بینیم که میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به وجود آورده است؛ چه این که پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور موثر دارد و بدن، مکان و کالبدی برای بهره­گیری از پوشش است. پوششی که افزون بر محافظت، کارکردها و نقش­های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسک، درآن می­توان بازیابی کرد.

نگاه باورمند ایرانیان خداجو در پیش و پس از اسلام افزون بر عفاف، همواره به دنبال زیبایی و تناسب          فرهنگی ـ ملّی پوشش بوده است و همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن ـ که بیشتر بدنمندی و اندام­گرایی را دنبال می­کنندـ متفاوت کرده است.

تعیین موضوع « نقش مکران» به عنوان محور طراحی و آفرینش­های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه­ریزان و فرصت­های پنهان برای طراحان و تولیدکنندگان است که می­تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه­های عمومی و جهانی بازنمود کند.

برای فرهیختگان هنرمند، صنعت­گرانِ توانمند و تولیدکنندگانِ گرانقدرـ که به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می­اندیشندـ بهترین­ها را آرزومندم.»

 

۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۲۳
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500