• اخبار

نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن / 1 ابراهیمی‎ترکمان: گفت‎وگوهای دینی، زمینه‎ساز صلح جهانی است

نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن / 1  ابراهیمی‎ترکمان: گفت‎وگوهای دینی، زمینه‎ساز صلح جهانی است
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در آیین افتتاح نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن گفت: گفت‎وگوهای فرهنگی و دینی، زمینه‎ساز توسعه صلح، امنیت و آرامش برای همه جهان است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمیترکمان، رییس این سازمان در سخنرانی افتتاحیه خود در گفتوگوهای دینی ایران و ژاپن، برگزاری این نشست را در شناخت بهتر دو ملت از یکدیگر بسیار مهم ارزیابی کرد و با تأکید بر اشتراکات فرهنگی دو کشور، گفت: در راستای توسعه تعاملات و روابط فرهنگی دو کشور، بسیار خرسندم که امروز در نخستین دور گفتوگوهای دینی ایران و ژاپن بر پایه اسلام و شینتو در کشور بزرگ ژاپن حضو دارم. به نوبه خود از دست‏اندرکاران برگزاری این گفتوگو، معبد بزرگ ایسه، رییس، مسئولان و اساتید دانشگاه کوکاگان و سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، تقدیر و تشکر میکنم.

رییس شورای عالی ادیان جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به سابقه روابط فرهنگی دو کشور، امضای موافقتنامه فرهنگی فیمابین و تأسیس رایزنی فرهنگی ایران در توکیو به منظور توسعه این روابط، گف: جذابیت و شکوه تاریخ و تمدن ایران نزد ژاپنیهای فرهنگدوست از یک سو و احترام فراوان و علاقمندی مردم بزرگ ایران به ملت و مردم بزرگ ژاپن از سوی دیگر عامل مهم و مؤثری برای گسترش تعاملات و روابط فرهنگی بین دو کشور بوده و هست.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سپس با اشاره به حضور تعداد زیادی از ایرانشناسان و اسلامشناسان ژاپنی و ژاپنشناسان ایرانی که برخی از آنان نشان افتخار امپراطور ژاپن را دریافت کرده‌اند، بیان کرد: به اجرا درآمدن برنامههای دینی و فرهنگی در ایران و ژاپن از جمله گفتوگوهایی که امروز شاهد آن هستیم، زمینه توسعه شناخت بیشتر دو ملت را فراهم میکند که با توجه به قرابتهای اخلاقی، سنتی و فرهنگی و در راستای توسعه همکاریهای دینی و فرهنگی ایران با ژاپن، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأسیس و تقویت رایزنی فرهنگی ایران در کشور ژاپن، فعالیتهای ارزشمندی را به انجام رسانیده و یقین دارم در ادامه این مسیر در دو کشور شاهد تحولات چشمگیری در افزایش سطح فعالیتها و تعاملات خواهیم بود.

ابراهیمی‌ترکمان همچنین با تأکید بر این نکته که گفتوگوهای فرهنگی و دینی، زمینهساز توسعه صلح، امنیت و آرامش برای همه جهان است، به فعالیتهای سازمان در حوزه گفتوگوهای فرهنگی و دینی هم اشاره کرد و افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ایجاد مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگها و در ارتباط با تعداد قابل توجهی از دانشگاهها و مؤسساتی که در زمینه ادیان، فرهنگها و آیینها فعالیت میکنند، زمینههای بسیار ارزشمندی را در برگزاری بیش از 100 گفتوگوی دینی با مسیحیت کاتولیک در واتیکان، ارتدکس در روسیه، سیسلیسی در یونان، بودیسم در تایلند، هندوئیسم در هند، مسیحیت فیلیپین و ... برگزار کرده که برخی از آنان بیش از 10 دوره را تجربه میکنند و توانسته در ایجاد شناخت هر چه بیشتر ادیان و آیین‏ها توفیقات مهمی را به دست آورد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرد که این دور از گفتوگوها با تأسیس انجمن گفتوگوی دینی ایران و ژاپن، تداوم یابد. ابراهیمی‌ترکمان همچنین برگزاری دور بعدی این گفت‌وگوها در ایران و به میزبانی مرکز گفت‏وگوی ادیان و فرهنگهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را مورد اشاره و تأکید قرار داد.

 

۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۱
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500