• اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی بازدید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی بازدید کرد
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی عصر امروز از یازدهمین جشنواره تجسمی فجر و گالری فروش آن بازدید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی ضمن بازدید از این جشنواره از گالری فروش آن نیز بازدید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران در باره اینکه برای اولین بار گالری فروش در این جشنواره راه اندازی شده است، گفت: این رویداد برای اولین بار در جشنواره هنرهای تجسمی فجر اتفاق افتاده است و آثار خوب و قابل توجه در آن عرضه شده است.

وی افزود: چند اتفاق در جشنواره هنر تجسمی قابل توجه است. اول اینکه خود گالری ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این نگاه از قبل بوده و در دولت دوازدهم بیشتر به آن توجه شده است. به این معنی که صنوف وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، هم هم افزایی آن ها افزایش می یابد و هم به حوزه محتوا و اقتصاد آن بخش کمک می شود.

وی در عین حال تصریح کرد: هم افزایی مجموعه ها می تواند شتاب دهنده حرکت ها باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گالری ها مجموعه های مستقلی بود که در این جشنواره در کنار هم بودند که این امر می تواند اتفاق خوبی رقم بزند و در تبادل و بخش محتوایی، کیفی و اقتصادی به کمک هم آیند.

وی تاکید کرد: ما یک حلقه مفقوده ای بین گالری ها و حوزه حراجی تهران در سال های اخیر داشته ایم و این گونه اتفاقات می تواند این حلقه مفقوده را پر کند. به این معنی که گالری را کنار هم قرار گرند و تبدیل بشوند به واسطه ای بین اقتصاد و فرهنگ گالری و اقتصاد و فرهنگ حراج.  و این اتفاق فرصتی ایجاد می کند تا بتوانیم هم در جشنواره و هم در طول سال این فاصله را کم کنیم و اقتصاد تجسمی فقط متکی به فروش گالری ها و حراج نباشد.

صالحی ادامه داد: نکته دیگر کنار هم قرار گرفتن تهرانی ها و استانی ها است. ما یک فضای شتاب در استان ها می بینیم و امسال گالری های تهران و استان را داریم که کمک کننده است.

وی افزود: ما نیاز داریم که مصرف کنندگان بیشتری را به فضای خریداران هنرهای تجسمی بیفزاییم. اینکه خریداران تجسمی در دایره معدودی باشد به اقتصاد هنرهای تجسمی ضربه می زند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: دایره تولید کنندگان این حوزه رو به افرایش است و مصرف کنندگان هم باید رشد پیدا کنند.بنابراین باید ذائقه های جدد را نیز در این زمینه تعریف کنیم.

وی درباره وضعیت اقتصادی هنرهای تجسمی در حال حاضر نیز گفت: در این زمینه با اقتصاد جهانی فاصله داریم. تولید کنندگان در این زمینه از لحاظ کمی و کیفی فراوان شده اند و بین آنچه اقتصاد باید داشته باشد با آنچه باید باشد فاصله زیاد است. مهم این است که این فاصله را کم کنیم که با اتفاقات مختلفی باید صورت بگیرد.

صالحی تاکید کرد: حوزه های دولتی به عنوان یکی از منابع حمایتی باید به این بخش نگاه جدید داشته باشد. در همه دنیا دولت ها یکی از خریداران آثار هنری هستند. حوزه دیگر حوزه مردم است. باید مردم را در این زمینه فعال کنیم تا فاصله تولید و خریدار را کم کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که برای توسعه صادرات در هنرهای تجسمی چه سیاست هایی دارید، گفت: در شرایطی که حوزه های تحریم مطرح است، فرهنگ و هنر مشمول آن نیست و این امر را در حوزه هنر می توانیم یک فرصت برای صادرات کالاهای هنری ایرانی بدانیم باید آن را جدی تر بگیریم.

صالحی ادامه داد: ابهامی که در حوزه عرضه و فروش کالاهای فرهنگی در خارج از کشور نیز وجود داشت، اصلاحیه آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح و در کمیسیون فرهنگی و هیات دولت به تایید نهایی رسید به این معنی که مسوولیت نمایش و صادرات کالاهای آثاری که در حوزه صد سال قرار می گیرد مسولیت نمایش و فروش آن در خارج از کشور با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این کمک می کند در این زمینه با مسیر روشن تر و بهتری ادامه راه را داشته باشیم.

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ۲۰:۱۷
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500