نمایش جزییات خبر
۲۷ آذر ۱۳۸۹ ۱۱:۱۴

برگزاری همایش شعر ماه ساقی در ارسنجان فارس

در آستانه تاسوعای حسینی و شهادت ساقی کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) و در وصف حماسه عاشورای حسینی همایش شعر عاشورایی شمال فارس (ماه ساقی 5 ) با حضور شاعران برجسته استان فارس برگزار شد .

در آستانه تاسوعای حسینی و شهادت ساقی کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) و در وصف حماسه عاشورای حسینی همایش شعر عاشورایی شمال فارس (ماه ساقی 5 ) با حضور شاعران برجسته استان فارس  برگزار شد .

در این همایش باشکوه که با استقبال فرهیختگان و مردم ولایت مدار ارسنجان در تالار اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ارسنجان برگزارشد  غلامرضا دادوند رییس  اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ارسنجان گفت: از عاشورای سال 61 هجری عاشوراهای بسیاری در طول تاریخ متولد شده و خواهد شد  که یک نمونه آن جنگ تحمیلی بود .

وی افزود : رزمندگان ایران در یک نبرد نابرابر در برابر ارتش یزیدی عراق  ارتشی که ابرقدرتهای جهان ازآن حمایت میکردند با الهام از عاشورای حسین جنگیدند و نگذاشتند یک وجب از این خاک به دست دشمن برسد.

دادوند عاشورا را  یک حادثه  دارای سیر تکاملی دانست و گفت: عاشورا  یک نزاع تاریخی مربوط به گذشته نیست بلکه یک نزاع مستمر ابدی است که در دو جبهه حق و باطل  جریان دارد.

وی با بیان اینکه در تمام  سالهای گذشته از عاشورا این تفکر عاشورایی بوده که همه بن بست ها را در هم شکسته  گفت :شهید عاشورایی مرد وزنی است که در انتخاب ولی خود شجاع ، مقتدر و شرافتمندانه عمل می کند  و شک نمی کند.

 دادوند لحظه های حسینی را  لحظه هایی بین درد و عافیت – بین مرگ وزندگی ، بین عشق و هدف ، انتخاب بین ماندن و رفتن ، بین راست و دروغ ، بین عافیت و شهادت  دانست و ادامه داد : اینها لحظه های حسینی و تصمیم ها و انتخاب های عاشورایی اند .

سپس رضایی رییس شورای اسلامی شهر ارسنجان گفت :شاید در تاریخ یشری هیچ جریان معنوی و انسانی به اندازه عاشورا اهمیت نداشته باشد واینکه این همایش تشکیل شود وهزاران سال عده ایی در وصف حسین ابن علی ویارانش شعر گفتند وهزاران سال دیگر هم بگویند هنوز قطره ای از زلال عظمت عاشورا ادا نشده است ، جای درنگ است .

وی همچنین در مورد شعر گفت : شعر عاشورایی  با  یاد آوری گستردگی جریان عاشورا در مقایسه با دیگر جریانات تاریخی بیان ابعاد عرفانی عاشورا ،دوری از تکرار ،جنبه های اعجازی وایجازی  و دوری از کلی گویی ماجرای عاشورا  را بیان میکند.

در ادامه جاویدی فرماندار شهرستان شعر را سخن موزون وخیال انگیز خواند وافزود: شاید کلامی موزون تر وخیال انگیزتر از کربلا وحسین نباشد وآن نیز هزاران مفهوم را در ذهن تداعی می کند که یکی مشقی است که ابوالفضل در آخرین لحظه ایراد می کند وآن اینکه چشمش را در چشم امامش برای لحظه آخر باز می کند وامامت وولایت را تا ابد متذکر می شود .

سپس شاعران برجسته استان احد ده بزرگی از شیراز – عبدالرضا روستا از ارسنجان – وحید تمدن از پاسارگاد – سید حسام حسینی از ارسنجان – اله یار خادمیان از ارسنجان – علی زراعت از مرودشت - اکبر اسکندری از ارسنجان – محمد علی کیانی نزاد از بوانات - محمد جواد نعمت اللهی از ارسنجان و زینب بیگم نور محمدی از آباده – زهرا نعمتی از ارسنجان – مریم کرمانی از اقلید – شرافت ابراهیمی از ارسنجان و نازیتا برزگر از خرمبید به قرائت دلسروده های خود در وصف علمدار کربلا و حماسه عاشور پرداختند.

 

 

 

 

فارس
اشتراک در
کلیدواژه ها: برگزاری همایش شعر ماه ساقی در ارسنجان فارس
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید