• اخبار

صالحی در بیست و یکمین گردهمایی معاونان اجتماعی ناجا: جامعه امن جامعه ای است که امینت اخلاقی، همدلی و اعتماد در آن موج بزند

صالحی در بیست و یکمین گردهمایی معاونان اجتماعی ناجا: جامعه امن جامعه ای است که امینت اخلاقی، همدلی و اعتماد در آن موج بزند
صالحی در بیست و یکمین گردهمایی معاونان اجتماعی استان ها و پلیس های تخصصی ناجا، گفت: جامعه امن جامعه ای است که امینت اخلاقی، همدلی و اعتماد در آن موج بزند، هرچه این سه ویژگی در جامعه بیشتر باشد امنیت ما بیشتر خواهد بود و فاصله گرفتن از این ویژگی ها کار نیروی انتظامی را نیز سخت تر می کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی صبح امروز در این گردهمایی با اشاره به چهار دهه تلاش نیروی انتظامی اظهار داشت: زحمات نیروی انتظامی در چهار دهه گذشته نشان می دهد که از نظر سازمانی توانسته موفقیت های زیادی را کسب کند و گام های پیشرفت در این سازمان مشهود است.

وی ادامه داد: در اتفاقات متعدد می توان دید که نیروی انتظامی گام های موثری برداشته و برای امنیت داخلی و مقابله با دشمنی های خارجی به شکلی موثر اقدام می کند، نیروی انتظامی با کمترین هزینه بیشترین فایده را حاصل کرده که این نشان می دهد که توانسته یک التزام خوب در سازمان خود ایجاد کند که نمونه های آن را می توان در اتفاقات دی ماه سال پیش و خیابان پاسداران دید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امنیت اجتماعی حلقه وصل بین امنیت فردی و امنیت ملی است و این امنیت اجتماعی می تواند جامعه را با ثبات نگه دارد، در پدید آوردن امنیت اجتماعی دو رویکرد مهم است، رویکرد اول رویکرد سخت افزارانه است، اینکه ما امنیت اجتماعی را محصول فضاهای فیزیکی بدانیم و احساس کنیم با تقویت سخت افزاری امنیت اجتماعی حاصل خواهد شد، از گذشته دور این نوع نگاه وجود داشته است و مردم از گذشته از قلعه ها برای امنیت استفاده می کردند و امروز با دوربین های مختلف این امنیت برقرار می شود پس نگاه سخت افزاری را نمی توان نادیده گرفت.

صالحی خاطرنشان کرد: به نظر می آید این رویکرد بتواند نقطه صفر امنیت اجتماعی باشد، آنچه مطالعات نشان می دهد امنیت اجتماعی محصول اتفاقات نرم افزارانه است، یعنی امنیتی که خود جامعه آن را خلق کند، ما باید از ظرفیت و توانمندی جامعه برای امنیت کشور استفاده کنیم.

صالحی یادآور شد: برای یک جامعه امن پاره ای از ویژگی ها اهمیت دارد، ابتدا امنیت اخلاقی در یک جامعه باید ارزیابی شود، در مرحله بعد باید جامعه امن‌ را جامعه مشارکت گرا دید و در وهله سوم جامعه امن جامعه ای است که اعتماد اجتماعی بالا را دارا باشد.

وی افزود: جامعه امن جامعه ای است که امینت اخلاقی، همدلی و اعتماد در آن موج بزند، هرچه این سه ویژگی بیشتر در جامعه باشد امنیت ما بیشتر خواهد بود و فاصله از این ویژگی ها کار نیروی انتظامی را سخت تر می کند، البته بخشی از مطالعات اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان می دهد که با یک جامعه ای که این ویژگی ها را داشته باشد مواجه نیستیم و با استانداردهای روز فاصله داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه امنیت اخلاقی مطالعات نشان می دهد که در حوزه های مختلف جامعه نسبت به شرایط اخلاقی خودش خوشبین نیست، این کار ما را در حو‌زه فرهنگ و نیروی انتظامی را در بخش امنیت با مشکل مواجه می کند، فضای دروغ، تهمت، تظاهر، تقلب در جامعه در سطح بالایی است و افکار عمومی احساس می کند آمار این موضوع در جامعه زیاد است.

صالحی با اشاره به موضوع مشارکت اجتماعی تصریح کرد: جامعه اگر همدل و همکار باشد خودش تولید امنیت می کند و اگر فردگرا و انزواگزین باشد، تهدیدی برای امنیت به شمار می آید، آمارهای ما در کمک به خیریه ها، تحت پوشش قرار دادن کودکان بی سر‌پرست، اهدای خون، تهیه جهیزیه و ... نشان می دهد که آمارها خوب نیست، این یعنی ما در حوزه خیرات و انفاق اجتماعی که می تواند یک تعاون اجتماعی را رقم بزند ضعف های قابل توجهی داریم.

وی ادامه داد: درباره حضور در انجمن ها و تشکل های مختلف مطالعاتی انجام شده است که آمار عدم حضور بالا است، این نشان می دهد که شهرو‌ندهای ما در قالب یک گرو‌ه اجتماعی که بخواهد آن ها را فعال کند کمتر حضور دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شاخص اعتماد اجتماعی نیز گفت: اعتماد اجتماعی در چند شاخه یعنی اعتماد به نهادهای اجتماعی، حوزه ها و گروه های اجتماعی و در آخر اعتماد به قاطبه مردم خلاصه می شود، در این چهار بخش فاصله های قابل توجهی را داریم، در یک جامعه اسلامی انتظار می رود اعتماد به قوای سه گانه بالای ۵۰درصد باشد اما این قالب را نداریم، نسبت به سازمان های اجتماعی هم همین وضعیت حاکم است و مطالعات نشان می دهد فاصله خیلی زیاد است.

صالحی بیان کرد: در گر‌وه های اجتماعی هم شرایط برهمین شکل است، در فضای اعتماد به مردم ۳۵/۶ درصد آمار اعتماد مطرح است. ما اگر بخواهیم نگاه راهبردی داشته باشیم که امنیت برقرار شود در این سه نقطه فاصله داریم و از همین رو کار نیروی انتظامی را هم سخت می کنیم.

وی اضافه کرد: نیروی انتظامی جدید در انقلاب اسلامی به خصوص در دهه اخیر توانسته داده های اجتماعی را ارزیابی کند اما ناجا هم در همه موضوعات مقصر نیست و آن ها راهبرد نرم دارند و نمی توانند دائم به دنبال دستگیری مردم باشند، پس این جامعه است که دارای یکسری اختلالات است، به همین منظور تفاهم نامه ای بین ناجا و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است که تلاش براین است که امنیت بیشتر با این تفاهم نامه محقق شود. پس این یک بهره وری دو جانبه به شمار می آید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در بخش معاونت اجتماعی باید نقطه های تماس ما حداکثری شود. در نگاه اول برای امنیت اجتماعی باید تحولات اجتماعی را شناخت و نباید از این تحولات غافل شد و در این زمینه باید بررسی ها درست انجام شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه مطالعاتی دارد و باید رصدهای فرهنگی و اجتماعی را نیز داشته باشیم، به همین منظور در این حوزه ها باید نشست های اجتماعی خود را بیشتر کنیم.

صالحی ابراز داشت: مطالعات اجتماعی در نیروی انتظامی نیز صورت می گیرد، که می تواند در ارتباطات ما موثر باشد، ما باید ببینیم داده ها چه چیزی را به ما منتقل می کند و پس از آن ما چگونه می توانیم این داده ها را به سمت حل کردن ببریم.

وی با اشاره به ظرفیت رسانه ها در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: تعامل با رسانه ها هم ‌از زاویه همان تولید امنیت اجتماعی می تواند موثر باشد و جامعه ای مولد برای امنیت را پدید بیاورد. رسانه می تواند کارکرد درست نیروی انتظامی را نشان دهد از این رو تعامل با رسانه بسیار مهم است، رسانه ملی به صورت مجزا و رسانه های حقیقی و مجازی در قالب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک خط ارتباطی می تواند نقطه های تعامل را برای ایجاد یک جامعه امن بیشتر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: موضوعاتی که به یک امنیت اجتماعی کمک می کند باید با رسانه ها در میان‌ گذاشته شود و بعد از همفکری به همکاری برسد. در شرایط جدید در فضای نگرانی های کاذب و شایعاتی که می تواند امنیت اجتماعی را به هم‌ بزند باید خط تعاملی را بیشتر کنیم، جریان استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا روی بستر شایعات و جنگ روانی کاذب برنامه ریزی کرده و ما باید در این نقطه ارتباطات خود را بیشتر کنیم.

صالحی ادامه داد: ما باید پیشگیری های اولیه و ثانویه  را مدنظر داشته باشیم، پیشگیری باید با یک ساختار مردم نهاد شکل بگیرد و طبعا در این مسیر باید به سمت کانون های مردم نهاد موثر برویم تا آن ها را با پیشگیری از جرم آگاه کنند.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کانون های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یک کانون مردم نهاد دینی با ۲۲هزار شعبه و با عضوهای رسمی بخش های گسترده ای از جامعه را فراگرفته که می تواند در این بخش کمک کند، همچنین دارای تشکل های صنفی هستیم، موسسات تک منظوره یا چندمنظوره نیز یک ظرفیت به شمار می آید، همچنین پدید آورندگان محصولات فرهنگی هم می توانند در این بخش کمک کنند.

 

 

۲۹ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500