نمایش جزییات خبر
۲۰ دی ۱۳۹۷ ۲۱:۵۹

جشنواره ملی ذکر و ذاکرین به کار خود پایان داد

جشنواره ملی ذکر و ذاکرین با معرفی برترین های موسیقی اقوام کشور در زاهدان،به کار خود پایان داد.
جشنواره ملی ذکر و ذاکرین به کار خود پایان داد
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره ذکر و ذاکرین که در تالار سینمایی هلال زاهدان برگزار شد گفت: هر اختتامیه ای آغازی است برای این که محاسن را ببینیم و تقویت کنیم و اگر معایبی وجود دارد بر طرف کنیم.
امیرنیا افزود: جشنواره ذکر و ذاکرین برگرفته از فکری است که دهه ۷۰ صورت گرفت و تعدادی از کسانی که دل در گرو حفظ موسیقی آیینی و اقوام داشتند آن را بنا نهادند، اما سال ها انجام نشد و ممکن بود هنرمندانی به فراموشی سپرده شوند.
وی ادامه داد: این جشنواره هم نقطه امیدواری بود و هم جای تاسف، نقطه امیدواری این که بزرگانی در عرصه موسیقی آیینی و دینی فعالیت می کنند و آنچه را در مدح پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) سینه به سینه آموختند حفظ کردند، اما هنرمندان حاضر در این جشنواره پیشکسوت بودند و نسل جوان به این نوع موسیقی اقبالی نداشتند در صورتی که همه داشته های ما باعث می شود بدانیم از چه ریشه ای هستیم و چگونه می توانیم داشته های خود را به نسل آینده انتقال دهیم.
شرکت هنرمندان موسیقی ۸ استان
دبیر جشنواره ذکر و ذاکرین نیز گفت: این جشنواره با حضور گروه های موسیقی ۸ استان در بخش موسیقی و نغمات آیینی و دینی اقوام ایران ۱۹ و ۲۰ دی ماه در ۲ تالار اشراق و سینمایی هلال برگزار شد.
محسن ذوالفقاری افزود: گروه های موسیقی و نوازندگان آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، هرمزگان، کرمان جنوب و سیستان و بلوچستان به اجرای موسیقی، ابتهال خوانی، حکمت خوانی و منقبت خوانی پرداختند. 
وی در پایان از همکاری شهرداری زاهدان، اداره کل هلال احمر استان و صداوسیما به دلیل همکاری در برگزاری این جشنواره تقدیر کرد.
بر اساس این گزارش در این مراسم از هنرمندان پیشکسوت اسحاق بلوچ نسب، رسول بخش زنگشاهی و جمعه ثالث منفرد با اعطای درجه یک هنری و گل محمد بلوچی با اهدای درجه ۲ هنری تقدیر شد.
همچنین در پایان این مراسم از گروه انوار جام به سرپرستی محمد فاروق درپور از خراسان رضوی، گروه اخوان به سرپرستی استاد خلیفه منصور مرادی از کردستان، گروه هامون تا مکران به سرپرستی استاد حبیب ا... قادر آتشگر از سیستان و بلوچستان، گروه سادات سراوان به سرپرستی ابوالقاسم حسین نژاد، گروه موسیقی جولان به سرپرستی استاد موسی الرضا ولی نژاد، گروه پیر پتر جابهار به سرپرستی خلیفه مراد رئیسی و گروه موسیقی نوای سرحد زمین به سرپرستی بهرام سوری زهی به عنوان برگزیدگان بخش گروهی جشنواره تقدیر شد. 
در بخش انفرادی نیز از غلامحسین غفاری در قسمت حکمت خوانی از خراسان رضوی، سید کریم موسوی در قسمت ابتهال خوانی از خوزستان و بخشی حسین ولی نژاد در قسمت منقبت خوانی تقدیر شد. 
همچنین از محسن شهرنازدار استاد ویژه پژوهشگر موسیقی، آرش اوستاییان پژوهشگر موسیقی اقوام، عبدالسلام بزرگزاده پژوهشگر موسیقی آیینی و دینی استان، عباس صفدری فعال حوزه قرآن و عترت و شهرداری زاهدان به دلیل حمایت ها تقدیر شد.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان
اشتراک در
کلیدواژه ها: جشنواره ملی ذکر و ذاکرین به کار خود پایان داد
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید