نمایش جزییات خبر
۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۸

افکار عمومی ایرانیان هر سه ماه بررسی می‌شود

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: افکار عمومی در موضوعات مختلف هر سه ماه یکبار توسط پژوهشگاه بر اساس بررسی و آمایش رصد می‌شود تا به تهیه اطلس فرهنگی کمک کند.
افکار عمومی ایرانیان هر سه ماه بررسی می‌شود

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایرنا، محمد سلگی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از کتاب «از سیاست گذاری تا سنجش فرهنگی» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، افزود: پژوهشگاه آنگونه که از نامش مشخص است به دنبال انجام اقدامات پژوهشی در حوزه فرهنگی و هنری است که بر اساس این رسالت طرح های بسیاری را انجام داده، در حال اجرا دارد و یا برای آینده برنامه‌ریزی کرده است.

وی به تعدادی از این طرح‌ها که از سالهای گذشته در دست انجام بوده و اطلس فرهنگی ایرانیان را رقم خواهند زد، اشاره کرد و افزود: کارهای مقدماتی موج چهارم طرح پیمایشی سراسری «ارزش‌ها و هنرهای ایرانیان» در دست انجام است تا شاهد رقم خوردن و اتمام این موج در سال آینده باشیم.
سلگی گفت: «سنجش و پیمایش سرمایه اجتماعی ایرانیان» دیگر طرح در دست اجرای پژوهشگاه است که از سال 93 آغاز شد و سالانه اجرا می‌شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، گفت: «پیمایش سراسری مصرف کالاهای فرهنگی» دیگر طرح اجرایی است که یک دوره از آن در سال 79 انجام شد و دوره دیگر آن هم اکنون در حال انجام است که امیدواریم گزارش موج دوم این طرح را تا پایان سال ارائه دهیم.
سلگی همچنین « پیمایش وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی ایرانیان» را نیز طرحی دیگر اعلام کرد که با همکاری وزارت کشور صورت گرفته است.
وی گفت: پژوهشگاه تعدادی هم طرح جدید در دست انجام دارد که از جمله آنها طرح « پیمایش ملی هویت ایرانیان» است که هویت فردی و اجتماعی ایرانیان با زیرمولفه‌های قومی، دینی و مذهبی و غیره را بررسی می‌کند.
وی طرح «پیمایش سبک زندگی ایرانیان» را نیز از دیگر طرح‌های جدید در دست اجرا عنوان کرد و گفت: امیدواریم این طرح‌ها تا پایان سال به انجام و اتمام برسد
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به طرح‌های درنظر گرفته و پیش بینی شده برای سال 98 نیز اشاره کرد و گفت: «ترسیم نیمرخی از وضعیت فرهنگی، اجتماعی ایرانیان»، «پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های کودکان و نوجوانان» برای اولین بار، «بررسی خلقیات ایرانیان» و «سنجش آرزوهای ایرانیان» طرح‌های پیمایشی سالانه‌ای است که پژوهشگاه انجام آنها را در نظر دارد.
وی رصد افکار عمومی در موضوعات مختلف هر سه ماه را از دیگر عملکردهای پژوهشگاه برشمرد و گفت: پژوهشگاه جز طرح‌های ملی قریب به 110 طرح کوچکتر و محدودتر نیز برای اجرا دارد
وی به برگزاری جشنواره پژوهش فرهنگی سال در بهمن ماه از سوی پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: همچنین پژوهشگاه در سال 96 توانست 95 عنوان کتاب منتشر کرده و در سال 97 نیز تاکنون 22 عنوان چاپ و 35 عنوان دیگر زیر چاپ دارد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید