نمایش جزییات خبر
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۸

صالحی در مجلس شورای اسلامی: ماهیت مردمی اربعین را حفظ کنیم/ نماینده زابل از پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حبیب الله دهمرده نماینده زابل مبنی بر این که چه اقدامات اساسی برای مسائل فرهنگی به ویژه در راهپیمایی اربعین حسینی(ع) انجام شده، گفت: باید ماهیت مردمی اربعین را حفظ کنیم. در ایام اربعین و بعد از آن باید نگاه و فضای فرهنگی این مراسم را منتقل کنیم و ما در این مسیر به جلو پیش می رویم.
صالحی در مجلس شورای اسلامی: ماهیت مردمی اربعین را حفظ کنیم/ نماینده زابل از پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی با تشریح اقدامات این وزارتخانه در ایام اربعین و بعد از آن اظهارداشت: رویکردها در این موضوع توسط رهبر معظم انقلاب، دولت و مجموعه سیاست گذاران فرهنگی تنظیم شده است، مبنی بر این که راهپیمایی و زیارت اربعین باید ماهیت مردمی خود را حفظ کند و دولت نقش تسهیل گری و کمتر تصدی گری داشته باشد و ما بتوانیم فرهنگ و حرمت کشور میزبان را حفظ کنیم.

وی با بیان این که باید از فرصت راهپیمایی اربعین حداکثر بهره برداری را داشته باشیم به تشریح اقدامات این وزارتخانه در این راهپیمایی بزرگ پرداخت.

صالحی، چاپ و توزیع دو میلیون کتاب راهنمای زائر در سال های 96 و 97، حضور سه هزار مبلغ (مبلغان داوطلب)، تهیه و تولید کلیپ های آموزشی در شبکه های اجتماعی، ساماندهی بیش از 100 موکب سازمان اوقاف و امور خیریه که از لحاظ مادی و معنوی نیازهای زائران را توجه داشته از مهم ترین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راهپیمایی اربعین امسال ذکر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این موکب ها فرصت هایی را فراهم کردند که زائران بتوانند در داخل ایران، پایانه های مرزی و داخل خاک عراق بهره مند شوند.

صالحی تصریح کرد: ما نمایشگاه ها و اجراهای نمایشی در پایانه های مرزی برای استفاده زائران در سال گذشته و امسال برگزار کردیم از جمله سینما سیار که در پایانه مرزی مستقر شد تا فیلم های متناسب با شرایط معنوی اربعین ارائه کند.

وی همچنین گفت: در طول مسیر راهپیمایی نمایشنامه ها و آیین های نمایشی توسط هنرمندان اجرا شد، 20 گروه از مربیان کودک و نوجوان با 30 هزار بسته در فضاهای پایانه ها و عراق امور فرهنگی و معنوی را برای کودکان و نوجوانان که همراه با خانواده حرکت می کردند، ارائه کردند و 90 قاری ممتاز با بیش از 1300 برنامه در فضای عراق کار می کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: 40 نوحه و موسیقی متناسب با فضای اربعین تولید شد، 120 سخنران و 1400 مراسم سخنرانی در ایام اربعین برگزار شد، پیوست فرهنگی برای همه موکب ها ابلاغ و ارسال شد.

صالحی یادآور شد: با آسیب شناسی که از سال های گذشته اتفاق افتاده این پیوست های فرهنگی آسیب هایی که در موکب ها اتفاق می افتد را به حداقل می رساند.

وی تصریح کرد: برنامه های از این قبیل با این نگاه بوده است که ایام زیارت اربعین در داخل ایران و خارج از ایران فضای مناسبی داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امسال یک میلیون و 800 هزار نفر در سامانه سماح اربعین ثبت نام کردند و حجم زوار حجم قابل توجهی بود، اما حرکت هایی با این نگاه انجام شد تا از فضای زیارت برای ارتقای فرهنگی استفاده کنیم.

صالحی ادامه داد: ما پس از مراسم اربعین حسینی برنامه های فرهنگی متعددی برای فضای فرهنگی اربعین برگزار کردیم، بیش از 20 عنوان کتاب در موضوع اربعین با نگاه داستانی، شعر و دلنوشته چاپ شده، سوگواره عبرات با موضوع اربعین در سال 96 و 97 برگزار شد و هفت جلد آثار منتخب این سوگواره چاپ شده است.

وی افزود: جشنواره فیلم و عکس اربعین با عنوان مسیر عشق بیش از سه هزار و 500 اثر داشته است، نمایشگاهی از هنرهای تجسمی از اربعین برگزار شده است، مسابقه بین المللی فیلم مستند با عنوان مهر محرم برگزار شده است که این مسابقه آثار قابل توجهی را ارائه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در ایام زیارت اربعین و بعد از آن باید نگاه و فضای فرهنگی اربعین را منتقل کنیم و در این راستا پیش می رویم.

وی بخشی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مستندسازی موضوع اربعین ذکر کرد که در این باره 30 فیلم مستند و دو فیلم کوتاه ساخته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که حمایت از تولید فیلم سینمایی ناشناس در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: در سال 96 و 97 از حدود 500 نویسنده با موضوع اربعین حمایت ویژه شده است، ضمن این که با همین نگاه هم کتابی با عنوان روایت پیاده‌روی اربعین با اسلوب خاصی توسط 20 نویسنده که یکی از آنها پاکستانی بوده نوشته شده است.

صالحی گفت: حمایت از خبرنگاران خارجی برای حضور در اربعین منجر به تهیه گزارش های مختلف و انتقال مفاهیم اربعین شد.

وی افزود: هم‌اندیشی نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام از 14 کشور جهان در ایام اربعین در کربلا برگزار شد، ضمن این که در خصوص دیپلماسی فرهنگی بر مبنای اربعین بین ایران و عراق رایزنی‌های خوبی با دانشگاه کربلا صورت گرفته است اما باید زیرساخت‌های حوزه اربعین در تمامی بخش‌ها توسعه یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سامانه پنج زبانه اربعین و کتابخانه تخصصی اسناد این امر راه‌اندازی شده است، همچنین بانک اطلاعات اربعین بر اساس اطلاعات موکب‌های خصوصی و عمومی تنظیم شد، ضمن این که سند شورای فرهنگ عمومی درباره اربعین هم تهیه شد.

صالحی اضافه کرد: باید فرصت لازم را در خصوص حداکثر استفاده از فرهنگ دینی و معرفتی و اجتماعی با موضوع اربعین داشته و به کار گیریم.

وی گفت: با هم افزایی و همکاری‌های نهادهای عمومی و همچنین حمایت‌های حداکثری مردم فرصت لازم از اربعین به عمل آمده و ارتقا یابد.

نماینده زابل از پاسخ های وزیر ارشاد قانع شد 

حبیب الله دهمرده نماینده زابل در طرح سوال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که راهپیمایی اربعین یک ظرفیت منحصر به فردی است که در اختیار ما گذاشته شده است، گفت: ما باید آن را به عنوان الگوی وحدت به جهانیان در مقابل اسلام آمریکایی معرفی کنیم.

وی افزود: اسلام آمریکایی و داعش به نام اسلام سرها می برد و غارتگری می‌کند که ما با آن مخالفیم، در چنین شرایطی پیاده روی اربعین با میلیون‌ها عاشق و مسلمان منحصر به فرد است که بسیاری برای حضور در آن ثانیه شماری می‌کنند.

وی تصریح کرد: به جای این که هر سال شرایط حضور در راهپیمایی بهتر شود، سخت‌تر شده است که نمونه آن وضع گذرنامه، ویزا، ارز و فرودگاه نجف است.

پس از پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده زابل اعلام کرد که از پاسخ های سید عباس صالحی قانع شده است و نیاز به رای گیری مجلس نیست.اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید