نمایش جزییات خبر
۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱

معاون امور فرهنگی در جلسه کارگروه فرهنگی اربعین بیان کرد: نگاه حمایتی، سیاست اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حرکت های مردمی

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در جلسه کارگروه اربعین این وزارتخانه با تاکید بر اینکه نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حرکت های مردمی مانند پیاده روی اربعین به صورت حمایتی است نه مداخله ای، گفت: در چنین حرکت هایی نباید مدیریت دولتی مداخله داشته باشد.
معاون امور فرهنگی در جلسه کارگروه فرهنگی اربعین بیان کرد: نگاه حمایتی، سیاست اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حرکت های مردمی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در این جلسه با تاکید بر این مطلب تصریح کرد: مدیریت و ساختارهای دولتی گاهی به روند طبیعی و خودخوش حرکت های مردمی آسیب می زند.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی برنامه هایی مانند پیاده روی اربعین، تعزیه و عزاداری ها ضروری است بنابراین نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه بیشتر می شود.

رئیس کارگروه فرهنگی اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش استان ها در برگزاری حرکت پیاده روی اربعین به ویژه استان های مرزی تاکید کرد.

داریوش رضوانی:

در پیاده روی اربعین استان های ایلام و خوزستان را به عنوان خط مقدم قرار داده ایم

در ادامه این جلسه داریوش رضوانی دبیر کارگروه فرهنگی اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت اربعین و فرهنگ سازی آن در میان جوانان گزارشی از روند اقدامات و فعالیت های این کارگروه ارائه داد.

وی در ادامه گفت: در پیاده روی اربعین دو استان مرزی ایلام و خوزستان را به دلیل بیشترین تردد زائرین، به عنوان خط مقدم قرار داده ایم.

رضوانی با اشاره به برخی اقدامات این کارگروه افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به وظیفه ذاتی خود در حوزه فرهنگی و مذهبی و متناسب با شرح وظایف  در حوزه اربعین از 3 سال گذشته فعالیت خود را با هدف ایجاد هماهنگی و فعالیت مناسب در حوزه اربعین در بین معاونت ها و سازمان های متبوع آغاز کرد .

وی ادامه داد: معاونت ها و بخش های مختلف این وزارتخانه فعالیت های قبل و بعد از اربعین داشته اند. فعالیت های قبل از اربعین معاونت امور فرهنگی شامل چاپ و توزیع تعداد یک صد هزار جلد کتاب ره پویه شامل ادعیه و زیارات مورد استفاده در سفر اربعین و عتبات مقدسه در کشور عراق در سه استان مرزی کرمانشاه ،ایلام و خوزستان، حمایت از برپایی و راه اندازی موکب اربعین صابئین مندایی، خرید و اهدای کتاب با موضوع اربعین، حمایت از چاپ کتب ارزشمند، اهدای 300 جلد قران ویژه موکب های عراقی مسیر نجف به کربلا، رصد فعالیت های فرهنگی در حوزه اربعین، حمایت از برگزاری محافل و مجالس ادبی با موضوع اربعین، حمایت از برگزاری سوگواره های شعر و عکس، دریافت ویزا برای هنرمندان و فعالان فرهنگی حوزه اربعین و اعطای کمک هزینه اعزام هنرمندان عرصه های مختلف هنری، خبرنگاران، عکاسان و... برای انجام سفر اربعین است.

رضوانی حمایت از چاپ کتب ارزشمند، حمایت از ایجاد کتابخانه تخصصی با موضوع اربعین، جمع آوری و انتخاب  مقالات برتردر حوزه اربعین  و ترجمه به زبان انگلیسی جهت توزیع در کتابخانه ها و دانشگاه های کشورهای اروپایی در قالب یک کتاب، برگزاری جلسه آسیب شناسی اقدامات فرهنگی حوزه اربعین به منظور شناسایی و رفع آنها در سالهای آینده با حضور فعالان فرهنگی حوزه اربعین در بخش خصوصی و ایجاد بانک اطلاعاتی از فعالان فرهنگی و موسسات خصوصی تولید کننده محصولات فرهنگی  فعال در حوزه اربعین را از جمله اقدامات معاونت امور فرهنگی بعد از ایام اربعین برشمرد.

وی در ادامه گفت: برگزاری 10 مجلس تعزیه، برگزاری 20 نمایش صحنه ای استانی، چاپ 2 مجموعه نمایشنامه دینی، نمایشگاه عکس پس از واقعه، نمایشگاه دست آفریده های عاشورایی و نشست تخصصی و خاطره خوانی از جمله فعالیت های معاونت امور هنری در این زمینه است.

دبیر کارگروه اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: جشنواره ویژه قرآنی اربعین، نشست تخصصی اربعین تجلیگاه آیات قرآن، کمک به برگزاری نمایشگاه اربعین در 3 پایانه مرزی، چاپ و توزیع قرآن 2000 جلد با ترجمه اردو ویژه زائر پاکستانی، حمایت از چاپ و انتشار ویژه نامه های علمی پژوهشی منتخب با موضوع اربعین و حمایت از چاپ و انتشار 6 کتابچه در محور فعالیت های مربوط به کمیته بانوان از فعالیت های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رضوانی با اشاره به برخی اقدامات سازمان سینمایی گفت: اعزام سینما سیار به نقاط مرزی با مشارکت مرکز سینمای مستند تجربی در 2 نقطه مرزی، حمایت از انجام یک طرح فیلم مستند با عنوان طبیب مسیر توسط انجمن سینمای جوان و انجام یک یک پروژه سینمایی مشتمل بر9 فیلم کوتاه اپیزودیک را از جمله اقدامات این سازمان در بزرگداشت اجتماع عظیم اربعین برشمرد.

وی افزود: تهیه نرم افزار طریق السعاده ویژه زائران اربعین با امکان به روز رسانی، تهیه 15 مستند یک دقیقه ای ویژه توزیع در فضای مجازی و مسابقه بین المللی فیلم و مستند مهر محرم با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از جمله فعالیت های مرکز رسانه های دیجیتال است.

رضوانی با اشاره به فعالیت های ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد گفت: اعزام کاروان های هنرمندان مساجد در قالب پیاده روی اربعین، همایش ملی سوگواره علمدار کربلا به میزبانی ایلام، برپایی موکب با پذیرایی 6000 نفر در شهر کاظمین، برپایی نمایشگاه های فرهنگی و هنری در نقاط مرزی، سوگواره فیلم و عکس و سفرنامه نویسی و راه اندازی موکب شباب الحسین با مشارکت جوانان ایرانی و عراقی از جمله فعالیت های این ستاد محسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان های ایلام و خوزستان افزود: نمایشگاه «همنوا با نینوا» ویژه آثار هنری عاشورایی، ششمین سوگواره استانی شعر کوردی عاشورایی «شین»، برنامه هنری زخمه ای بر بوم ویژه هنرمندان تجسمی، دومین همایش اربعین در آیینه رسانه ها با مشارکت 3 استان مرزی، برپایی نمایشگاه کتاب، اجرای طرح موکب مدافعان حرم با نمایش های میدانی، حمایت خرید کتاب با مضامین عاشورایی، تشکیل ستاد اسکان و خدمات رسانی برای زائران اربعین و ایستگاه صلواتی با تصاویر شهدای شاخص استان از جمله فعالیت های استان ایلام است.

نخستین سوگواره ملی عکس و فیلم ویژه تلفن همراه، نهمین همایش مکلی شعر ناله های فرات، پنجمین همایش شعر استانی خط خون، نهمین همایش ملی دل نوشته های عاشورایی، همکاری در برپایی موکب صابئین مندایی، اجرای برنامه در محضر صحیفه سجادیه و برپایی موکب در مرز چزابه و اجرای برنامه های فرهنگی از دیگر اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان است.

در بخش دیگری از این جلسه عمران خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و  محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان به تشریح مجموعه اقدامات و فعالیت های خود در برپایی پیاده روی اربعین پرداختند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور فرهنگی، دینی با تاکید بر اینکه نتیجه فرهنگ عاشورایی انسان شدن است گفت: این حرکت منجر به آشنایی هر چه بیشتر مردم به فرهنگ عاشورایی و امام حسین (ع) می شود.

وی افزود: اربعین و ماندگاری فرهنگی عاشورایی ریشه در محبت به اهل بیت دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در اطلاع رسانی مجموعه فعالیت های و اقدامات خود در این حوزه قوی تر عمل کند.

ارباب سلیمانی در ادامه راه اندازی دبیرخانه دائمی اربعین در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ضروری دانست.

وی گفت: لازم است در انعقاد تفاهم نامه های همکار ی های مشترک با ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان ها و استانداری ها بخشی نیز به موضوع اربعین اختصاص یابد.

ارباب سلیمانی همچنین بر ضرورت تشکیل کتابخانه های تخصصی در این زمینه در مرکز استان ها تاکید کرد و گفت: کتاب نقش مهمی در توسعه فرهنگ عاشورایی دارد.

وی افزود: باید از ظرفیت های شبکه های فرهنگی و دینی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط هستند نیز در این زمینه بهره گرفت.

 

 

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید