نمایش جزییات خبر
۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۳

داداندیش بر تولید محتوا با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در آثار هنری تاکید کرد/ تاکید محمدی بر ایفای نقش موسسات فرهنگی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور اجتماعی در نشست شورای اجتماعی این وزارتخانه با تاکید بر اینکه تولید محتوا در آثار فرهنگی و هنری در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی ضروری است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف کتاب، موسیقی، فیلم، نمایش و ... می تواند به تولید آثاری بپردازد که منجر به کاهش آسیب های اجتماعی شود.
داداندیش بر تولید محتوا با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در آثار هنری تاکید کرد/ تاکید محمدی بر ایفای نقش موسسات فرهنگی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پروین داداندیش با تاکید بر این مطلب افزود: مجموعه فعالیت بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی باید اطلاع رسانی شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات شورای اجتماعی این وزارتخانه ادامه داد: در جلسات این شورا 4 کمیته تخصصی در راستای آسیب های اجتماعی شکل گرفته که کمیته های فرهنگی، هنری و رسانه تاکنون جلساتی در کارگروه های خود داشته اند.

داداندیش در بخش دیگری با اشاره به آمار طلاق در کشورمان به عنوان یکی از شاخص های آسیب های اجتماعی گفت: امروزه بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه های مختلف دنیا صورت گرفته است شاخص های طلاق تغییر کرده است و در ایران نیز بر اساس برنامه ششم توسعه مطالعات زیادی در حوزه طلاق انجام شده است.

وی افزود: در ارائه آمار طلاق باید بازه زمانی و سن ازدواج در نظر گرفته شود و بر این اساس محققان مرکز آمار شاخص هایی را در نظر گرفته اند.

وی تصریح کرد: به طور کلی هر ساله در هر هزار خانواده ایرانی، 32 خانواده جدید به وجود می آید و بر اساس آمار رسیده، طلاق در ایران 8/0 درصد و ازدواج 32/0 درصد است.

در ادامه این نشست حمید ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و رییس کمیته رسانه شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه گزارشی از جلسات این کمیته گفت: تاکنون این کمیته 5 جلسه تشکیل داده است و به بررسی موضوع آسیب های اجتماعی پرداخته است.

وی افزود: در این کمیته طرح هایی ارائه شده است که دارای 4 رکن رصد و پایش آسیب های اجتماعی در رسانه ها، آموزش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سه سطح مسئولان، فعالان رسانه و مردم، تولید محتوا و کمپین در فضای مجازی و رسانه ها است.

در بخش دیگری از این نشست محمد الهیاری مدیرکل مرکز آموزش و توسعه فعالیت های هنری و رییس کمیته فرهنگی و هنری شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید براینکه طلاق و ازدواج در فرهنگ های مختلف فرق دارد گفت: در این زمینه به اصلاح نگرش ها نیاز داریم.

وی با اشاره به برگزاری برخی جلسات این کمیته با حضور اعضای کارگروه ها گفت: در این جلسات بر اینکه رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید محتوای مناسب است، تاکید شده است.

در ادامه مهدی محمدی مشاور وزیر و دبیر هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی گفت: یکی از دلایل حضور این دبیرخانه در شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که متولی موسسات فرهنگی در سراسر کشور است  و می تواند از ظرفیت های این موسسات در راستای کاهش آسیب های اجتماعی بهره ببرد.

وی افزود: بر این اساس کارگروهی را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی تشکیل دادیم و موسسات فرهنگی را تشویق به فعالیت در این حوزه کردیم.

محمدی ادامه داد: هفته گذشته نیز همایشی در این راستا با حضور خانم داداندیش در اصفهان برگزار کردیم. آسیب های اجتماعی در شهرهای مختلف کشور متفاوت است و به همین دلیل کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده ایم تا به بررسی آسیب های اجتماعی بپردازیم.

وی در پایان گفت: موسسات فرهنگی و هنری در سطح استان ها ظرفیت های خوبی دارند و برخی از این موسسات دارای هنرجویانی است که می توانند با تشکیل کارگاه های آموزشی با موضوع کاهش آسیب های اجتماعی همراه با خانواده های خود به آشنایی و چگونگی برخورد با آسیب های اجتماعی بپردازند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید