نمایش جزییات خبر
۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶

صالحی در شورای اداری گلستان بر اهمیت و توجه بر ظرفیت های فرهنگی و هنری روستاها تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای اداری استان گلستان با اشاره به اقتصاد فرهنگی و اهمیت آن بر اهمیت و توجه بر ظرفیت های فرهنگی و هنری روستاها تاکید کرد.
صالحی در شورای اداری گلستان بر اهمیت و توجه بر ظرفیت های فرهنگی و هنری روستاها تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این نشست با تاکید بر این مطلب افزود: سرانه فضای فرهنگی در کشور باید افزایش یاید و با در نظر گرفتن اهمیت ظرفیت های فرهنگی و هنری روستاها و شهرها می توان به این امر کمک کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: وقتی فضاهای فرهنگی ضعیف باشد تعاملی که باید رخ دهد اتفاق نمی افتد.

صالحی ادامه داد: در حوزه مصرف فرهنگی ضعیف هستیم و نزدیک به 50 درصد مصرف فرهنگی ما فاصله زیادی با سایر حوزه های کاری دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه صنایع فرهنگی جزو صنایع نرم محسوب می شوند، اظهار داشت: باید حوزه مشاغل و صنعت فرهنگی جدی گرفته شوند، به همین دلیل فرهنگ به خلاقیت نیاز دارد.

وی اضافه کرد: از 2.5 درصد کل بودجه ورزش و فرهنگ و تربیت بدنی، سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها نیم درصد است که در این راستا باید دولت و مجلس تلاش کنند.

صالحی اظهار داشت: با نگاه بالا بردن مصرف فرهنگی چند پروژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها در حال اجرا است.

وی تاکید کرد: باید از ظرفیت و مزیت های شهرها استفاده کنیم و خلاقیت ها را ارتقاء دهیم.

وی در پایان، ابراز داشت: در حوزه مشاغل فرهنگی، شغل ها باید تعریف مناسبی داشته باشند و در حوزه تسهیلات فرهنگی نیز 16 هزار شغل با دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل فرهنگی تامین شد.

در بخشی از این نشست، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، گفت: فرهنگ زیر بنای توسعه جوامع است و هنر پلی مطمئن برای تردد افراد و اقوام و ملل است.

وی بیان کرد: حضور پر تعداد و زندگی مسالمت آمیز اقوام در کنار یکدیگر، فرصت ایده آل تبادل خرده فرهنگ ها بوده که تاکنون به طور شایسته بدان توجه نشده است.

کشمیری با اشاره به توجه برای راه اندازی تور مجازی فرهنگی گلستان، اظهار داشت: بسترسازی برای توریسم فرهنگی، نام گذاری هفته فرهنگی گرگان و تبادل فرهنگی با کشورهای همسایه به خصوص ترکمنستان از جمله اقداماتی است که می تواند کمک شایانی به توسعه استان کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استان گلستان با حضور 16 قوم و مهاجرت از 30 استان به گلستان فرصت مناسبی برای تبادل فرهنگ ها است، گفت: باید از داشته های ملی و قومی خود دفاع کنیم تا دشمن از کم توجهی ما سوء استفاده نکند.

در بخش دیگری، حجت الاسلام احمدرضا احمدی  اظهار کرد: لازم است تاریخ‌نگاری متناسب با بوم منطقه استان تقویت شود؛ نسل جوان به دنبال کارهای لوکس و تزئینی نیست.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار گلستان پیشنهاد داد که خاطرات بزرگان انقلابی استان که مملو از خاطرات هستند برای نسل جوان که در این انقلاب مشارکت نداشتند به تاریخ‌نویسی وقایع انقلاب در این استان اهتمام شود.

در ادامه این نشست، مدیرکل امور اجتماعی استانداری گلستان از رشد ۴۰۰ درصدی حاشیه نشینی در استان گلستان خبر داد.

عبدالرضا چراغعلی افزود: حاشیه نشینی در گلستان در ۱۰ سال گذشته رشد ۴۰۰ درصدی داشته و نزدیک به ۱۸ درصد از جمعیت استان در مناطق حاشیه‌ای زندگی می‌کنند.

در ادامه شهرام کوسه غراوی دبیر مجمع نمایندگان گلستان، با اشاره به اهمیت وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیاز به همکاری و همدلی بیشتر در این حوزه گفت: ملت ایران با اتحاد و همدلی توانست 40 سال انقلاب اسلامی را مقتدرانه به این مرحله برساند در حوزه فرهنگ نیز نیاز به همدلی بیشتری است.

وی بر لزوم تمرکززدایی در استان تاکید کرد و افزود: برنامه‌های فرهنگی و هنری در تمامی شهرستان‌ها باید برگزار شود تا اتفاقات خوبی حاصل شود.

دبیر مجمع نمایندگان گلستان تاکید کرد: پیش‌بینی اعتبارات برای مفاخر استان در نظر گرفته شود ما علاوه بر مختومقلی فراغی مفاخر دیگری داریم که باید برای آنها نیزسرمایه‌گذاری شود.

سید مناف هاشمی استاندار گلستان نیز در این نشست، گفت: استان گلستان مانند ایرانی کوچک است که اقوام مختلف با وحدت کامل در کنار هم زندگی می کنند.

وی افزود: در حوزه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، فرهنگی، سرمایه‌گذاری و اشتغال وضعیت استان امیدبخش است.

هاشمی با اشاره به اجرای پروژه‌های محوری وعقب مانده در استان، تصریح کرد: با اجرای این پروژه‌ها وضعیت استان گلستان بهتر خواهد شد.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: استان گلستان در سال قبل رتبه چهارم در بخش رفع موانع تولید را در سطح کشور کسب کرد ولی در 6 ماهه اول سال جاری با حدود 60 میلیارد تومان تسهیلات رتبه دوم کشور را در رفع موانع تولید به دست آورده است.

وی ادامه داد: استان گلستان در حوزه های مختلف گردشگری، صنعت، تجارت و کشاورزی حرف هایی برای گفتن دارد و 4.5 میلیون تن محصولات کشاورزی را از یکصد میلیون تن کشور تامین کرده است.

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر فصل، فصل بودجه است، گفت: باید دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها پیوست درخواست‌ها را ارائه کنند تا بودجه استانی را به خوبی جذب کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید