نمایش جزییات خبر
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶

صالحی در آیین پایانی اوقات فراغت عنوان کرد: مسجد، فرهنگ و کانون ها سه ضلع مثلث شخصیت ساز برای اوقات فراغت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ‌اوقات فراغت یک زمان انتخابی است که باید از آن به درستی استفاده کرد، گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد از انرژی جوانی بهره مند هستند، و ترکیب مسجد، فرهنگ و کانون ها می تواند اضلاع مثلثی برای شخصیت سازی و‌ کنش موثر در جامعه را شکل بدهد.
صالحی در آیین پایانی اوقات فراغت عنوان کرد: مسجد، فرهنگ و کانون ها سه ضلع مثلث شخصیت ساز برای اوقات فراغت

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز چهارشنبه (۱۸مهرماه) در آیین پایانی طرح اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مساجد ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهداء دفاع مقدس و مدافعان حرم اظهار داشت: از همه کسانی که پدیدآوردگان این اتفاق بودند اعم از ائمه جماعات، نمایندگان ولی فقیه در استان ها، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی و نمایندگان کانون ها تشکر می کنم.

وی ادامه داد: اوقات فراغت را شاید با چند تفسیر بتوان شرح داد، اینکه ما چه برداشتی از ا‌وقات فراغت داریم مهم است، یک‌ برداشت این است که اوقات فراغت وقت های خالی و پرت است، برای نمونه وقتی کسی زودتر به ایستگاهی یا قراری می رسد به عنوان یک وقت خالی چه می توان انجام دهد، پس یک تفسیر این است که اوقات فراغت به عنوان یک حفره یا وقت خالی است.

وی ادامه داد: اوقات فراغت به عنوان تلاش برای استفاده درست از زمان هم می تواند  تعبیر شود، همانند کلاس های اضافه در مدارس که برای بهره بردن از درس بیشتر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اوقات فراغت می تواند وقت تفریح و ‌سرگرمی و وقتی باشد که انسان می خواهد یک فضای متفاوت برای خودش درست کند، خاطرنشان کرد: در این میان یک تفسیر چهارمی از  اوقات فراغت نیز وجود دارد و آن هم این است که ما از اوقات فراغت به عنوان وقت انتخابی برای زندگی استفاده کنیم.

صالحی یادآور شد: ما دو زمان ‌برای زندگی داریم، ابتدا زمانی که باید وظایف تحصیلی، شغلی، اداری و... را در زندگی روزمره داشته باشیم که ما این اوقات را قبل از این پیش فروش کرده ایم، درواقع یک داشنجو، کارمند یا یک کاسب وقت وظیفه ای دارد که پیش از این پیش فروش کرده است.

وی افزود: در مقابل ما وقت هایی فراتر از این وقت های وظیفه ای را داریم و آن هم وقت های آزاد قابل انتخاب است که کم هم نیست، اینکه انسان چگونه می تواند از وقت های انتخابی خود درست استفاده کند و آن را به بخش مهمی از زندگی خود تبدیل کند امری مهم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در اوقات فراغت ما می توانیم ‌فرصت های انتخابی را به فرصت های مهم تبدیل کنیم، یعنی می توان انرژی زمان را تخلیه کرد، در اصل اوقات فراغت یعنی توجه به این‌ زمان های انتخابی؛ پس کسانی که می کوشند اوقات فراغت را از بطالت به فرصت های اثرگذاری تبدیل کنند کار بزرگی انجام می دهند.

صالحی ابراز داشت: با این نگاه کانون های فرهنگ هنری مساجد در حوزه اوقات فراغت سهم‌ مهمی را باید داشته باشند و باید برای آزادسازی انرژی زمان که پنهان هم هست بیشتر کار کنند، وقتی کودکان و نوجوانان به مدرسه نمی روند این زمان می توان آزاد شود پس باید از آن استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مسجد یک ظرفیت ای است که می تواند این زمان انتخابی را آزاد کند، تصریح کرد: مسجد کارکرد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری و اقتصادی دارد و این یک گنج بی شمار است، همچنین مسجد جایگاهای بیت الله و بیت الناس است و ‌کسی در آن احساس غربت نمی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ظرفیت موجود در فرهنگ و هنر براساس نیازها، کارکردها و گستره می تواند حتی از حوزه علم فراگیرتر باشد، در واقع حوزه علم نمی تواند به اندزه حوزه فرهنگ با گستره ای که می تواند افراد را در کنار هم قرار دهد باشد پس این هنر می تواند آن زمان های خالی را پر کند.

صالحی ادامه داد: کانون را جوانان می سازند و از این رو کانون ها از انرژی جوانی بهره مند هستند، این ترکیب سه گانه یعنی مسجد، فرهنگ و کانون جوان مثلثی می سازد برای آن‌ نگاهی که شخصیت سازی و‌ کنش موثر در آن شکل بگیرد.

صالحی در پایان گفت: اتفاقات خوبی که در کانون های فرهنگی هنری در طول این سال ها رخ داده است اگر با چنین تصویر و ترسیمی حرکت کند یعنی اینکه ما بتوانیم شخصیت سازی جوانان و نوجوانان خود را بیش از گذشته به منابع ناب اسلام، انقلاب، اندیشه های بزرگان این انقلاب به خصوص امام راحل و رهبری متصل کنیم به سوی هدف درست حرکت کرده ایم.

گفتنی است در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ذبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد و رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از کارت چندمنظوره بچه های مسجد با همکاری بانک ملی رونمایی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران با اشاره به کارکرد کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیوند مناسب بین نسل جوان با مساجد گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد می تواند در نیم میلیون شخصیتی که تحت پوشش دارد عملا به نسل فردای ما کمک کند تا نسل آینده ما بارورتر، سالم تر و خلاق تری شود.

وی درباره اهمیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در سطح شهرها و روستاها گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد که در اوقات فراغت تابستان مشغول بودند فضای مردمی اجتماعی داشتند که می تواند اتفاقات خوبی را در فضای غیر تابستانی ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از یک طرف کانون‌ها فضای ارتباط بین نسل جوان و نوجوان را با مساجد نزدیک می‌کند که در این شرایط باعث می شود مساجد با انرژی جوانی پر شود، این یک اتفاق بسیار مبارک است که مساجد ما از این انرژی های پاک و مثبت پر شده زیرا این انرژی ها آینده ساز کشور خواهند بود.

صالحی افزود: از سوی دیگر اینکه پاره ای از مهارت ها، آموزش ها و ارتباطاتی که برای نسل جوان و نوجوان امروز و فردای ما نیاز است توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد تامین می‌شود امری مهم است ولی ما حتما نیاز داریم مهارت آموزی های بسیاری در حیطه های مختلف از جمله در حوزه های معرفتی، دینی، فرهنگی و هنری داشته باشیم.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید