نمایش جزییات خبر
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴

انتظامی در نشست دسترسی آزاد به اطلاعات: نباید به دنبال حبس اطلاعات بود

نشست دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور اعضای کمیته شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دستور آگاهی مدیران با فضای شفاف سازی و چگونگی انتشار اخبار برگزار شد.
انتظامی در نشست دسترسی آزاد به اطلاعات:  نباید به دنبال حبس اطلاعات بود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و‌ارشاد اسلامی، حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست دسترسی آزاد به اطلاعات اظهار کرد: بسیاری از موارد از منظر ما قابلیت انتشار دارد و این در حالی است که اطلاعات باید دسته بندی شود، البته فراموش نشود که قرار بر حبس اطلاعات نیست و نباید از انتشار خبر ترسید.

 

وی با اشاره به موضوع مجوزدهی در وزات فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی ادامه داد: براساس پنجره واحد جدید که برای نوع مجوزدهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعبیه شده است از این پس مجوزهایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر خواهد کرد به چهل مجوز کاهش یافته است، در این راستا اگر یک مدیر در خارج از این چهارچو‌ب بخواهد اقدام کند باید به دفتر مدیریت عملکرد گزارش داده شود.

 

انتظامی تاکید کرد: ما برای این چهل مجوز باید دستورالعمل‌ها را هم در نظر بگیریم تا از این طریق بتوانیم معیار مجوزها را مشخص کنیم، با چنین شیوه ای یک مراجعه کننده از همه چیز آگاه خواهد شد و شفافیت شکل خواهد گرفت زیرا ارباب رجوع قبل از اینکه به ما مراجعه کند تمام موارد مورد نیاز برای دریافت مجوز را خو‌اهد دانست.

 

در ادامه سید مرتضی موسویان رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در رابطه با سامانه سمپا و‌ چگونگی استفاده از این سامانه برای ثبت اخبار توضیحاتی ارائه داد.

 

وی گفت: بحث شفاف سازی نیازمند یک زیرساخت یکپارچه است و ما از سامانه «سمپا» سعی کردیم این‌کار را آغاز کنیم، البته فراموش نشود ما دارای سامانه های لازم در بخش های مختلف نیستیم، البته تا پایان مهرماه سامانه متمرکز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را با عنوان «پنجره واحد خدمات» راه اندازی خواهیم کرد که براساس آن اطلاعات موسسات و مجوزها در اختیار مردم قرار می گیرد.

 

قاسم خورشیدی رئیس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست با بیان اینکه بحث شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات همیشه در کشور ما مورد مناقشه بوده است، اظهار کرد: راهی که ما آغاز کردیم ممکن است پر چالش باشد، بنابراین امروز کاربران ما سوالاتی که از ما دارند امکان ‌‌پاسخگویی آن به اطلاعاتی برمی گردد که از سال ۸۸ به بعد باشد یعنی زمانی که «قانون دسترسی آزاد» به تصویب رسیده است.

 

وی عنوان کرد: عملکرد های مالی که ما دنبال می کنیم دارای یکسری مقررات و‌ ضوابطی است که باید آنها را در اختیار ذینفعان قرار بدهیم که این بزرگترین عامل برای جلوگیری از فساد است.

 

در ادامه این نشست سیدحمید سیدی معاون مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ا‌ولین موضوع مدنظر ما انتشار اطلاعات مدیران است، خاطرنشان کرد: اطلاعات مدیران دائما باید به روزرسانی شود. 

سیدی تصریح کرد: انتشار اطلاعات مدیران بخشی از شفافیت است، از این رو در اواخر تیرماه وضعیت استخدامی و مدارج تحصیلی مدیران وزارت‌خانه منتشر شد و روز گذشته نیز ما طی مکاتبه ای از حوزه وزارتی خواستار شدیم باتوجه به تغییراتی که در برخی پست ها و انتصابات جدید و همچنین ارتقاء مدارج تحصیلی برخی مدیران اتفاق افتاده است اطلاعات جدید را به ما بدهند، بنابراین ما خواستاریم که همکاران در بروز رسانی اطلاعات مدیران خود با ما همکاری کنند.

 

وی ادامه داد: دقت در انتشار اخبار برای ما مهم است و ما به ارزیابی اخبارهای منتشر شده می پردازیم تا ببینیم که یک خبر تا چه اندازه بازخورد مثبت و منفی دارد.

 

در ادامه این نشست ایرجی عضو کمیته شفاف سازی با ذکر اینکه ضابطه مندی، پاسخگویی، مشارکت، دولت الکترونیک و اطلاع رسانی پنج رکن برای پیاده سازی بحث شفافیت است به بررسی هریک از این موارد پرداخت.

 

گفتنی است در پایان این نشست نمایندگان معاونت‌ها، سازمان‌ها و مراکز تابعه به طرح سوالات خود پیرامون دستورالعمل شفاف‌سازی پرداختند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید